Spor

Yürüyüş Yapmak

Yürüyüş Yapmak ve Faydaları

Yürüyüş yapmak, faydalı bir eylemdir demiştik. Ayrıca yaşlandırmayı da geciktirerek sizlerin daha dinç bir hayat yaşamanızı sağlar. Bununla birlikte uzun yaşama şansınız olur.
Çünkü yürüyüş yapmak, alışkanlık haline getirildiği zaman vücutta bulunan ödemi atar. Bununla beraber kalp sağlığını düzene koyar ve tansiyonu dengeler.

Yürüyüşle Zayıflamak
Yürüyüş Yapmak


Bu durum da sağlıklı bir yaşam yaşamanız anlamına gelmektedir. Yürüyüş şekli oldukça önemlidir. Çünkü yürüyüş yaptığınız zaman mutlaka doğru pozisyonda durmanız gerekmektedir. Bu durum sağlığınız açısından ve duruş postürü bakımından da vücudunuzu ve bedeninizi şekle sokar.


Geriye doğru veya öne doğru herhangi bir eğmeç yapmadan dik bir şekilde yürümeniz gerekir. Dik ve doğru durmanız demek vücudunuzun her bölgesinde yürüyüş için eşit olarak eşlik etmesini sağlamış olursunuz.

Yürüyüş Yapmanın Esasları

Yürüyüş esnasında kolların işlevi de oldukça önemlidir. Çünkü gücünüzü arttırarak ayaklarınızın dengede durmasını sağlamak kollarınıza bağlıdır. Bu yüzden de kollarınızı sallayarak yürüyüş yapmak, daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olur.
Ellerinizi rahat bırakmalısınız. Yumruk şeklinde yapmamanız gerekir. Bunun sebebi kan akışınızın düzenli olmasından ileri gelir. Ayaklarınız ve kollarınız çapraz bir şekilde net açılar ile sallanması gerekir. Bu da sağlıklı bir vücut için sahip olmak için olmazsa olmazlardandır.

Yürüyüşle Zayıflamak
Yürüyüş Yapmak


Yürüyüş yapmanın en önemli işlevlerinden biri de kilo vermek içindir. Çünkü düzenli olarak ve ritmik düzeyi ayarlanan yürüyüşlerde zayıflama ve kilo kontrolü oldukça basit bir hale gelir.
Yürüyüş yapmak, stres seviyesini en aza indirir. Çünkü yürüyüş yaptığınız sırada kan basıncınız düzene girer ve bu süreçte mutluluk hormonunuz da üst seviyeye taşınır. Mutluluk hormonu olan endorfin, salgılandığı zaman kişi kendini daha rahat ve mutlu hissetmeye başlar.


Yapılan yürüyüşler aynı zamanda akciğerleri ve kalbi korumaktadır. Bu yüzden de günde en az 20 ile 25 dk arasında yürüyüş yapmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir.
Her gün yapılan 20 ile 25 dakika arası yürüyüşler, fazla yağları yakar. Araştırmalara göre eğer her gün bu süre aralığında yürüyüş yapılırsa yılda 7 kilo diyetsiz bir şekilde de verilebilir.


Elbette hayatınızın her alanında yemenize ve içmenize dikkat etmeniz gerekir. Aldığınız kalori miktarının düzenli olması gerekir.Düzenli bir yaşam, düzenli bir vücut anlamına gelir. Tatlı yerken mutlaka düşünün ve alacağınız kalorileri nasıl yakacağınızı planlayın.

Yürüyüş Yapmanın Diğer Yararları

 • Yürüyüş yapan bir kişi dinlendiği sırada bile metabolizması kilo vermesi için çalışmaktadır
 • Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur
 • Yürüyüş yapmak kişiye enerji vermektedir
 • Düzenli bir şekilde yapılan yürüyüş bağırsakları çalıştırır ve hazmı kolaylaştırır
 • Yürüyüş yapmanın faydaları arasında kalp krizi geçirmek en düşük seviyeye iner ve felç riski azalır
 • Kalça ve bacak bölgesinde bulunan kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur
 • Kanda bulunan kolesterol seviyesini en aza indirir
 • Uykunuzun düzene girmesini sağlayarak daha kaliteli bir uyku sağlar
 • Yemek yeme isteğinin kontrol edilmesini sağlayarak iştahı kapatmaya yardımcı olur
 • Yürüyüş yapmak, kemik erimesine karşı büyük bir savaş açar. Bu yüzden de kemik güçlenmesi yaptığı gibi kemik erimesine karşı da koruma sağlar.
 • Mide – bağırsak kanseri, prostat ve göğüs kanseri gibi kanserlere karşı etkileyici bir aktivitedir
 • Şeker hastalığının önüne geçer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu