Cilt Bakımı

Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Yulaf ve Yoğurt Maskesi Faydaları Nelerdir

Yulaf ve yoğurt maskesi uyguladığınızda siyah nokta temizleme için birebir olduğunun farkına varacaksınız.
Gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesini sağlayarak ayrıca sivilceye eğilimli olan ciltler için de birebirdir.
Yoğurdun içerisinde bulunan yüksek çinko içeriği sayesinde cilt tonunuzda beyazlama oluşmaya başlar.
Bunun yanı sıra leke ve yara izlerini de geçirme özelliği bulunmaktadır. Maskenin yapımı oldukça basittir ve cildinizin kurumasına izin vermez.

Yoğurt Maskesi
Yoğurt Maskesi


Ayrıca yoğurtta bulunan laktik asit sayesinde cildiniz pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm sağlar. Yulafın da cilt için pek çok faydası vardır.
Yulaf ezmesinin kuru ve tahriş olmuş olan ciltler üzerine çok fazla etkisi bulunmaktadır. Cildi yumuşatır ve pahalı bir maske olmamakla beraber içeriği sayesinde oldukça faydalıdır. Yulafın diğer faydaları içerisinde de;

  • Hipoalerjenik olduğu için güneş yanması, kızarıklık ve kaşıntı için oldukça iyidir
  • Ölü derici temizleyerek cildinizin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar
  • Amino asit içeriği sayesinde güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz
  • Cildinizin nemlendirilmesini sağlar.
  • Siyah nokta temizleme için sıklıkla kullanılan doğal bir üründür

Siyah Nokta İçin Ev Yapımı Maske

Siyah nokta temizleme için yulaf ve yoğurt maskesinin faydalarından bahsettik. Öncelikle yulaf ezmesi kullanırken, marketlerden satılan yulaf ezmelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Bununla birlikte her ikisi de doğal olduğu için cildinizde herhangi bir alerji oluşmaması ihtimali vardır. Fakat eğer laktoz intoleransınız varsa bununla ilgili olarak doktorunuza görüşmenizde fayda vardır.

Yoğurt Maskesi
Yoğurt Maskesi


Üstelik şunu da unutmayın ki yulaf ezmesi aslında siyah noktaların temizlenmesi için tek başına da oldukça faydalı bir yöntemdir.
Fakat yoğurt kullandığınız zaman cildiniz aydınlanır ve nemlenir. Yoğurdun içeriği sayesinde cildinizin ihtiyaç duyduğu mineralleri de karşılamış olursunuz. Ayrıca siyah nokta temizleme için yoğurt, diğer malzemelerin arasına karıştırılarak sıklıkla cilde uygulanan bir malzemedir.

Maske Malzemeleri;

Siyah nokta temizleme için yulaf ve yoğurt maskesi cildinizin üzerine denedikten sonra cildinizdeki harika değişimi gözlerinizle görebilirsiniz. Bu sayede hem siyah noktalarınızdan kurtulacaksınız hem de aydınlık ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız. Fakat bunun için düzenli kullanıma ihtiyacınız var. Dolayısıyla haftada 1 defa yapmanız önerilmektedir.

  • 1 Yemek Kaşığı Yulaf Ezmesi veya Yulaf Unu
  • 1 Yemek Kaşığı Yoğurt

Maske Yapılışı

Yulaf ve yoğurt maskesi için yapılışına geçelim. Bu malzemeleri birbiriyle karıştırın. Eğer cildiniz normalde yaptığınız maskelerle geriliyorsa bu karışıma 1 tatlı kaşığı da bal ekleyebilirsiniz.
Daha sonra maskeyi homojen bir şekilde yüzünüze sürün. Fakat gözaltlarınıza sürmemeye çalışın. Sürdükten sonra yüzünüzde 15 dakika boyunca bekletin.


Fakat sürme aşamasında peeling etkisi yaratmak için yavaş yavaş nazikçe yüzünüze ovalayarak sürün. Bu sayede siyah noktalarınızın da temizlenmesini sağlamış olacaksınız.
15 dakikalık bir beklemeden sonra yüzünüzü ılık su veya soğuk su ile yıkamaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu