Sağlık

Vitiligo hastalığı, belirtileri & tedavisi

Vitiligo hastalığı, belirtileri & tedavi yöntemleri

Vitiligo Hastalığı, neden veya nasıl oluştuğu konusunda kesin bir açıklaması olmayan, yakalanıldığı zaman deride açık renkli alanlar oluşturarak kendini gösteren bir pigment kaybı hastalığıdır.
Genel olarak 20 yaşından önce belirtileri ortaya çıkan bu hastalık, halk dilinde alaca veya ala gibi farklı isimlerle bilinmektedir. Hastalık nüfusların %1 veya %2 sinden görülmesi nedeni ile, yaygın hastalıklar grubuna girmektedir.

Vitiligo Hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Hastalığın sadece cilt görünümünü etkilediği ve fizyolojik olarak bir sorun gözetmediği ispatlanmıştır. Hastalığın getirdiği pigment kaybı durumu, her hastada farklı bir boyut ve bölgede görülebilmektedir. Tedavi uygulanırken beklenen sonuç, derinin eski rengini alması ve pigment kaybının düzeltilmesidir.

Vitiligo Hastalığı Detaylı olarak;

Vücudumuzda bulunan melanosit hücrelerinin herhangi bir neden ile zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Melanosit, insanların cildlerindeki dış derinin ve tüylerin renklerini sağlayan pigment hücreleridir. Hastalık başlangıcında, vücudun herhangi bir bölgesinde, herhangi bir büyüklükte pigment kaybı yaşaması ile oluşan beyaz lekeler, kişiden kişiye şekil ve boyut olarak farklılıklar göstermektedir.

Aynı şekilde yayılma hızı ve görüldüğü bölgeler de farklılık gösterebilir. Dış görünüşü etkileyen Vitiligo Hastalığı fizyolojik olarak bir sorun teşkil etmesede, psikolojik olarak tam aksine olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Hastalığın tedavisinde en önemli durumlardan bir tanesi, hastalığın ilk fark edildiği anda uzmanları ile görüşülmesinden geçer.

Vitiligo hastalığı
Vitiligo hastalığı

Vitiligo Hastalığı Nedir ?

Hastalığın başlangıcı her yaş grubunda ve cinsiyette aynı oran ile gözlemlenmiştir. Hastalığın vücut üzerindeki en sık görüldüğü yerler ise kıyafet giyildiği zaman kıyafetin örtmediği bölgeler olarak gözlemlenmiş olup hastalığın yayılma türü ve hızına göre koltuk altı, ayak ve genital bölgelerde de başlaması mümkündür. Çoğunluk ile ilk belirti, deri üzerinde belirli bir noktanın çok hızlı bir şekilde beyazlamasıdır. Metabolizma hızınıza ve vitiligo hastalığının türüne göre uyurken olmayan bir beyaz leke, sabah uyandığınızda vücudunuzda görülebilir. Kadın vücut yapısının, erkek vücut yapısından farklı olması nedeni ile kadınlarda daha çabuk fark edilmektedir.

Vitiligo Hastalığı pigment kaybı ile beyazlama oluşturduğundan dolayı, esmer ve koyu tenli insanlarda daha çabuk fark edilmektedir. Vücudunuzda oluşan beyaz leke belirli bir sınır ile kalmayıp, büyük bir bölgeyi kaplayacak şekilde genişleyebilir. Hastalığın derideki oluşturduğu beyaz lekeler dışında bir belirtisi olmayıp bir zararı bulunmamaktadır.

Vitiligolu Eller
Vitiligolu Eller

Vitiligo hastalığının oluşma nedenleri ?

Hastalığın başlangıcı ve oluşmasında tek bir sebep veya belirli bir konu bulunmamaktadır. Hastalığa yakalanan insanların ortak noktaları olmasından dolayı, belirli risk grupları bulunmaktadır.

  • Kansızlık {anemi}
  • Diyabet Hastalığı
  • Sedef Hastalığı
  • Otoimmün Tiroid Hastalıkları {guatr}
  • Stres
  • Yüksek Ateşli Hastalıklar
  • Güneş Yanıkları
  • Ağır Travmalar

Hastalığın en büyük oluşum nedeni olarak Otoimmün gösterilmektedir, otoimmün bir bağışıklık sistemi mekanizmasıdır. Vücut kendi içindeki bazı hücreleri tehtit görmesi üzerine zarar verebilecek derecede saldırmasından dolayı, melanosit hücresinin aldığı zarar ile pigment oluşumunun bozulması sonucunda Vitiligo Hastalığı oluşur. Hastalığa yakalanan kişilerin yüzde otuzu, hatalığı genetik olarak ailesinden gelmesi ile yakalanmaktadır.

Vitiligo Hastası
Vitiligo Hastası

Vitiligo Hastalığının Profesyönel Teşhisi

Vücudunuzda beyaz leke oluşumu fark edildiği zaman erken teşhis ve önlem oldukça etkili olduğu için profesyönel bir uzmana gözükmeniz gerekmektedir. Cildiye ile yapılan görüşmelerde, uzmanların vitiligo hastalığına kesin teşhis koyabilmek için wood ışığı adı verilen muayene tekniği kullandıkları bilinmektedir.

Wood ışığı, leke belirginliğinin arttığı, belirginleşmemiş deri altında hazır bekleyen yeni lekelerinde fark edildiği bi tekniktir. Uzman Wood ışığı yerine deri biyopsisi ve patolojik inceleme teknikleride kullanabilir. Hastalığın hangi sebepler ile ortaya çıktığını bulabilmek amacı ile kan testi yapılabilir, uzmanın verdiği tedbir ve tavsiyeler ile hastalığı en minimum seviyeye getirebilirsiniz.

Vitiligo Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Vitiligo hastalığındaki temek sonuç, deriyi eski rengine kavuşturmaktır. Hastalık otoimmün mekanızması yüzünden başladı ise, hasar gören melanosit hücrelerini tamir etmek için uyarıcı lazer ve ışık tedavisi ve/veya bağışıklık sistemi bastırıcı bir tedavi kullanılabilir.  Hastalara süreç içerisinde oksidan stres konusunda, antioksidan takviye kullanımı verilebilir.

Hastalığın giderilmesi ve yeni çıkabilecek lekelerin önlenmesi için uzman tarafından krem tedavisi de uygulanabilir, fakat bu konu ile alakalı kremler her cilde ve her kullanım şekline uygun olmadığından dolayı, vücudunuzun zarar görmemesi amacı ile kesinlikle bir hekim onayından geçmek zorundadır.

Hastalık ilerlemiş bir durumda ve lekeler çok büyük ise, Depigmentasyon adı verilen ve vücuttaki bütün pigmentleri öldüren, yaklaşık 1 yıl süren bir tedavi uygulanabilir, tedavi sonucunda bütün vücut eşit olarak aynı beyaz renge bürünür. Fiziksel tedavinin yanında, moral bozukluğu, mutsuzluk, öz güven kaybı, depresyon ve stres gibi psikolojik sorunlarada yol açtığı için bu yönden de bir destek alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu