Sağlık

Sirke ile vajinal mantar tedavisi

Vajinal Mantara Sirke İyi Gelir Mi?

Kadınların çoğunluğu Vajinal mantara sirke uygulaması yaparak tedavi olmaktadırlar. Şimdiye kadar denenmiş olan tıbbi tedavilere yanıt alamayan kadınlarda bitkisel tedavi adı altında bu tedavi yöntemini kullanmışlardır.
Vajinal mantar için sirke dışında kullanılan diğer yöntemler de mevcuttur. Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletlerinde evde bitkilerle mantar tedavisine fitoterapi ismi verilmiştir.

vajinal mantar
vajinal mantar


Bu yöntemle ilgili olarak pek çok araştırma yapılmış ve sonucunda da olumlu geri dönüşler alınmıştır. Mantar tedavisinde bitkisel yöntemler arasında Vajinal mantara sirke uygulaması yapılmaktadır.
Yapılan bir çalışmada Altern Ther Health Med dergisinde bir yazı yayınlanmıştır. Bu yazıda 5 seneden beridir evli olan ve 32 yaşındaki bir kadının verilen ilaçlara yanıt vermediği gözlemlenmiştir.


Kadının kronik vajinal mantar enfeksiyonu olması sebebiyle bu tedavilere yanıt vermediği gözlemlenmiştir. Ancak elma sirkesi sayesinde tam teşekküllü bir tedavi yapıldığı söylenmiştir.
Tedaviye yanıt veren kadın vajinal enfeksiyondan kurtulmuştur. Yapılan araştırmanın olumlu sonuç vermesi, bu tedaviyi evde uygulama konusunda sorun olmadığını göstermektedir.

Elma Sirkesinin Vajinaya Zararı Var Mı?

Vajinal mantara sirke uygulamasında kullanılan sirke, elma sirkesidir. Bilinen belirli bir yan etkisi yoktur. Ancak kişi bunu tek başına uyguladığı için kullanımı abartmamalıdır.
Elma sirkesini vajinaya uygulamak herhangi bir uzman desteği alınmaması, dozun kaçırılması gibi etkenler sebebiyle bitkisel tedavilere çok sıcak bakılmamıştır.


Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış olması da buna bir etken olarak gösterilebilir. Bu yüzden de evde bitkisel tedavi uyguladığınız zaman bunu destekleyici nitelikte ya da tedavinin tamamlayıcısı olarak yapmanız önerilmektedir.

vajinal mantar
vajinal mantar


Doğal bitkisel tedavinin yan etkilerinin ortaya çıkması, tıpkı ilaç kullanımında çıkan yan etkiler gibi olası durumlardan biridir.Herhangi bir yan etki ile karşı karşıya kaldığınız zaman mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Evde Tedavi Edilen Vajinal Mantar

Vajinal mantara sirke uygulaması gibi daha birçok yöntem daha uygulanabilir. Fakat evde uygulanan yöntemler biraz zaman alabilmektedir.
Üstelik yapılan yanlış bir uygulamada sağlığınıza zarar verebilir, vajinal floranızı bozabilirsiniz.

Bu sebeple de vajinal akıntı ile karşı karşıya kaldığınız durumlarda bir jinekoloğa görünmenizde fayda vardır.
Doktora gitmek istemiyorsanız vajinaya sirke yöntemi uygulamasını kontrollü bir şekilde yapabilirsiniz.

vajinal mantar

Elma Sirkesini Vajinaya Uygulama Tarifi

Elma sirkesi ya da üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle 2 su bardağı ılık suyun içine 1 su bardağı üzüm ya da elma sirkesi ekleyin.
Vajinal mantara sirke tek başına uygulamak doğru bir yöntem olmaz. Çünkü sirke asitlidir. Doğrudan vajşnanıza uyguladığınız zaman vajina florasını bozabilir, sağlığınıza zarar verebilirsiniz.

İlişkiye Girince Vajina Genişlemesi Olur mu?


Bu karışımı yaptıktan sonra günde iki defa olacak şekilde vajinanızı temizleyin. Bunun yanı sıra pamukla da temizleme işlemi yapabilirsiniz.
Günde 1 defa olacak şekilde pamuğu bu karışımın içine batırın. Daha sonra da tampon gibi vajinanın içine yerleştirin. Sirkenin işlevi, bu bölgede olan bakterileri temizlemektir.

vajinal mantar


Eğer cinsel olarak aktifseniz ve vajinanın tam içine sokacaksanız, pamuğa bir ip bağlayarak, tampon görevi görmesi için de yerleştirebilirsiniz.
Vajinal mantara sirke uygulamasında sirkeye batırmadan önce ipi bağlayın. Daha sonra sirkeye batırın. İp dışarıda kalacak şekilde, pamuğu vajinanın içine yerleştirin.

Gece yatmadan önce kullanıp yatağa girmeniz daha olumlu sonuçlar almanızı sağlar.
Sirkenin antibakteriyel etkisi ve tedavi edici yöntemi sayesinde mantardan kurtulmanız imkansız değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu