Cinsel Sağlık

Vajinal Bölgedeki Siğillerin Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Vajinal Bölgedeki Siğillerin Tedavisi

Vajinal Bölge

Hem erkek hem de kadınların genital bölgesinde enfeksiyona neden olan siğil biçiminde kendini gösteren HPV virüsünün genital siğilleri tetiklediğini söyleyen Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, “Siğiller resen gerileyebildiği üzere tekrarlayabilir de. O nedenle tedavi sırasında bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemli” dedi.

Vajinal Bölge

Aşı Koruyor

HPV enfeksiyonuna bağlı gelişen genital siğillerin, hastaları yalnızca fizyolojik değil ruhsal olarak da olumsuz etkilediğini aktaran Doç. Dr. Kahramanoğlu, “HPV müspet bir kişi, genital siğili olmasa da partnerine HPV bulaştırabilir. Lakin siğil olması, siğildeki yüksek viral yükten ötürü, bulaş riskini epeyce arttırır. Genital siğil oluşumuna karşı en faal formül, aşıyla korunmak olacaktır” tabirlerini kullandı.

Vajinal Bölge

“Gebelik devri riskli”

Gebelikte görülen genital siğillerde ve HPV’ye bağlı gelişen öbür lezyonların boyutlarında artış olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Kahramanoğlu, “Ayrıca bu lezyonlar, gebelikte çoklu olma eğilimindedir. Gebelikte bağışıklık sisteminde meydana gelen fizyolojik değişikliklerin, genital siğillerin seyrini değiştirdiği düşünülmektedir. Gebelikten sonra, birinci 6 haftalık periyotta siğiller ekseriyetle küçülür ve büsbütün kaybolabilir” diye konuştu.

Vajinal Bölge
Vajinal Bölge

Teşhiste muayene yeyerli

Vajinal Akıntı ile İlgili Bilgi Almak için Konumuzu Ziyaret Edebilir siniz.

Genital siğillerin teşhisinde yalnızca muayene ile rastgele bir teste gerek kalmadan teşhis konulabildiğini söyleyen Doç. Dr. İlker Kahramanoğlu, “Siğiller bizatihi gerileyebildiği üzere tekrarlamaları kelam konusu olabilir. O nedenle tedavi sırasında bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok değerli. Genital siğil tedavisinde hedef, mevcut lezyonların ortadan kaldırılarak fizikî ve kozmetik güzelleşmenin sağlanmasıdır.

Ülkü tedaviye karar verirken lezyonun sayısı, büyüklüğü, morfolojisi, keratinizasyon derecesi, yerleşimi, hastanın tercihi, doktorun deneyimi, uygulamanın maliyeti ve yan tesirleri dikkate alınmalıdır” dedi.

Vajinal Bölge

Vajinal Bölge

“Hastaya nazaran tedavi uygulanmalıdır”

Doç. Dr. Kahramanoğlu, “Anogenital siğil tedavisi bireyselleştirilmeli, yani hastaya nazaran tedavi uygulanmalıdır. Mevcut tedavilerle genital siğillerin yaklaşık yüzde 60-90’ı tedavi edilebilir.

Elimizde hastanın kendi kendine uygulayabildiği tedavi seçenekleri olduğu üzere, klinikte tabip tarafından uygulanması gereken tedavi alternatiflerimiz de var. Bunlardan kimileri immün sistemi uyararak tesir gösterirken, kimileri da direkt lezyonlarda hücre vefatına yol açarak tesir gösterir.

Bunun yanı sıra, kimi hastalarda cerrahi süreç ile siğilleri çıkarmak gerekebilir. Tedavi seçiminde hastanın tercihi, mevcut formüller, lezyonların sayısı, yerleşimi ve boyutu, gebelik varlığı, doktorun tecrübesi, tedavi maliyeti ve yan tesirleri kıymetli faktörlerdir” diye konuştu.

Vajinal Bölge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu