Cinsel Sağlık

Vajinal akıntı nedir ? 2021

Vajinal akıntı nedir ?

Akıntı Rengi Neyi İfade Eder ?

Vajinal akıntı birçok renkte olabiliyor hatta bunlardan yalnızca birkaçı, sağlıklı bir bedene sahip olduğunuzun işareti. Vajina ve rahim ağzındaki küçük bezlerden salgılanan sıvı, vajinal akıntı olarak isimlendirilir. Bu sıvı yaşlanmış hücrelerin ve birikintilerin atılımını yapmak üzere her gün vajinadan salınarak vajinayı ve üreme sistemini pak ve sağlıklı meblağ. Dr. Sinan Akkurt, vajinal akıntılar ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Vajinal akıntı
Vajinal akıntı

Menstural döngüye nazaran akıntı

Vajinal akıntı’nın renk, ölçü ve tutarlığı şahıstan bireye değişir. Ayrıyeten kişinin adet döngüsüne bağlı olarak da günden güne değişebilir. Dr. Sinan Akkurt adet döngüsüne paralel olarak akıntı renklerini şöyle özetledi:

1 – 5. günler: Döngünün başlangıcında, beden rahimde zarın döktüğü için akıntı ekseriyetle kırmızı veyahut kanlıdır.

6 – 14. günler: ilk dönemden sonra, kişi olağandan daha az vajinal akıntı fark edebilir. Yumurta gelişmeye ve olgunlaşmaya başladığında servikal mukus bulanıklaşır ve beyaz yahut sarı olur. Yapışkan hissedebilir.

14 – 25. günler: Yumurtlamadan birkaç gün evvel mukus, yumurta beyazının kıvamına emsal halde ince ve kaygan olacaktır. Yumurtlamadan sonra, mukus bulanık, beyaz yahut sarı ve muhtemelen yapışkan hale gelecektir.

25 – 28. günler: Yeni adeti görmeden evvel servikal mukus hafifler ve akıntı azalır.

Hormonal dengesizlikler etkileyebiliyor

Pek çok kadında vajinal akıntıdaki olağandışı değişikliklerden enfeksiyonlar yahut hormonal dengesizliklerin sorumlu olduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, durumun ciddiye alınıp tedavi için kesinlikle tabibe başvurulması gerektiğini söz etti. Dr. Sinan Akkurt’un verdiği bilgilere nazaran vajinal akıntıların renklerine nazaran taşıdıkları mümkün işaretler şöyle:

 

Vajinal akıntı
kadında akıntı

Kırmızı-Bordo Renkte Akıntı

Kırmızı tonlarındaki akıntı, ekseriyetle bir periyottaki kanamanın sonucudur.

Adet kanaması ortalama olarak her 28 günde bir olur lakin olağan aralık 21 ile 35 gün ortasındadır.

Bir devir tipik olarak 3-5 gün sürer. Adet periyotları ortasında kanama yaşayan herkes bir doktora görünmelidir.

Adet ortası kanamanın pek çok âlâ huylu nedeni olmasına karşın bazen önemli bir duruma da işaret edebilir.

Öte yandan menopoza girmesine ve en az 1 yıldır adet görmemiş olmasına karşın vajinal kanama yaşanması da doktora başvurmayı gerektiren bir durumdur. Bazen endometriyal kanserin bir işareti olabilir.

Beyaz-Krem Akıntı:

Beyazın tonu, krem yahut açık sarıya dönük olabilir. Bu renkte vajinal akıntı yaşayan bir kişinin öteki semptomları yoksa beyaz akıntı büyük olasılıkla sağlıklı yağlanmanın bir işaretidir. Bununla birlikte beyaz akıntının peynirimsi bir kıvamı varsa yahut keskin bir koku eşlik ediyorsa bir enfeksiyona işaret edebilir. Beyaz, tok, keskin kokulu akıntı ekseriyetle bir maya enfeksiyonuyla alakalıdır ve bu da kaşıntıya yahut tahrişe neden olabilir.

Sarı-Yeşil Akıntı:

Akıntı açık yahut çok daha koyu pembemsi olabilir.

Ekseriyetle biraz da kan içerebilir. Pembe akıntı en sık bir periyottan evvel lekelenme ile ortaya çıkar. Bununla birlikte erken gebelikte implantasyon (yerleşme) kanamasının bir işareti de olabilmektedir. Kimi kadınlarda yumurtlama döneminden sonra biraz lekelenme görülebilir ve bu da pembe akıntıya neden olabilir. Cinsel bağ vajina yahut servikste tahrişe neden olmuşsa cinsel münasebetten sonra pembe akıntı görülebilir.

Şeffaf akıntı:

Sıradan vajinal akıntıların pek birden fazla şeffaf yahut beyazımsıdır.

Kaygan olabilir yahut yumurta akı kıvamında olabilir.

Bir kadının yumurtlamadan çabucak evvel, cinsel uyarılma sırasında ve hamilelik sırasında daha bu tip kaygan bir akıntı yaşaması olasıdır.

Gri Vajinal akıntı:

Gri vajinal akıntı sağlıklı değildir ve bakteriyel vajinoz (BV) ismi verilen yaygın bir bakteriyel enfeksiyonun belirtisi olabilir. BV’de çoklukla eşlik eden semptomlar ortasında kaşıntı, tahriş, keskin bir koku, vulva etrafında kızarıklık yahut vajinal açıklık da yer alır. Gri akıntısı olan herkes derhal bir doktora görünmelidir.

 

Kadınlardaki kokulu vajinal akıntıların en önemli sebeplerinden birisi de CİNSEL YOLLA BULAŞAN trikomonas tır. Toplumun ortalama %15-20’sinde görülmektedir.

Akıntı; kokulu, bazen köpüklü, yeşilimtırak ve kaşıntılı olabilmektedir.

Bazen sadece hafif bir koku olabilir.

Muayenede vajinada enfeksiyon bulgusu ve rahim ağzında çilek görünümlü şeklinde kızarıklıklar da mevcuttur

Hapların ve/veya fitillerin düzenli kullanılmasıyla tedavi edilebilir.

Olası Durumda Mutlaka eş-partner tedavisi gereklidir.

Kadınları en çok rahatsız eden konulardan biri de akıntılardaki kokudur.

Toplumda kadınların yaklaşık %40’ında görülür…

Vajinal akıntı

Bu Video Memorial Sağlık Grubu Kanalından Alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu