Diyetler

PIRASA Uykusuzluğa iyi gelen yiyecek

Uykusuzluğa iyi gelen yiyecek: PIRASA

Uykusuzluğa iyi gelen

Uykusuzluk sorunu yaygın olarak görülen ve kişinin günlük hayatını olumsuz tarafta etkileyen bir durumdur. Uykusuzluk sorunlarında beslenmenin değerine değinen Diyetisyen Salih Gürel, pırasanın Uykusuzluğa iyi gelen tesirini artırdığını söyledi. Kış aylarında bağışıklığımızı artırma özelliğiyle sofralarımızdan eksik etmediğimiz pırasa, ayrıyeten ruhsal rahatsızlıkları olanların sakinleştirilmesi konusunda da yardımcı oluyor.

Pırasa hakkında bilmediklerimiz

Pırasa zerzevatı, zambakgiller familyasından gelmektedir. Pırasa, Uykusuzluğa iyi gelen Akdeniz ikliminde yetişen bir besin kaynağıdır. Her mevsim yetişme özelliğine de sahiptir lakin kış aylarında yetişen kıymetli bir zerzevat olarak bilir ve daha çok tüketiriz. İşte, pırasanın saymakla bitmeyen faydaları…

1. Pırasa içerisinde A vitamini B6 vitamini, folik asit, C vitamini, K vitamini, demir, manganez ,magnezyum ve kalsiyum mineralleri bulundurur.

2. Tertipli pırasa tüketimi vitamin ve mineral istikrarını muhafazada yardımcıdır. C vitamini yaraların güzelleşmesi ve kolajen üretimi için epey değerlidir. Piridoksin (B6) fizikî güce dayalı aktivitelerde muhtaçlık duyulan enerjiyi açığa çıkartır.

3. K vitamini Uykusuzluğa iyi gelen kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kemik kayıplarına karşı korur. Demir hemoglobinin üretimi için gereklidir. Manganez metabolik süreçleri kolaylaştıran bir koenzimdir.

4. Pırasada bol ölçüde bulunan kaempferol isimli flavonid kan damarlarınızı hür radikallerden ve reaktif oksijen cinslerinden faal bir halde korurken bedeninize nitrik asidin verdiği ziyanları azaltır.

 

5. Kaempferol tıpkı vakitte kan damarlarınızı genişletip gevşeterek dinlenmelerine yardımcı olur. Ayrıyeten kalp damar sıhhatini tehdit eden homosistein oranını da düzenlemeye de yardımcıdır.

6. Pırasa ağır bir mineral havuzuna sahip olduğu için gece yatmadan evvel tüketildiği vakit uyku hissinizi arttırmış olur. Bol mineral içerdiği için beyin uyuşarak uyku haline geçmesine uyku düzensizliklerini ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Ayrıyeten ruhsal rahatsızlıkları olanların sakinleştirilmesi konusunda da yardımcı olur.

7. İçerisinde yağ barındırmadığı için kilo almayı en aza indir ve diyetlerin vazgeçilmezidir. Ayrıyeten lifli yapısı sayesinde kabızlığının önüne geçmemize yardımcı olur.

8. Pırasa, bedende biriken toksin yani ziyanlı olan unsurların tutularak dışarı atılmasını sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde bu toksin unsurlar hem atılmasını hem de bedende birikmesini önlemiş olur. Uzmanların yararlarını açıkladığı pırasa, böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine de yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu