Cinsel Sağlık

Tüp Bebek Nedir ? Ayrıntılı Bilgiler

Tüp Bebek

Arka arda yaşanan başarısız tüp bebek denemeleri çiftleri maddi – manevi sıkıntı durumda bırakıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre G. Pabuçcu, son zamanlarda bilhassa teknolojik gelişmeler ile gebelik muvaffakiyetinde önemli artış olduğuna dikkat çekiyor.

Tüp Bebek

Tüp Bebek

Gebelik arzulayan kimi çiftlerin, tekrarlayan seferler tüp bebek tedavisi görmelerine karşın gebelik elde edemiyor oluşu ve arkası gerisine alınan olumsuz sonuçlar tüp bebek tedavilerinde bebek sahibi olma hayali kuran çiftleri ve merkezleri yeni teknikler keşfetmeye davet ediyor.

Tüp Bebek

Tüp bebek denemeleri devamlı başarısız ise

Daha evvel tekrarlanan tüp bebek sahibi olma denemelerine karşın gebelik elde edemeyen çiftler için Centrum Clinic Kadın Sıhhati ve Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre G. Pabuççu değerli açıklamalarda bulundu: “Bu durumun birçok sebebi olabilir. En kıymetli faktörlerden biri, elde edilmiş embriyoların kalitesi. Kaliteli embriyonun tutunma mümkünlüğü daha fazla. Kaliteye de tesir eden en değerli faktör kadın yaşı ve sperm durumudur. İki ve daha fazla denemede, uygun kalite embriyo elde edilemedi ise ve yaş meselemiz yok ise sperme yönelmek gerekir. Muvaffakiyet elde edebilme noktasında en yeterli spermi seçmek son derece değer taşıyor.”

Tüp Bebek

Genetiği hasarlı spermler ayıklanmalı

En düzgün sperm seçimi özel bir grup büyütme yolları ile seçilebiliyor. Tıpkı vakitte özel akışkanlar kullanılarak doğala en yakın spermler seçilebilir. Bilhassa genetiği hasarlı spermleri ayıklamak çok kıymetli. Bunun için en az 3 ay sistemli ilaç kullanılması gerekebilir lakin bizim de üzerine çalıştığımız ve 2017 yılında Avrupa Üreme Kongresi’nde sunumunu yaptığımız bir yol var: Yumurtaları döllemek için kullanılacak olan spermleri klasik cinsel perhiz müddeti ile değil de çok kısa perhiz müddeti sonunda almak. Böylelikle, beklemiş ve DNA’sı hasarlı spermler yerine geriden gelen dinamik spermleri kullanıyoruz. Sonuçta da, daha güzel döllenme ortaya çıkıyor. Bu da hamile kalma oranını büyük bir oranda olumlu etkiliyor.

Tüp Bebek

Kaliteli embriyo sağlıklı gebelik talihini artırıyor

Bu formül ile DNA’ları daha sağlıklı spermlerin sürece alınması mümkün oluyor. Döllenme yeterli olunca uygun kalite embriyo oranında artma izleniyor. Esasen uygun kalite embriyo var ise, sağlıklı gebelik talihimiz da artıyor. Bu formülü bilhassa sperm DNA hasarı olan ve ikiden fazla denemede düzgün kalite embriyo verilememiş yahut verilmiş lakin tutunma olmamış olgulara öneriyoruz. Çiftlere de ek maliyeti yok. Rastgele bir süreç yapılmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu