Sağlık

Tatlı krizine 9 sağlıklı tahlil önerisi

Hislerimiz, beslenme alışkanlarımızı etkileyebilir. Öfke, hayal kırıklığı, ıstırap ve bazen memnunluk bile tatlı krizlerinin sebebi olabilir. Pekala, tatlı krizine girdiğimizde ne yapabiliriz? En yakın arkadaşınız ‘YüksekTopuklar’ olarak, tatlı krizine 9 sağlıklı tahlil önerisi sunuyoruz.

Tatlı krizi

Öncelikle, şu kuralı aklımızda tutmakta yarar var: Tatlı bir gereksinim değil, istektir. Yani, bedenin yaşamsal işlevlerine Çarem edilmesi için tatlı, gerekli değlidir. Yalnızca keyfimize nazaran tüketmek istediğimiz bir besindir. Her hususta olduğu üzere tatlı tüketimi konusunda istikrar ve farkındalık Değerlidir.

Tatlı krizine neden girilir?

Tatlı krizi

Tatlı yemenin bir krize dönüşmesindeki asıl neden tatlıyı çok sevmemiz ya da lezzetli olmasında yatmıyor. Yapılan araştırmalar; berbat beslenme, hormonal ve ruhsal Durumlar, çeşitli hastalıklar üzere tatlı krizine neden olan birçok etmenden bahsetmektedir.

Aslında tatlının bizdeki tesiri nedir?

Tatlı krizi

bilhassa beyaz un ve beyaz undan yapılmış unlu mamuller, şeker, tatlı, pirinç üzere glisemik indeksi yüksek olan kolay karbonhidratlar ve işlenmiş besinler kan şekerinin süratli bir halde yükselmesine neden olur. Buna karşılık da bedendeki düzenekler yükselen kan şekerini süratli bir Şekilde düşürür. Bu da güçlü bir açlık ve tatlı isteğine neden olur.

Tatlı krizini önlemenin yolları nelerdir?

Çok düşük kalorili katı diyetlerden ve uzun vaDeli açlıklardan uzak Berrakn. 4-5 saat aralıklarla beslenmeye ihtimam gösterin.

Tatlı krizi

Taze ve kuru meyveleri tek başına yemek yerine yanına kesinlikle süt, ayran, kefir, yoğurt üzere süt eserleri ya da çiğ badem, fındık, ceviz üzere sağlıklı yağlar ekleyin.

Glisemik indeksi yüksek olan ve kan şekerini süratli yükselten kolay karbonhidratlar yerine bulgur, kara buğday, tam tahıllı besinler ve kurubaklagiller üzere kompleks karbonhidratları tercih edin.

Günlük lif alımınızı artırın. Lif içeriği yüksek/posalı besinler mide boşalmasını geciktirerek gün içinde daha uzun s3üre tok kalmanızı ve kan şekerinizin daha istikrarlı olmasını sağlar.

Beslenmenize kefir, yoğurt, tarhana üzere probiyotik besinler ekleyin.

Tatlı krizi

Yemeklerde bol bol baharat kullanın. Bilhassa tarçına mutfağınızda yer açın.

Bol bol su için.

Kâfi ve kaliteli uyumaya ve gerilimden uzak kalmaya itina gösterin.

Tertipli idman yaparak seratonin salgılanmasını artırın.

Çok tatlı tüketiminin ziyanları neledir?

Birebir halde yapılan çok katı diyetler, çok düşük kalorili beslenme ve çok uzun saatler aç kalmak da gün içinde kan şekerinin düşmesine neden olarak tatlı isteğini artırır. Bunun yanı sıra kimi hastalıklar ya da makus beslenmeye bağlı olarak gelişen demir, krom ve magnezyum üzere minerallerin eksikliği de tatlı krizlerinin daha sık yaşanmasına neden olan etmenler ortasındadır.

Menopoz ve regl öncesi periyotta östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak tatlı krizlerinin en çok yaşandığı devirdir. ayrıyeten duygusal Berrakmlar, ağır gerilim ve depresyon süreci de tatlı krizlerine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu