Seyahat

Tatil Planı Yapmak İçin Doğru Planlar Yapın

Tatil Planı Yapmak İçin Uygulanması Gerekenler

Dijital dönüşümde temelden değişen kavramlardan biri de seyahat konusudur. Tatil planı yapmak için dünya turuna çıkanlar için eskiden oldukça şaşırırdık. Ama artık o kadar çok yaygınlaştı ki herkes tatile gidebilir. Özellikle de yakın coğrafyalarda yurt dışı seyahati yapmak oldukça basit bir hale gelmiştir.

Bütün yılın stresini atmak için koşuşturmanın ardından büyük bir umutla tüm stresten uzaklaşacağınız bir tatil planına ne dersiniz? Özellikle gideceğiniz yere karar vererek ilk adımı atmış olursunuz. Daha sonra da zamanla son dakika planları yapabilirsiniz. Fakat eğer bu sizin ilk tatilinizse yurt dışı seyahatinde mutlaka bir plan yapmanız gerekiyor. Gitmek istediğiniz yerden beklentileriniz nelerdir ve nerelere gitmek istiyorsunuz?

Tatil Planı
Tatil Planı

Bunları liste haline getirerek karar vermeniz oldukça kolaylaşır. Kültür turu, deniz, kum, güneş gibi etkinliklerden birini seçerek size en uygun tatil planı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra paranızı ve zamanınızı da ayarlayarak gezmek istediğiniz yerlerin planını çizin.

Gidilecek Yerlerin Araştırılması

Tatile gitmeden önce mutlaka gidilmesi gereken yer iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Her tatil süper geçecek diye bir şey yoktur. İllaki bazı aksaklıklar olabilir. Siz sadece keyfini çıkaracağınız şeylerin planını yapın. Karşınıza çıkacak aksaklıklarda da gülün geçin! Kim aksaklık yaşamıyor ki?

Gideceğiniz yerde ilgi alanınıza giren küçük listeler hazırlayın ve görmeniz gereken yerleri mutlaka görün. Yani elinizde bir liste olması sizin planlı ve programlı bir tatil yapmanızı sağlayarak daha keyifli bir tatil geçirmenizi sağlar. Elbette kafanıza göre de takılabilirsiniz fakat özellikle yurt dışı tatili için mutlaka bir programınız olsun. Programınızı bitirdikten sonra o gün yapılacak bir şey yoksa kafanıza göre takılabileceğiniz zamanın keyfini çıkarın.

Tatil Planı

Ulaşım Konusunun Netleştirilmesi

Tatil bütçesini ayırırken illaki ulaşımda da bazı masraflar olacaktır. Bu yüzden sizin için en uygun olan ulaşım yolunu seçin. Ama saatleri ve hangi gün nereye gitmeniz gerektiğinin araştırmasını mutlaka yapmış olmanız gerekiyor. Örneğin uçak biletine erkenden bakmak sizin kurtarıcınız olabilir. Çünkü erken alınan uçak bileti ile ucuz bir tatil yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bunun yanı sıra seyahatte deneyim yaşamış olan yakın arkadaşlarınızdan veya gezginlerden bazı taktikler öğrenebilirsiniz. Seyahat eden kişilerin yaşamış oldukları deneyimler sayesinde neyi nasıl yapacağınızı anlarsınız. Ulaşım konusunda, yeme içme ve müzeleri gezme gibi konularda mutlaka bilen kişilere danışın. Sizin internette göremeyeceğiniz bir şeyi o gezmiştir. O yüzden onun deneyimlerinden mutlaka faydalan.

Tatil Planı

Konaklayacağınız yeri Nokta Atışı Yoluyla Seçin

Konaklama konusu da seyahat bütçesi kadar önemli bir durumdur. Konaklama için ayırmak istediğiniz bütçeyi pansiyon, hostel, otel veya kamp yapılacak bir alan seçerek çadırda geçirebilirsiniz. Görmek istediğiniz yerler için merkezi konumda kalacağınız yeri seçmek hem size zaman kazandırır hem de çok fazla masrafa girmenizi önler.

Şu şekilde düşünün, gün içinde uzun bir yolculuğa çıktığınızda illaki acıkacaksınız, susayacaksınız ve en önemlisi zamanınızın çoğu da yolda geçecektir. Bu yüzden de en mantıklı kararı vererek bir yerde kalma işini en uygun fiyatlarla ve size avantajı olacak şekilde yapmalısınız.

ÖZEL GÜNLER Kategorimizden Güzel Fikirler Edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu