Bilgi Arşivi

Süzme Bal ile Petek Bal Arasındaki Farklar

Süzme Bal ile Petek Bal

Süzme Bal ile Petek Bal Arasındaki Farklar; Bal mumu, arıların ballarını, polenini, arı sütünü depolamak, larvalarını koyarak kovandaki arıların popülasyonunu çoğaldırmak, hayatsal faaliyetlerini geliştirmek için arıların bedeninden çıkarmış olduğu jel kıvamındaki maddenin hava etkileşimi ile yoğunlaştıktan sonra yeniden arılar tarafından kullanılmak üzere çiğnenerek olgunlaştırılan özel bir maddedir.

Son günlerde bal peteğinin hasarlı olduğuna dair söylemler ortaya atılıyor. Mevzuya ait açıklamalarda bulunan 35 senelik Bal Ve Arı Mahsulleri Uzmanı Ahmet Bağran Aksoy: “Petek bal imalinin meşakkatinden kaçanlar, spekülatif haberler ortaya atıyor. Kan akışını dengeleyen ve kalp hastalıklarına karşı mukavemet sağlayan petek, hor görülüyor. Petek yoksa arılar yoktur. Dolayısıyla hiçbir neden ortaya konularak peteğin dışlanması, hasarları olduğu söylenmesi doğru değildir.” dedi.

Süzme Bal

Petek bal için yalnızca gizleme kabı olmadığını dile getiren Ahmet Bağran Aksoy, ifadelerine şu ilave etmelerde bulundu: “Arılar peteklerini bal mumundan inşa eder. Peteğin kapsayasındaki bal, bildiğimiz hakikat çiğ balın ta kendisidir. Balın peteği antioksidanlar bakımından zengindir. Balı peteği ile birlikte yemenin sindirim sistemi uzuvlarına ciddi anlamda katkısı vardır.”

Petek olmadan balın sofralarımıza erişebilmesinin olası olmadığını dile getiren Aksoy, “Petekli balın vermiş olduğu doygunluk hissi zayıflamayı basitleştirir.” açıklamasında bulundu.

Petek balın tabiatın sürdürülebilirliğine de katkı sunduğunu dile getiren Aksoy, “Süzme balın harmanlanması ve içerisine değişik ballar ilave edilmesi çok basittir. Petek balda bu harekâtı yapamazsınız ve muhafazası çok güçtür. Hakiki petek bal bulduğunuzda kesinlikle edinin, ben 40 yıldır petek bal harcıyorum. Tabiatın sürdürülebilirliğine çok büyük katkısı olan petekler asla ufak düşürülemez.” diye konuştu.

Süzme Bal

Süzme Bal Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ciddi teftişleri neticeyi Türkiye’de üretilen petekli balların mumlarında parafin stili kimyevi maddelerin kullanılmadığını belirten Aksoy; “Fenni kovanlarda yapımı artırmak için plaka biçiminde kullanılan bal mumları gayet tehlikesiz, hakimiyetleri yapılıyor ve hiçbir biçimde parafinli mahsuller üreticilere eriştirilmiyor. Arı kovanlarını güveden uzak yakalamak için kullanılan naftalin ve parafin de artık rafa kalktı.

video kaynak

Devlet bu mevzuya da el atarak bal peteklerinin güvenliğini tamamen sağladı. Kendini öğrenmeyen üreticiler firari yollarla bu cins sahtekârlıklar yapabilirler fakat bu tüm arıcılara mülk edilemez ve peteğin dışlanması mevzubahisi olamaz. O zaman bize düşen; Arıların bu hürmet dinlenecek emeğinin tadını çıkarmaktır.” İfadelerini kullanarak ehemmiyetli ilave etmelerde bulundu: “Yurttaşlarımız, bal başta olmak üzere tüm arı mahsullerini güvendikleri bireylerden temin etsinler ve petek harcamaktan da bırakmasınlar” dedi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu