Vücut Bakımı

Süt Banyosunun Faydaları

Süt Banyosu İle Kendinizi Şımartın

Eskiden filmlerde gördüğümüz süt banyosu aslında bir efsane değil, ihtiyaçtır. Çünkü vücudumuzun da tıpkı diğer bölgeler gibi bakıma ihtiyacı vardır. Tarihten günümüze kadar en sık kullanılan bir yöntem olan süt banyosu, vücudunuzu ödüllendirmek için birebir yöntemlerden biridir. Süt banyosu pahalı bir yöntem değildir. Çünkü biz sizler için daha ekonomik bir tarif vereceğiz.

Bu sayede vücudunuzu bu güzellikten mahrum etmeyecek ve kendinizi şımartacaksınız. Özellikle vücudun nem dengesi korunması için yapılan bu yöntemle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Öncelikle bu işlem için süt alerjinizin olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer siz süt içtikten sonra vücudunuzda herhangi bir kaşıntı belirtisi mevcutsa bu yöntemi uygulamamanız gerekir. O yüzden sitemizde bulunan diğer vücut bakım önerileri yazılarına bakabilirsiniz.

Süt Banyosunun Faydaları
Süt Banyosunun Faydaları

Süt Banyosu Nasıl Yapılmaktadır


Süt banyosu yapmak için Bir küvete ihtiyacınız var. İşte süt banyosu yöntemleri;

  • Küveti ılık su ile doldurun
  • Su çok sıcak olmamalıdır. Çünkü çok sıcak su, cildin kurumasına neden olabilir
  • Küvetinizi ılık su ile doldurduktan sonra iki barda ılık süt ekleyin
  • Karıştırın
  • Banyonun güzel kokmasını istiyorsanız küvetin içine uçucu yağlar ekleyebilirsiniz

Yani süt banyosu yaparken çok fazla süt kullanmanıza gerek yoktur. Bunun için sadece 2 bardak süt bile cildinizin ihtiyacı olan şeyi karşılayacaktır. Bu yöntem sayesinde cildiniz yumuşayacak ve beslenecektir.

Süt Banyosunun Faydaları
Süt Banyosunun Faydaları

Süt Banyosunun Faydaları

Eğer kuru bir cildiniz varsa süt banyosunun faydalarından yararlanmak sizin için birebir! Cildinizin derinlemesine nemlendirmek ve beslemek için bu yöntem oldukça sık kullanılan ve tercih edilen masrafsız bir yöntemdir. Sütün içinde bulunan laktik asit, vücudunuzun üzerinde bulunan ölü derilerden kurtulmanızı sağlar. Özellikle tüm gün iş stresinden kurtulmak ve rahatlamak için akşamları bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Süt banyosu yapan kişiler daha çok rahatladıklarını ve dinlenmiş olduklarını belirtmektedirler. Elbette süt banyosu yaparken bunu düzenli olarak yapmak biraz zor olabilir. Sadece küveti doldurmak değil de Garnier’in süt bombası maskesini de kullanarak aynı faydadan yararlanabilirsiniz.

Süt Banyosunun Faydaları
Süt Banyosunun Faydaları

Dermatologlar Süt Banyosunu Öneriyor

Bazı dermatologlar, süt banyosu için vücudun ölü derilerden kurtulmak için harika bir yöntem ve kızarıklığın giderildiğini söylemiştir. Bununla birlikte kırışıklıkları da azalttığını söylemişlerdir. Ünlü sanatçılardan bazıları da ciltlerini beslemek için süt banyosu yaparlar. Sütün içerisinde bulunan faydalı içerikler sayesinde oldukça olumlu sonuçlar almanız mümkündür.

Sütte sağlıklı yağlar ve proteinler bulunmaktadır. Bu durum da kırışıklıkları önler ve cildi iyileştirir. Hatta anlatılan bir efsanede Mısır kraliçesi olan Kleopatra, cildinin güzel olması için her gün eşek sütü ile banyo yapmıştır. Bir uzmanın söylediğine göre D vitamini sivilceleri azaltmakta, cilt elastikiyetini arttırmakta ve koyu lekelerin görünümünü azaltmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu