Bilgi Arşivi

Süpürge Otu Tohumu Nedir, Ne İşe Yarar?, Faydaları Ve Özellikleri

 Kolay yetişebilir olması kullanım sahalarının da genişlemesine imkan tanımıştır. 

Süpürge Otu Tohumu Nedir? 

Süpürge otu, yetişme sürecinde özel bir bakıma ihtiyaç duymayan, sepet ve süpürge üretiminde kullanılan, diğer adı funda bitkisi olan bir ottur. Otun çiçekleri genellikle pembe ve mor gibi renklerden oluşur. Ortalama bir metre boyuna kadar ulaşabilen süpürge otu, sonbahar aylarında çiçeklenir ve çiçekleri çanı anımsatan bir görünüm kazanır. Pek çok iklimde yetişebilen bir ot türü olan funda otu, çalı şeklinde yetişmektedir. 

 Otun yetişim sürecinde gölgeli alanlar ve az güneş gören sahalar tercih edilir. Mevcut ortam koşulları oluşturulduktan sonra kolaylıkla yetişebilen bir ottur. 

 Süpürge Otu Ne İşe Yarar? 

 

 Süpürge otu genellikle temizlik sektöründe süpürge yapımı için kullanılır. Bunun haricinde sepet yapımında da tercih edilebilir. Sağlık açısından faydalı olan pek çok çayın yapımında da bu ottan faydalanılır. Bu nedenle kullanım şekilleri çok amaçlıdır. 

 

 Süpürge Otu Tohumu Faydaları 

l Başta nezle ve grip gibi rahatsızlıklar olmak üzere üst solunuma dair pek çok hastalığın tedavisinde bitki çayı haline getirilen süpürge otu tohumu, doğal bir ateş düşürücüdür. Bu nedenle tıp dünyasında ilaç yapımı için de sıklıkla tercih edilir.

l Eklem ve kasların rahat çalışabilmesine yardımcı olan süpürge otur, romatizmal ağrıların uzun süreli etkilerini azaltır.

l Vajinal iltihaplar, rahim ağzı şikayetleri gibi hastalıklarda da faydalı bir tohumdur.

l Damar ve kalp odaklı hastalıklarda tedavi sürecini hızlandırmak için tercih edilir.

l Süpürge otunun boşaltım sisteminde idrar söktürücü etkisi bulunur. Bu durum da özellikle böbrek taşlarının düşürülmesinde olumlu sonuçlar doğurur.

l İshal probleminde kişinin bağırsaklarını sıkan ve mevcut şikayetleri ortadan kaldıran süpürge otu dışkılama sırasında ağrı ve acı şikayetlerine de iyi gelmektedir.

l Ürtiker hastalığında tohumun ezilerek tüketilmesi cilt sorunları üzerinde kalıcı etkiler gösterir. Bu sayede cildin mevcut tahribatı da ortadan kalkmış olur.

l Gut hastalığında, prostat kanserinde ve bel soğukluğunda da süpürge otunun uygun tariflere göre hazırlanarak tüketilmesi faydalı olmaktadır.

l Yorgunluk, halsizlik, keyifsizlik gibi şikayetlerde olumlu etki gösteren süpürge otu stres kaynaklı ağrılarda ve nöropatik şikayetlerde de kullanılmaktadır.

l Süpürge otunun cilt üzerinde etkileri akne ve sivilcelerde de etkili olabilmektedir. Ciltte oluşan bu tip problemlerde süpürge otu tercih edilebilir. Özellikle bu amaçla kullanılan ilaçların içeriğinde süpürge otunun yer aldığı görülmektedir.

süpürge otu tohumu
süpürge otu tohumu

Süpürge Otu Tohumu Özellikleri 

 Süpürge otunun genel özelliklerine bakıldığında topraktan toplandıktan sonra kurutulmaya bırakılması sonucu süpürge yapımı için değerlendirildiği gözlemlenir. Kuşların beslenmesinde yem amaçlı olarak da kullanılabilen bu otun tohumunda cilt rahatsızlıkları için faydalı olabilecek özel bileşenler bulunur. 

 Özellikle kurdeşen hastalarında tohumun ezilmesi ve bir tatlı kaşığı ölçesinde sabah ve akşam tüketimi hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır. Tohum aynı zamanda gribal enfeksiyonlarda da oldukça yararlıdır. Bitki çayı haline getirilerek tüketilen süpürge otu tohumu hastalığın tedavi sürecini hızlandırıcı etki gösterir.

süpürge otu tohumu
süpürge otu tohumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu