Spor

Squat Yapmak ve Formda Kalmak

Squat Yapmak Yağ Yakar Mı?

Squat yapmak vücudunuzun gerçek yaşam aktivitelerini gerçekleştirmesine yardımcı olan işlevsel bir egzersizdir. Dolayısıyla da vücudunuzu canlandırmanın en iyi ve en doğal yollarından biridir.


Bazılarının düşündüğünün aksine squat yapmak sadece vücut geliştiriciler veya halterciler için değildir; her yaşta sıkılaşmak isteyen herkes içindir ve özel bir ekipmana ihtiyaç duymadan her yerde, her zaman yapılabilir.

Squat Yapmak
Squat Yapmak


Hatta bazıları çömelmenin yapabileceğiniz en iyi egzersiz olduğunu söylüyor. Squat yağ yakar mı?

Squat yapmak yağ yakar. Üstelik düzenli olarak yaptığınız zaman düzgün bir vücuda sahip olmakla birlikte, poponuz şekillenir.
Giydiğiniz taylar ve dar pantolonlar poponuzu ortaya çıkararak size daha seksi bir görünüm sağlar.

Düzgün Squat Nasıl Yapılır?

Squat yapmak hem kilo vermek isteyenlerin hem de kas yapmak isteyenlerin en sık yaptığı harekettir. Hatta birçok insan squat yapar. Fakat en sık yanlış yapılan harekettir. Düzgün bir çömelmenin nasıl yapılacağı hakkında birçok bilgi olsa da yanlış squat yapılmaktadır.


Doğru bir squat yapmak için öncelikle bilmeniz gereken önemli noktalar vardır. Squat hareketinin birçok faydası vardır. Çömelme varyasyonları yalnızca egzersiz sırasında güçlenmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günlük yaşamda kullandığınız bir hareket modelini de temsil eder.

Squat Yapmak
Squat Yapmak


Yeni yürümeye başlayan çocukların hareketlerini hiç izlerseniz, defalarca mükemmel squat hareketleri yaptıklarını fark edeceksiniz.

Ayaklarınız doğru pozisyonda mı? Yeterince aşağı mı iniyorsun? Kilo eklemeli misiniz?
Ağırlık eklemeye başlamadan önce, önce vücut ağırlığı squat ile çömelme hareketini yaparak ısınmak isteyeceksiniz. Düzgün squat yapmak hareket sırasında yaralanma riskini azaltabileceğinden, form çok önemlidir.

Doğru Squat Nasıl Yapılır? Yazımızın devamında squat egzersizi ile adım adım uygulamayla doğru hareketleri yapabilirsiniz.

Squat Egzersizi Adım Adım

Squat yapmak için tüm adımları doğru bir şekilde izleyerek doğru hareketi yapabilirsiniz. Squattan önce uygun çömelme pozisyonuna geçmelisiniz:

Squat Yapmak

 • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açık tutun.
 • Ayaklarınızın tam olarak konumlandırılması için belirlenmiş bir kural yoktur.
 • Çömelme, ayaklarınızı yere değdirmek, kaslarınızı çalıştırmanıza, hizalamanızı geliştirmenize ve zeminde denge oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Üst bedeniniz de squat yapmak için önemlidir. Özellikle sırtınız üzerinde ağırlıkla çömeliyorsanız, omurganızı aşırı zorlayabilir. Bundan dolayı dik durun.
 • Çömelmeye hazır olduğunuzda, dizlerinizi bükerek ve kalçalarınızı geriye doğru iterek harekete başlamalısınız.

Eğer sadece sıkılaşmak istiyorsanız 12 tekrar 3 ile 4 set şeklinde yapılmalıdır. Fakat kas yapmak için çalışıyorsanız 5 ile 8 set şeklinde çalışmanız gerekecektir. Fazla kilolara sahipseniz squattan önce daha basit egzersizler ile vücut ağırlığınızı düşürmelisiniz.

Squatın Faydaları

Çömelme hareketi, üst ve alt vücudunuzdaki birkaç kasın aynı anda birlikte çalışmasını gerektiren dinamik bir kuvvet antrenmanı egzersizidir. Bu kasların çoğu, yürüme, merdiven çıkma, eğilme veya ağır yük taşıma gibi günlük görevlerde size güç sağlar. Ayrıca atletik aktiviteler gerçekleştirmenize yardımcı olurlar.

Squat Yapmak

Egzersiz programlarınıza squat yapmak egzersizini eklemek performansınızı artırmanıza, yaralanma riskinizi azaltmanıza ve gün boyunca daha kolay hareket etmenizi sağlar. Ancak bunlar squatın faydaları arasında sadece birkaçı. Kalori yakma, genellikle koşma veya bisiklete binme gibi aerobik egzersizlerle eşittir. Ancak squat gibi yüksek yoğunluklu bileşik hareketler yapmak da bazı ciddi kalorileri yakabilir.

Vücudunuzun alt kısmı en büyük ve en güçlü kaslarınızdan bazılarına sahiptir. Yataktan kalkmaktan, sandalyede oturmaya kadar, yaptığınız hemen hemen her hareketten kalça kaslarınız, kuadrisepsiniz, diz kirişleriniz, addüktörleriniz, kalça fleksörleriniz ve baldırlarınız sorumludur. Squat yapmak gibi kuvvet antrenmanı egzersizleri, alt vücudunuzdaki kasları güçlendirmeye ve sıkılaştırmaya yardımcı olabilir.

KOL SIKILAŞTIRMA YÖNTEMLERİ İÇİ,N ŞU KONUMUZA BAKTINIZ MI ? Kol Sıkılaştırma Yöntemleri

Bu kaslar iyi durumda olduğunda, daha rahat, daha az ağrıyla hareket edebildiğinizi ve yürümeden eğilmeye ve egzersize kadar her şeyin daha kolay olduğunu fark edebilirsiniz.

16 Yorum

 1. Tamda spor hakkında bilgi alabileceğim bir site arıyordum. Mukemmel bilgiler öğrendim cok tesekkurler

 2. Sürekli olmasa da arada yapmanın faydasını görüyordum bundan sonra daha sık yapmalıyım

 3. Tamda üzerinde durdugum konu squat:) kesinlikle yag yaktiriyor ve düzenli yapıldığında gozle görülür fark oluyor ayrıca sıkılasiyorsunuz

 4. Squat gerçekten en iyi sıkılaşma sağlayan hareketlerden. 15-20 günde bile değil 7-10 gün arasında kendini gösteriyor.

 5. Ahh birde yapınca yorulmasak çok daha güzel olacakta işte yoruluyoruz yoksa kim yağ yakmak istemez

 6. Verdiğiniz düzgün suquat hareketlerini deneyeceğim sayenizde doğru olanı farkettim meğerse yanlış yapıyormuşum

 7. Çok faydalı bi makale vücudumun şekil alması için uğraşırken karşıma çıktı

 8. Kilo vermeye karar vermisken iyi cikti bu yazi karsima ozellikle sıkılaşmam gerekiyor ama bu kadar aciklayici squat bilgisi cikmamisti karsima bacaklar agriyor ilk baslarda ama aliscaz bakalim

 9. Çok faydalı bilgili bir açıklama olmuş bende kendi çağın da evimde spor yapıyorum standart olarak iyi oluyor ama kontrollü yapmak daha iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu