Cilt BakımıGüzellik

Siyah Nokta Temizlemek için 4 Maske

Siyah Nokta Temizlemek için 4 Maske

Siyah Noktalardan Kurtulmak

Siyah noktalar konusu bir ömür boyunca cinsiyet ve yaş gözetmeksizin bizimle birlikte bulunan bir istenmeyen arkadaş gibidir. Kişilerin yüz bölgesinde rastlanan bu siyah noktalar aynaya bakıldığı zaman güzellik takıntısı olan arkadaşlarımızın en korkulu rüyalarından birisidir. Sizler için evde kolay ve amatör bir şekilde bu küçük siyah noktalardan nasıl kurtulmanız gerektiği hakkında belli başlı maske tarifleri vereceğiz.

Siyah Noktalar Nasıl ve Neden Oluşur?

Siyah nokta temizleme işlemleri için tek hedefimiz tıkanmış gözenekler olmaktadır. Gözeneklerin tıkanması ile oluşan siyah noktaların, oluşuma destek konularına bir göz atalım. Yüzümüz günlük yaşantımızda açık olduğundan dolayı kolayca kirlenmektedir ve biz yüzümüzü düzenli olarak temizlemezsek siyah nokta başlangıcı ile karşı karşıya kalmış oluyoruz. Cildimiz yağlı ise siyah nokta sorunuda bizimle birlikte daha sık yaşayacak gibi gözüküyor. Ergenlik ve Regl döneminde siyah nokta oluşumu kolaylaşmaktadır. Hormonal bozukluklar siyah nokta temizleme işlemlerine sizi maruz bırakabilir. Stres, aşırı yağlı ve şekerli gıdalar tüketmek, yüzümüzün nefes almasını engellemek (Makyaj) , depresyon ve güneşe fazla maruz kalmak gibi sebepler ile siyah nokta oluşumunu kolaylaştırmaktayız.

Siyah Nokta oluşumunu Nasıl Engelleriz?

 1. Asosyallikten kurtulmak, stresi ve depresyonu hayatımızdan çıkarıp sosyalleşmek en önemli unsurlardan biri.
 2. Günlük yaptığımız makyajları gece uyumadan önce çok iyi bir biçimde temizleyerek.
 3. Düzenli yüz ve cilt temizliği yapıp yeteri derecede uyku uyumak.
 4. Ergenlik döneminde de tavsiye edilmeyen sivilce yapan aşırı yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmak

Siyah Nokta Temizleme Konusundaki Maskeler

Kil Maskesi

Siyah nokta temizleme kil maskesi
Siyah nokta temizleme kil maskesi

Malzeme Listesi:

 1. 2 çay kaşığı kadar gül suyu
 2. 1 tatlı kaşığı yeşil kuru kil
 3. 2-3 damla çay ağacı yağı

Uygulama Sırası:

Öncelikle bütün malzemeleri içine sığacak bir kaba koyarak karıştırmak. Karışım kıvamı yüzünüze sürülebilir olsun, saçma bir şekilde aşırı sıvı ve katı yapamyın. Yüzünüze maskeyi sürmeden önce olabildiğince sıcak su ile yüzünüzü yıkayın, yüzünüz temiz olmalı. Göz çevresini boş bırakacak şekilde bütün yüzünüze maskeyi sürdükten sonra kuruması için izin verin. Kil yeteri kadar kuruduğu zaman işlevsizleşecek ve dökülmeye başlayacak, bu esnada maskeyi serin bir su ile ovalayarak temizleyin. Bu maske tarifimizi 10 günde 1 defa kullanmanız yeterli olacaktır.

Dip Not: Kil Yüksek minerale sahip olduğundan dolayı siyah nokta temizleme konusunun dışında cildinizi besleyecektir.

Limonlu Karbonat Maskesi

Siyah Noktla Temizleme Limon ve Karbonat Maskesi
Siyah Noktla Temizleme Limon ve Karbonat Maskesi

Malzeme Listesi:

 1. Bayat olmayan Limon
 2. Karbonat tozu

Uygulama sırası:

Öncelikle orta boy bir kap alıp içerisine hafif tepelenmiş tatlı kaşığı ile karbonat tozumuzu ekliyoruz. Sonrasında diş macını kıvamını almasını sağlayacak kadar karıştırıyoruz. Maskemizi hazırladıktan sonra yüzümüzü olabildiğince temizlememiz gerekiyor. Suyu sıcak kullanırsanız gözenekler genişler, soğuk kullanırsanız gözenekler sıkılaşır. Büyük ve etkili bir fizik kuralıdır. Sıcak su ile gözenekleri genişletip macunumuzu masaj yaparak yüzümüze sürüyoruz. Bu karışımda bulunan limonun asıl amacı bakteri ve mikropları kırmaktır, bunun yanında karbonat tozunu cildinize yapışmasını sağlayacak. Karbonat tozunun asıl etkisi peeling görevi görmesi oluyor. Maskemiz yeterince kuruduktan sonra ılık su ile temizledikten sonra soğuk su kullanarak gözenekleriniz kapatabilirsiniz.

Kullanım Sıklığı:

Eğer ki cildiniz normalin üstünde yağlı ise haftada 2 kez, yağsız ve kuru bir cilde sahipseniz haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Limonlu Ballı Asprin Maskesi

Limonlu Ballı Asprin Maskesi
Limonlu Ballı Asprin Maskesi

Malzeme Listesi:

 1. 2 çay kaşığı Taze Limon suyu
 2. 2 hap asprsin
 3. 1.5 tatlı kaşığı süzülmüş bal

Uygulama Sırası:

Öncelik ile asprinleri toz haline gelecek kadar eziyoruz. Dağılmasından korkuyorsak buzdolabı poşedinin içinde sert bir araç yardımı ile toz haline getirebiliriz. Karışım kabımıza ezdiğimiz asprini ekledikten sonra balımızı ve limonumuzu ekleyip karıştırabiliriz. Sıvılık fazla ise asprin katılık fazla ise limon ekleyerek macun kıvamına getirebiliriz. Sıcak su ile yüzümüzü yıkayıp gözenekleri açarak temizlendikten sonra, olabildiğince kurulayarak kuru cildimize masaj yaparak maskemizi sürüyoruz. Ortalama 25 dakikaya kadar maskeyi yüzümüzde beklettikten sonra ılık su ile yüzümüzü temizleyebiliriz.

Düzenli kullanım ile cildinize temizlik ve parlaklık gelecektir. Dış etmenlere çok maruz kalan yani çalışan bir kişiyseniz 3-4 günde 1 kez, genel olarak ev hanımı veya ev adamıysanız haftada bir kez düzenli olarak maskeyi uygulayabilirsiniz.

Siyah Nokta Temizlemek için Yumurta Beyazı Maskesi

Siyah Nokta Temizlemek için Yumurta Beyazı Maskesi
Siyah Nokta Temizlemek için Yumurta Beyazı Maskesi

Malzeme Listesi:

 1. 1 adet yumurtanın beyazı
 2. hafif tepelenmiş 1 yemek kaşığı toz şeker

Uygulama Sırası:

Orta boy bir kap kullanarak malzemelerimizi karıştıralım. Yüzümüsü sıcak su ile gözenekler açılacak şekilde yıkadıktan sonra kurutalım. Maskemizi göz çevremizi hariç tutacak şekilde yüzümüze sürdükten sonra kurumasını bekleyelim. Bu işlemi düzenli olarak haftada bir kez uygularsak temizliğin yanında doğal Gerginleştirme etkisini hissediceğinize eminim. Yumurta beyazının gerginleştirme özelliği ile düzenli kullanımda temiz, parlak ve gergin bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu