Cilt Bakımı

Siyah Nokta Temizleme

Siyah nokta temizleme işlemi, son dönemlerde erkeklerde de kadınlarda da dikkat edilen bir rutin haline gelmiştir. Bunun için birçok tarih vardır. Siyah noktalar, genel olarak yüz bölgesinde ve özellikle de burun bölgesinde ortaya çıkar. Siyah nokta temizleme işlemi yapılmazsa görünüm bakımından insanları rahatsız eder ve kendini kötü hissettirebilir.

siyah nokta temizleme
siyah nokta temizleme

Kozmetik ürünlerde de siyah nokta temizleyicileri bulunurken; insanlar doğal olan yöntemlerle bunu çözüme kavuşturmak istiyor. Siyah nokta nasıl geçer diye merak ediyorsanız sorunuzun cevabı bu yazıda. Hem de tamamen doğal yollardan, cildinize zarar vermeden siyah nokta temizleme yöntemleri sizin için derlendi.

 

Siyah Nokta Temizleme Maskeleri

Hem görüntü bakımından hem de daha sonradan iltihaba ya da sivilceye yerini bırakan siyah nokta, neredeyse herkesin kâbusu haline gelmiştir. Çünkü siyah nokta temizleme işlemi yapılmadığı takdirde yerini iltihap ya da sivilceye bıraktığında o bölgede ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Bunun için kozmetik ürünlere çok fazla para dökmeden evde doğal yöntemlerle siyah nokta temizleme yapabilirsiniz. Bu maskeler arasında olanlar;

 

Buhar banyosu ile Noktalardan Kurtulma

Siyah nokta temizleme için buhar banyosu oldukça etkilidir. Önerilen maskeleri yapmadan önce yüzünüzün temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Öncelikle cildinizi ılık bir suyla yıkayın. Maske yapmadan önce buhar makinası ile yüzünüzü buhara tuttuğunuz zaman daha etkili bir sonuçla karşılaşırsınız. Buhardan sonra da bu maskelerden birini yaparak peeling şeklinde cildinizi temizleyin. Kurumaya bırakın ve ardından yine ılık suyla yıkayın. Göreceksiniz ki siyah nokta temizliği için kullanılan doğal maskeler sayesinde cildiniz pürüzsüz bir görünüm kazanacaktır.

 

Yeşil çay maskesi ile Noktalardan Kurtulma

Cildinizin üzerindeki siyah noktalar sizi rahatsız ediyor değil mi? Evinizde doğal yöntemlerle siyah nokta temizliği için yeşil çay maskesi oldukça etkili bir yöntemdir. Yeşil çay içimi her gün tüketildiğinde vücudumuz açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte kozmetikte de kullanılmaktadır.

 

Yumurta Maskesi ile Noktalardan Kurtulma

Cildinizi siyah noktalardan temizlemek ve arındırmak için evde doğal yöntemlerle uygulanan yumurta maskesini mutlaka denemelisiniz. Hem pratik hem de oldukça ekonomik olan yumurta maskesi, siyah noktalarınızı sıkmaya gerek duymadan etkili bir yöntemdir.

 

Kil Maskesi Sayesinde Siyah Noktalardan Kurtulma

Kil maskesi, eski zamanlardan günümüze sıklıkla yapılan etkili maskelerden biridir. Maske yapmadan önce yüzünüze su buharı makinası tutmanız daha faydalı sonuç almanızı sağlar. Bu sayede kil maskesinin cildinizin derinliklerine inerek daha çok etkili olduğunu göreceksiniz.

 

 

Limon ve Bal Karışımıyla Yapılan Maske Yöntemi

Özellikle limonda bulunan sitrik asit sayesinde limon, siyah nokta temizliği için oldukça etkilidir. Limonun zengin içeriği gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlar ve siyah noktaların oluşumunu azaltır. Bu maskeleri yapmadan önce yüzünüzün temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Balın anti-bakteriyel etkisi de iyi bir temizleyici olmasını sağlamaktadır.

 

 

Nane ve Zerdeçal Karışımı İle Yapılan Maskeler

Nane ve zerdeçal siyah nokta temizleme için oldukça etkili bir maskedir. İkisinin karışımı sonucunda gözenekleri temizledikten sonra gözeneklerin boyutlarını küçültme özelliği vardır. Dolayısıyla açık gözenekler küçüldüğünde siyah nokta oluşumu da azalma göstererek sık oluşmayacaktır.

 

 

Limon ve Karbonatın Karışımıyla Yapılan Maskeler

Limonda bulunan sitrik asit sayesinde gözeneklerinizin daha sıkı olması siyah nokta temizleme için etkilidir. Ayrıca karbonatın da köpürme etkisi sayesinde T bölgenizin siyah noktalardan arınmasını sağlar. Aşırıya kaçmadığınız sürece karbonat doğal ve etkileyici temizleyicilerden biridir.

 

 

Jelatin ve Süt Maskesi Karışımıyla Yapılan Maskeler

Jelatin temizleyici ve sıkılaştırıcı bir özelliğe sahiptir. Süt de cildin PH seviyesini dengeleyerek ikisinin karışımı cildinizde harika etkiler yaratacak. Hem ölü derilerden kurtulacaksınız hem de siyah noktalarınız temizlenecek. Düzenli olarak yaptığınızda yumuşacık ve pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz.

 

 

Diş Macunu Maskesi ile Nokta Problemine Son

Siyah nokta temizleme için pek çok öneriler mevcuttur. Bu önerilerden bir tanesi diş macunu ile temizleme yöntemidir. Siyah noktalardan kurtulmak için birçok bakım yöntemleri arasında diş macunu oldukça etkili bir çözümdür.

 

 

Yulaf ve Yoğurt Karışımı İle Yapılan Maskeler

Can sıkıcı siyah noktalarınızdan tamamen kurtulmak için yulaf ve yoğurt maskesi oldukça etkili yöntemlerden biridir. Yulafın cilt tonuna parlaklık kazandırma ve cildi iyileştirme etkileri bulunmaktadır. Yoğurdun da antioksidan özelliği, gözenekleri sıkılaştırır ve cildinizde oluşan herhangi bir kızarıklık ya da kaşıntıyı giderici etkisi vardır. Dolayısıyla da siyah noktalarınızdan kurtulurken aynı zamanda güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu