Cilt Bakımı

Siyah Nokta Sıkmak

Siyah Nokta Sıkmak Zararlı Mı?

Herkes tarafından oldukça rahatsızlık veren siyah noktalardan kurtulmak için siyah nokta sıkmak eylemine başvurulur.

Siyah noktalar da sivilcelerde beraber tek başına hiçbir sebep yokken cildinizde meydana çıkabilir. Bu durum oldukça rahatsızlık verebilir.

Hem estetiksel görünüm hem de ağrılı sivilcelerin oluşmasına neden olan siyah nokta oluşumu, yaşam kalitenizi düşürebilir.

Siyah Nokta Sıkmak
Siyah Nokta Sıkmak

Evde uygulanan kolay maskeler sayesinde ya da dermatolojik olarak kullanılan ürünlerle siyah nokta sıkmak hayatınızdan çıkarılması gereken bir durum olmalıdır.

Evde yapacağınız maskeler, sizin için hem ekonomik hem de doğal yöntemler olup, sitemizde siyah noktalarla ilgili olarak mevcut yöntemler vardır.

Siyah nokta Nedir

En fazla yüz bölgemizde çıkan siyah nokta, hem kadınlar hem de erkekler tarafından görülen akne türlerinden biridir. Yüzün dışında kollarda, yüzde, ense, bacaklar vb. bölgelerde de siyah nokta oluşumuna rastlanır.

Siyah noktalardan kurtulmak için çoğu kişinin yanlış yaptığı siyah nokta sıkmak, cildinizde lekelenmeler yapar ve bu lekelerin geçmeme ihtimali sizi daha çok üzebilir.

Siyah Nokta
Siyah Nokta

Cilt üzerinde foliküllerde tıkanmaya sebep olduğunda siyah nokta meydana gelmektedir. Yğ ve kıl üretme görevini üstlenen folikülerin tıkanması sonucunca beyaz ya da siyah noktalarla baş başa kalmanız olasıdır.

Özellikle ölü hücreler, yağlar ve cilt folikülünde meydana gelen boşluklarda siyah nokta birikmektedir. Biriken bu oluşumların ismi Komedon’dur.

Cildinizin yüzeyinde hava ile temas eden birikintiler siyahlaşarak yüzey kapalı olduğu durumlarda sivilce ya da beyaz nokta ile kendini göstermeye başlar.

Sivilcelerden farklı olarak siyah noktalar ağrı ya da iltihap içermez. Ancak görünümleri bakımından oldukça rahatsızlık vericidir.

Siyah Noktaların Temizlenmesi

Siyah noktalar, tek bir seferde düzelmez. Bu yüzden yaptığınız bir defalık cilt bakım rutini, sizin siyah noktalarınızdan kurtulmanızı sağlamaz.

En önemli etkenlerden biri cildinizi sürekli olarak temiz tutmanız gerekir. Pandemi sürecinde evde oluşunuz, cildinizi aksatmanıza ve kir oluşmadığını düşünmenize sebep olabilir.

Siyah Nokta Sıkmak zararlı mı
Siyah Nokta Sıkmak zararlı mı

Ancak vücudumuz kendiliğinden yağ üretme potansiyeline sahip olduğundan dolayı siyah nokta sıkmak yerine, daha iyi yöntemler deneyerek bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Hem cildinizde olan siyah noktalarınızı sıktıktan sonra, oluşan kızarık ve hoş olmayan görüntüye maruz kalmak istemezsiniz değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu