Cilt Bakımı

Siyah Nokta Sebepleri

Siyah Nokta Sebepleri İçin Diğer Faktörler

Siyah nokta sebepleri farklı nedenlere de bağlı olabilir. Örneğin vücuda gereğinden fazla yağ alınması, vücutta birikmiş olan yağların dışarıya siyah nokta olarak atılması ve hava kirliliğinin ciltte etkilediği etkenler olarak gösterilebilir.
Cilt yüzeyini düzenli bir şekilde temizlemeye başladığınız zaman gözeneklerinize yerleşmiş olan bakterilerden kolaylıkla kurtulmanız mümkündür.


Özellikle Siyah nokta sebepleri arasında gösterilen nedenlerden biri de düzenli olarak peeling yapılmamasıdır.
Cildinizin yüzeyinden dökülmeyen ölü deriler, açık olan gözeneklerinizin içerisinde birikir ve akne ya da siyah noktaya dönüşerek kötü bir görünüm oluşmasını sağlar.

Siyah Nokta Sebepleri
Siyah Nokta Sebepleri


Bununla birlikte kadınlarda regl dönemi ve doğum kontrol haplarının kullanımı da siyah noktaların artışında etkendir. Bunun nedeni de hormonal dengenin bozulmasıdır.

Siyah Noktaların Oluşumunu Sağlayan Gözenekler Nasıl Kapanır

Cildinizin düzenli olarak temizlenmemesi, bunun yanı sıra makyaj kalıntıları ve kir kalıntıları siyah noktaya neden olur. Bunların temizlenmesi ve düzenli cilt bakım rutinlerinin yapılması, siyah nokta oluşumunu engeller.
Siyah nokta sebepleri arasında gösterilen en belirgin etkenlerden biri de açık gözeneklerin kapanması için belirli bakımların yapılmamasıdır.


Açık olan gözeneklerinize belirli bakımları yaptıktan sonra gözenekleriniz sıkılaşmaya başlar. Gözenekler sıkıştıktan sonra da burada yağ veya kir birikmesi mümkün olmamaktadır.
Evde yapılan siyah nokta maskeleri veya hazır olarak satın alınabilen maske çeşitleri de siyah noktaların sıkılaşması için öenmli önlemlerdendir.


Özellikle siyah nokta sıkmak, insanlar tarafından sıklıkla uygulanan yanlış hareketlerden biridir. Fakat yine de siyah noktalarınızı sıkarak çıkardıysanız gözeneklerinizin açık kalması tekrar siyah nokta oluşumuna davetiye çıkarır.
Düzenli olarak cilde tonik uygulamak, cildinizin bakımlı olmasını sağlar. Tonik türünün cilt tipine uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Siyah Nokta Sebepleri
Siyah Nokta Sebepleri

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Temizlik

Yüzünüzü ılık su ve sabun ile yıkamayı ihmal etmemelisiniz. Kullandığınız sabun ya da cilt temizleme ürününün de cilt yapınıza uygun olmasına çok dikkat etmeniz gerekir.
Cildinize tonik uygulamanın faydalarını merak ediyor musunuz? Öncelikle cildinize uygulamış olduğunuz tonik, yıkama ile giderilemeyen yağ ve kir birikintilerinin temizlenmesine yardımcı olur ve tüm bunları cildinizden uzaklaştırır.

Yumurta Akı Maskesi Nasıl Yapılır ?


Tonik uyguladıktan sonra yine cilt tipinize uygun olan bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin
Bu şekilde bir uygulama sayesinde siyah nokta sebepleri tamamen hayatınızdan çıkmış olacak ve siz çözüm odaklı olarak siyah nokta oluşumunu engelleyebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu