Anne - Çocuk

Sıkıntının çocuk gelişimindeki yeri

Sıkıntı hissinin çocuk gelişimindeki yeri ve dönemsel korkular

Çocuğunuzun gelişiminden endişe ediyor ve telaşının olağan olup olmadığını merak ediyorsanız o halde bilmelisiniz ki; çocuklar her yaş döneminde farklı telaşlar yaşar.

çocuk gelişimi

Çocuğunuzun bir şeylerden korktuğunu fark ettiğinizde kesinlikle gelişim dönemini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Zira çocuklar dönemsel olarak aşikâr telaşlar geliştiriyor ve bu kaygılar çocukların gelişimi için pahalı. Lakin tasayı endişe ile karıştırmamak gerekiyor. Zira ailenin ve yakınların çocuğa olan yaklaşımı, çocuğun gelişimsel tasalarını pekiştirerek telaşlara dönüşmesine neden olabiliyor. Bu manada tasaların zahmete dönüşmesi külliyen çocuk eğitimi ile ilgili…

Psikolog Elif Gürsoy’un UZMANTV’de yaptığı açıklamalara nazaran çocuklarda tasa genelde iki çeşit. Birincisi içgüdüsel sıkıntılar, ikincisi öğrenilmiş tasalar.

Çocuklarda 4 yaşına kadar içgüdüsel tasalar görülüyor. Duyduğu bir ses nedeniyle sıçrayan bebek, içgüdüsel bir kaygı nedeniyle sıçrıyor. Tıpkı vakitte karanlıkta bir gölgenin yarattığı biçimi canavara benzeten bir çocuk ise hayal dünyasının yarattığı tesir ile korkabiliyor. çocuk gelişimi Lakin anne babadan, ya etraftan ya da televizyondan öğrenilen dehşetler da vardır.

Uçaktan yahut kedilerden korkan ebeveynler yahut aile büyükleri, bu sıkıntılarını çocuklarına da taşır. Çocuk da uçağa binmekten korkabilir; kedilerden çekinebilir.

Lakin tekrar de çocuğunuzun dehşetlerinden endişe ediyor ve derdinin olağan olup olmadığını merak ediyorsanız bilmelisiniz ki; çocuklar her yaş döneminde farklı dehşetler yaşıyor.

Klinik Psikolog Müjde Yahşi bilhassa çocuklarda dönemsel olarak olağan telaşları şöyle sıraladı:

Çocuklarda dönemsel olarak olağan görülen korkular

 • 1 yaşlarındaki bir bebek yabancılardan korkar.
 • 2 yaşlarındaki bir çocuk yüksek sesten.
 • 5 yaşlarındaki bir çocuk karanlıktan ve hırsızlardan korkar.
 • 7 yaşlarındaki bir çocuk hayali varlıklardan korkmaya başlar.
 • Ergenliğe erişen çocuğun dehşetleri ise daha çok başkalarının kendisi hakkında düşünceleri ile ilgili tasalara yöneliktir.
  çocuk gelişimi
  çocuk gelişimi

Klinik Psikolog Müjde Yahşi’nin açıklamalarına nazaran, tasalar gelişimsel ve çocuğun içinde bulunduğu duruma göre değişkenlik gösteriyor. Ailenin ve yakınların çocuğa olan yaklaşımı, çocuğun gelişimsel kaygılarını pekiştirerek tasalara dönüşmesine neden olabiliyor.

çocuk gelişimi Bir başka yandan Yahşi, kimi vakit tasa ve korkunun birbirine karıştırılabildiğinden bahsetti.Yahşi korku ve tasa ortasındaki farklı daha kâfi anlayabilmeniz için bu kavramları şu halde açıkladı:

 • Kaygı, şimdiki vakit içinde yer alır ve karşılaştığımız tehdit yahut tehlike anında hissettiğimiz ve objeye karşı olan histir.
 • Tasa ise gelecekteki ihtimallerden yani objesi olmayan ve kaynağı belgisiz olan süreğen hissettiğimiz dehşettir.
çocuk gelişimi
çocuk gelişimi

Gelişim periyoduna uygun vakitte görülen dehşetler çocuğun gelişimine de yararlı

Yahşi, keder hissinin diğer hislerimiz üzere sağlıklı olduğunu ve çocuk gelişimi açıklıyor ve kelamlarına şöyle devam ediyor: “Çünkü telaş duygusu çocuğa sorunlarla baş etmeyi öğretir, çevre ile ahengini kolaylaştırır ve tehlikelerden korur.”

Çocuğunuzun bir şeylerden korktuğunu fark ettiğinizde katiyetle çocuk gelişimi dönemini de göz önünde bulundurmayı unutmayın ve bu korkusunu tasa ile karıştırmayın.

Gerektiğinde korkan lakin korkusu ile mücadele etmeyi öğrenen çocukların yetişmesi ümidiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu