Sağlık

Sarımsak Tamponu İle Vajinal Mantar Tedavisi

Sarımsak Tamponu Kullanımının Vajinal Mantara Etkisi

Süt kesiği kıvamında olan vajinal mantar enfeksiyonu için Sarımsak tamponu eski zamanlardan beri sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Vajinal mantar durumu ilerledikçe, ileri evrelerde vulvayı etkileyip, kaşıntıya neden olur. Kaşıntı sonrasında tahrişe neden olan ve yaşam kalitesini düşüren bir etki yaratır. Vajinal mantar oluşum nedenleri;

  • Cinsel ilişkiden sonra bulaşır
  • Antibiyotik kullanımıyla birlikte oluşmaya başlar
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda oluşur
  • Düzensiz ve kötü beslenme
  • Vajinanın sürekli olarak neme maruz kalması

Vb. sebeplerle bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Vajinanın yapısı, normalde iyi ve kötü bakterileri bir arada bulunduracak şekildedir. Dengeli bir sistem olmakla birlikte, dengeli bir Ph yapısına da sahiptir.

Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan sarımsak, vajinal mantar tedavisi için kullanılan etkili yöntemlerdendir.

Sarımsak Tamponu İle Vajinal Mantar Tedavisi

Kullanım şekli de vajinal fitil ve vajinal tampon olarak yaygın bir kullanım şeklidir. Sarımsak tamponu, kadınlar arasında tedavi yöntemleri olarak ilaç kullanmak yerine doğal tedavi yöntemi olarak sıklıkla kullanılır.

Vajinal Mantar İçin Sarımsak Tamponunun Kullanımı

Çeşitli mantarların büyüyüp gelişmesini engelleyen sarımsak, vajinal mantar için de harika bir kürdür.

Kadınlarda bu şikâyetler ortaya çıktıktan sonra düzenli olarak 3 ile 4 gece boyunca Sarımsak tamponu uygulanması, mantar oluşumunu engellerken aynı zamanda var olan mantarı da iyileştirir.

Kullanım olarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

  • Bir diş sarımsak, iğne ve ip malzemeleri ihtiyacınız olacak şeylerdir
  • Bir diş sarımsağın ortasından iğne yardımı ile uzunca bir ip geçirilerek ipi kontrol altına alacak bir şekilde sağlamlaştırılır
  • Vajinaya uygulanan tampon yöntemi gibi bu sarımsak tamponunu da vajinanın içine yavaş ve nazik bir şekilde ittirin ve yerleştirin.
  • İpin bir kısmı burada dışarda kalmalıdır. Çünkü gece sokulan Sarımsak tamponu, gündüz ipten tutularak çekilir / çıkarılır.

Daha önceden vajinanın içerisine herhangi bir şey sokmadıysanız da bunun için çömelir bir vaziyette sarımsağı tuttuğunuz elin iki parmağından yardım alın. İki parmakla sarımsağı vajinanın içine itin.

Vajinanın içine çömelerek soktuğunuz Sarımsak tamponu, daha rahat girmektedir. Sarımsağın içerisindeki faydalı antibakteriyel etki sayesinde mantar tedavisinde oldukça etkili bir yapıya sahiptir.

Sarımsak Tamponu İle Vajinal Mantar

Sarımsağın Vajinaya Kullanımından Sonra Etkileri

Gece boyunca vajinanın içinde kalan sarımsak, suyunu vajina içine bırakır. Bu şekilde etki eden Sarımsak tamponu sonrasında sıvı bir akıntının görülmesi normal bir durumdur.

Bu sebeple de bu uygulamayı yaptıktan sonra gün içinde mutlaka günlük ped ya da herhangi bir pamuklu kumaş kullanabilirsiniz.

Tampon sarımsak uygulaması, 3-4 gece boyunca tekrar edilerek yapılmalıdır. Kimyasal fitil kullanmak istemeyen kadınlar tarafından sıklıkla uygulanan bu yöntem, bitkisel yöntemlerdendir.

Ayrıca vajinal mantar için kullanılan bitkisel tedavilerden diğerleri için sitemizdeki yazıları okuyabilirsiniz.

Vajinal Mantar
Vajinal Mantar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu