Hızlı Kilo Verme

Sağlıklı ve hızlı zayıflama için 10 altın kural

Sağlıklı ve hızlı zayıflama için Sağlıklı beslenmek gerekir fakat yalnızca zayıflayabilmek için değil, genel sıhhat için ömür biçimi haline getirmek gerekir. Verdiğiniz kiloların tesirli olabilmesi için beslenme alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler yapılmalıdır.

Ömür üslubu değişiklikleri ekseriyetle vakit gerektirir, yeni hünerler benimsemek, kilo artışına neden olan mevcut davranışları belirlemek ve bunları daha sağlıklı alışkanlıklarla değiştirmek gerekir. Davranış değişiklikleri bir gecede gerçekleşmediğinden, aile üyeleri ve etrafınızdakilerin dayanağı yararlı olabilir. Ekseriyetle, süratli kilo kaybı olan durumlarda, yavaş ve sabit kilo kaybına kıyasla yine kilo alma mümkünlüğü daha yüksektir.

Kilo vermenin en uygun ve en inançlı yolu, güç üretiminizi artırırken güç alımınızı azaltmaktır, yani daha az güç almak ve daha fazla güç yakmaktır. İşre inançlı ve tesirli zayıflama için 10 altın kural.

hızlı zayıflama
hızlı zayıflama

HIZLI ZAYIFLAMA İÇİN SİSTEMLİ YEMEK YİYİN

Öğün atlamaktan kaçının. Nizamlı yemek yemek, size gün boyunca almanız gereken enerjiyi verir. Sistemsiz yemekler, atıştırmaya yol açar ve porsiyon boyutlarını unutmanıza neden olur.

HIZLI ZAYIFLAMA İÇİN ATIŞTIRMALIKLARI SINIRLAYIN

Derin yağda kızartılmış, yağlı yahut tatlı yiyecekler (örn. kekler, hamur işleri vb.), diyetinize ekstra kalori ekler. Açlık krizleri yaşıyorsanız, taze meyve, yoğurt ve kepekli ekmekten yapılmış ton balıklı/peynirli sandviç üzere daha düşük kalorili seçenekleri deneyebilirsiniz. Salatalık ve domates dilimleri üzere zerzevatları eklemeyi unutmayın. Daha doyurucu ve besleyici olacaktır.

HIZLI ZAYIFLAMA İÇİN LİF ALIMINI ÖNEMSEYİN

Lif midede suyu emer ve şişer, daha süratli ve daha uzun mühlet tok hissetmenizi sağlar. Diyetinize lif eklemek ve tesirli kilo verebilmek için için kepekli tahıllar, sebzeler, meyveler, fasulye ve mercimek üzere en az seviyede işlenmiş bitki bazlı yiyecekleri yiyin.

HIZLI ZAYIFLAMA İÇİN TOPLAM YAĞI AZALTIN

Yağlar ağır bir kalori kaynağı olduğundan, yağ alımını azaltmak, güç alımını azaltmanın ve kilo vermenin tesirli bir yoludur.

Konutta yemek yapıyorsanız, pişirmeden evvel besinlerde görünen yağları çıkarın. Yemeklerinizin yağ ve gücünü daha düşük tutmak için az yağlı pişirme tekniklerini seçin. Yağlı ve derin yağda kızartılmış besinlerden kaçının. Yemekten evvel çorbalarınızdaki ve soslu yemeklerinizdeki gözle görülür yağları hep alın.

ŞEKERİ AZALTIN

Şeker güç verir lakin çok az kıymetli besin içerir. Kilo vermek için şekerleri, tatlıları, kekleri ​​ve tatlı hamur işlerini çok fazla ek şeker içerdiğinden sonlandırın. İçeceklerinize de dikkat etmelisiniz, şekerli içecekler ve meyve suları yerine suyu tercih edin. Çok fazla şekerli içecek ve meyve suyu içmek sizi obezite ve diş çürümesi riskiyle karşı karşıya bırakacaktır.

DUYGUSAL BESLENMEDEN KAÇININ

Bol ölçüde yenen sağlıklı besinler bile fazladan kalori alımına ve kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, tüm yiyecekleri ölçülü olarak yemek kıymetlidir. Ayrıyeten porsiyonları izleme açısından yiyeceklere bakış açımızı ve nasıl yediğimizi de değiştirmemiz gerekiyor. Duygusal yemekten nasıl kaçınılacağı ve günlük ne kadar kaloriye gereksiniminiz olduğunu bulmak üzere bahislerde bir sıhhat profesyonelinden yardım almak en güzelidir.

Gerilim ve duygusal yeme ile baş etmeyi öğrenmek kıymetlidir, zira bu başa çıkma hünerleri tüm hayatınız boyunca tesirli olabilecek gerilim faktörlerine karşı koruyacaktır.

ÖZEL GÜNLERE KARŞI ŞUURLU OLUN

Birçok bayram ikramı şeker ve yağ ile doludur. Bu atıştırmalıklardan kimileri küçük bir öğün kadar kalori bile içerebilir. Arkadaşlarınız ve akrabalarınızla görüşürken bayram ikramlarının ölçüsünü sınırlayın. Ziyaretleriniz sırasında, bayram ikramlarını büyük bir tabak yerine küçük bir tabağa ayırarak alımınızı sınırlayın. Bayramlık çerezler yerine taze meyveleri seçin. Şekerli içecekler yerine düşük kalorili içecekleri seçin.

TERTİPLİ ANTRENMAN YAPIN

Hızlı zayıflama : Genel sıhhat için önerilen en az antrenman ölçüsü, haftada en az 5 sefer 30 dakika olacak formda, toplamda 150 dakika idmandır. Lakin, kilo vermek istiyorsanız, antrenman vaktinizi haftada 250-300 dakikaya çıkarmanız gerekir. Daha evvel hiç idman yapmadıysanız, idmanları 10-15 dakikalık bloklara ayırmak ve yavaş yavaş üst yanlışsız ilerlemek bedeniniz açısından yeterli olacaktır. Gerçekçi gayeler belirleyin, böylelikle onlara ulaşamadığınız için pes etmez ve olumsuz hislere kapılmazsınız.

‘Konuşma testi’, idman yoğunluğunu nasıl izleyebileceğinizin güzel bir göstergesidir. Orta yoğunlukta antrenman yapıp yapmadığınızı bilmek için, antrenman sırasında konuşabilmeli lakin müzik söyleyememelisiniz. Ayrıyeten kalp atış suratınızda ve nefes alışınızda bir artış fark edeceksiniz. Uygun yoğunluk bölgesinde; bisiklete binme, yüzme, dans, yürüyüş üzere birçok aerobik idman cinslerini deneyebilirsiniz. Aerobik idmanlar değerli olsa da, direnç antrenmanları de spor rutininizden çıkarılmamalıdır. Bedenin ana kısımlarının (kalçalar, bacaklar, sırt, karın, omuzlar, göğüs ve kollar) en az haftada iki sefer, her sette 8-12 tekrar olmak üzere iki ila üç set direnç idmanı yapılması önerilir. Direnç idmanları tıpkı vakitte güç oluşturacaktır.

Motivasyonunuz yoksa, ilgi alanlarınızı sürdürmenize yardımcı olacak bir antrenman arkadaşı yahut ilgi kümesi bulmaya çalışın. Maceracı olun ve yeni aktiviteler deneyin, kendinize yeni bir şeyler öğrenmek için vakit tanıyın. Rastgele bir sebepsiz ve geçmeyen ağrı hissederseniz lütfen antrenmanınızı bırakın ve hekiminize danışın.

Tesirli bir halde kilo vermek için, idman yaparak yahut daha fazla hareket ederek fizikî olarak daha faal olarak güç harcamanızı artırmanız gerekecektir Günlük 10 bin adım gayesine ulaşmak için kademeli adımlar atın. Tıpkı vakitte porsiyon boyutlarınızı izleyerek ve sağlıklı beslenerek kalori alımınızı azaltın.

Her gün bol su içmeyi unutmayın. İdrarınız size ne kadar su içtiğinizi gösterir, çoklukla idrarınız berrak yahut soluk sarı olmalıdır. İdrarınızın rengi koyu sarıysa sıvı tüketiminizi artırmanız gerekecektir.

GEREĞİNCE UYUYUN

Gerilim ve uykusuzluk üzere kilo alımına katkıda bulunan diğer problemler da vardır. Uyku yoksunluğu, yorgunlukla savaşmak için süratli bir güç artışı isteğine, hasebiyle daha fazla atıştırmanıza neden olur. Yedi ila dokuz saat uyumak, iştahı düzenleyen hormonların hareketleri yoluyla kilo vermeye yardımcı olabilir. Kâfi uykuyla, idman yapmak için daha fazla gücünüz olacak ve gerilim nedeniyle çok yemek yeme olasılığınız azalacaktır.

ÇOK KISITLAYICI DİYETLERDEN KAÇININ

Birçok kişinin kilo verememesinin ana nedenlerinden biri, süratli kilo verme eforu içinde olmaları ve ekseriyetle uzun vadede sürdürülebilir olmayan gerçekçi olmayan diyetleri takip etmeleridir. Detoks diyeti, çok düşük kalorili bir diyet yahut çok fazla yiyecek kümesini kısıtlayan bir diyet üzere birçok modası geçmiş diyet vardır. Bu stil diyetlerden sonra çoklukla yememize müsaade verilmeyen yiyecekleri tüketmeye başlarsınız ve vediğiniz kilodan çok daha fazlasını alırsınız.

Reçetesiz satılan diyet ilaçları da epeyce ziyanlıdır zira yüksek kalp atış suratı, çarpıntı, yüksek tansiyon, elektrolit dengesizliği ve dehidrasyon üzere hayatı tehdit eden tesirlere neden olabilir.

2 Yorum

  1. Haklısınız kilo vermek için küçük fakat önemli detaylar bunlar bilgilendirme için teşekkür ederim 😊

  2. Yazdıklarınız benim için altın niteliğinde sayenizde daha sağlıklı bir diyet hayatim olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu