Saç Bakımı

Saç ekimi Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Saç ekimi saç dökülme problemi ve kellik yaşayan şahısların ense bölgelerinden alınan saç köklerinin problemli alana nakledilmesi operasyonudur. Saç ekiminde nakledilecek kökler sıhhatli ve dökülme olasılığı olmayan eforlu kökler arasından seçilir. Saç dökülmesinden dolayı açılmalar ve seyrelmeler yaşayan bireylerin de uygulatabilecekleri tehlikesiz bir usuldür. Başka Bir Deyişle saç ekimi yaptıracak bireyin tamamen kel olmasına gerek yoktur.

Saç Ekim Operasyonu Nasıl Yapılır ?

Saç ekim operasyonu ulus arasında kellik rehabilitasyonu veya saç eksilmesini rehabilitasyon etmek için uygulanan bir usul olarak öğrenilmesi sebebi ile yaş aralığını sormak ve değerlendirmek çok anlamlı. Ancak bizler saç naklini yalnızca kellik rehabilitasyonu için uygulamıyoruz. Geçirilmiş travmalara yanıklar, trafik kazaları, iş kazaları bağlı saçlı alanda , kaşlarda , kirpiklerde ve sakal bıyık bölgelerinde kayıplarla sıklıkla karşılaşmaktayız. Böyle vaziyetler mevzubahisi olduğunda şahsın sosyal yaşamına rahatlıkla devam edebilmesi için ekim operasyonunu yaş korumaksızın uyguluyoruz. Sıradan androjenik kelliklerde ise şahsın saç dökülmesi çoğunluka ergenlik yarıyılı sonrasında başlayabiliyor.

Benim kişisel yaklaşımım altta uyuyan ve saç dökülmesine neden olan rastgele bir saç hastalığı yoksa açılmanın daha başında ekim operasyonunun yapılması güzergahında. Bunun en büyük avantajı bireyde besbelli bir sarihlik oluşmadan ve sosyal etrafında artık saçı eksilmiş bir şahıs imajı oluşmadan rehabilitasyonun sağlanması olacaktır. Burada hastalarımız şu suali sıklıkla sormakta peki kendi saçım dökülmeye devam ederse ne olacak. FUE usulü ile yapmış olduğumuz ekimlerden sonra hastalarımızın sosyal yaşamlarının kısıtlanmaması sebebi ile seyrekleşmelerde yeniden kısa süreli müdahalelerle hiçbir sarihlik olmadan ikinci hatta üçüncü defa sıklaştırma operasyonu uygulanabilmektedir.

Saç Ekim

Kalın ve ince telli saçlar arasında ki en esas fark ekim sonrası natürel görünümde ki değişiklik olabilir. Burada da en ehemmiyetli nokta ekimin yapılacağı alanda hazırlanacak olan kanallardır. Bireyin saç tipine göre hazırlanacak kanal sıklığı ve güzergahı harekât sonrası saç ekiminin natürel görünmesine dayanakçı olacaktır.

Saç beyazlaması saçın kendi pigmenti ile ilgili olduğu için saç ekim işleminden bağımsızdır kişinin saçları genetik olarak beyazlayacaksa bu süreç yine aynı şekilde devam edecektir. Tabi ki beyaz olarak ekilen saçlar beyaz siyah olanlar ise siyah olarak çıkacaktır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Saç ekimi cinsiyet ayrımı yapılmaksızın saç dökülme problemi yaşayan erkek ve bayan hastalara uygulanabilir. Saç ekiminden evvel yapılan testler ve incelemelerde bir mani görülmediği takdirde hemen uygulanabilecek bir harekâttır.

Saç yaptırmak isteyen onkoloji hastalarının öncelikle kanser rehabilitasyonlarının bitmesi koşul koşulur. Kanser rehabilitasyonu sürerken aynı zamanda saç ekimi yapılamaz.

Şeker hastalarında da saç ekimi uygulanırken çok dikkat edilmelidir. Harekât esnasında tene kanalcıklar açılırken ve donör bölgeden saç kökü alınırken ortaya çıkabilecek kanamalar tehlike etkeni oluşturabilir.

Saç Ekimi Öncesinde Neler Gerekir ?

Ekiminden sonra olduğu gibi saç ekiminden evvel yapılması gereken şeyler de vardır. Misalin kumpaslı spor yapan şahısların sporlarına saç ekiminden 1 hafta evvel ara vermeleri gerekir. Spor etkinlikleri kanı incelterek akışını süratlendirdiği için saç ekimi esnasındaki kanama tehlikesini artırır. Bu surattan saç ekimi evvelinde hasta spora ara vermesi mevzusunda bilgilendirilerek uyarılmalıdır.

kadinlarda-sac-ekimi

Saç Ekimini Nerede Yaptırabilirim ?

Günümüzde pek çok şehirde çok rakamda saç ekimi merkezi bulunmaktadır. Saç ekim merkezlerinin çoğu da İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük metropollerde bulunur. Rakamlarının aşırılığı saç ekimi merkezi tercihinde güçlük yaratsa da yapılacak sıhhatli araştırmalarla en uygun yeri bulmak basit olacaktır.

Ekimin yapılacak merkezin sıhhat bakanlığının onaylayacağı özelliklere sahip olması ilk ölçünüz olabilir. İşlemin yapılacağı saç ekim merkezinin hijyen kaidelerine uygun, ekipmanlı bir ameliyathanesinin olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda acil bir vaziyette müdahale edilebilecek uzman personelin ve acil gidişat gereçlerinin de bulunduğundan emin olunmalıdır.

Ekimde uzman doktorun özellikleri de en az saç ekim merkezinin özellikleri kadar ehemmiyetlidir. Saç ekimi yapacak şahsın kaç senelik deneyiminin olduğu, bu işi faal olarak kaç yıldır yaptığı, takımıyla kaç yıldır çalıştığı çok ehemmiyetlidir. Geçim içerisinde senelerdir beraber çalışan bir takımın yapacağı saç ekimi her zaman daha fazla seçim edilir.

Saç Ekiminde Fut ve Fue Yöntemlerinin Farkları ?

Saç ekimi dediğimizde karşımıza iki ana usul çıkmaktadır: FUT Follicular Unit Transplantation ve FUE Follicular Unit Ekstraction.

Fut usulünde saç kökleri bir şerit halinde donör bölgeden alınır ve yeniden şerit biçiminde nakledilir. Bu operasyon sırasında ense başka bir deyişle donör bölgede dikiş gerektiren bir kesi açılır. Bu vaziyette de saç kökü alınan bölgede yara izi kalması kaçınılmazdır. Saç ekimi yapılacak bölgede ise kökler alındıkları gibi şerit biçiminde nakledildiğinden saç sıklığı ayarlanmasında ve ön saç çizgisi tanımlanmasında meseleler çıkabilir. Bu da saç ekimi neticesinin natürellikten uzak olmasına neden olabilir.

Saydığımız bu özelliklerinden ve tehlikelerinden dolayı fut usulü artık neredeyse hiç kullanılmaz. Onun yerine saç köklerinin tek tek nakledildiği fue usulü uygulanmaktadır. Fut usulüne göre daha natürel neticeler yarattığından dolayı fue usulü daha fazla seçim edilerek fut usulünün rafa kaldırılmasına neden olmuştur.

Fue usulünde greftler donör bölgeden tek tek alınır ve en sıhhatlileri seçilerek nakledilir. Nakil operasyonu da tek tek yapıldığı için fue usulü fut usulüne göre daha uzun zaman alan bir usuldür. Fue usulünde 3000 greftlik bir saç ekim harekâtı 7-8 saat alırken aynı operasyon fue usulüyle yapılırken günler alabilir. Daha fazla zaman ve iş eforu gerektiren fue usulü bu sebeple daha fazla paraya mülk olmaktadır. Ancak neticeler karşılaştırıldığında fue usulünün seçim edilmesi işten dahi değildir.

Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Saç ekimi uygulanmadan evvel hastayla bir ön görüşme ve tetkik asıllaştırılır. Bu görüşmede hastanın saç tahlili ve bazı kan testleri yapılır. Bunların neticesinde hastaya operasyon için uygunluk verilir.

Ekim yapılırken öncelikle hastanın ön saç çizgisi çizilir daha sonra da hangi bölgeye ne kadar greft ekileceği, hangi bölgeden ne kadar greft alınacağını gösteren bazı çizimler yapılır. Bu tanımlamaların ardından hastaya yerel anestezi uygulanır ve greft alımına başlanır. Greftler tek tek alınarak özel bir düzleme dizilir. Daha sonra ekim harekâtı için eksik olduğu düşünülen greftler elenir. Bu sonrasında ekim yapılacak bölgede küçük kanalcıklar açılır. Bu kanallar bütün de greftleri sığacağı büyüklüktedir. Bu gidişat greftlerin tutunmasını da basitleştirir.

saç ekme işlemi

Vücut Kıllarından Saç Ekimi Yapılır mı?

Bu suale yanıt olarak net bir “Evet” diyebilir. Ancak bu tip saç ekimlerinin ne kadar faal olduğu tartışılır. Saç ekimi operasyonunda greftler genelde ense bölgesinden alınır. Ense bölgesinde yeterince donör bulunmadığı takdirde sakal, göğüs ve bacak bölgesinde donör özelliklere sahip greftler var mı diye bakılır. Ancak bu bölgelerdeki kılların yapıları saç tellerine göre değişiklik gösterir.

Bedenin öteki bölgelerindeki kıllar saç teli gibi uzayıp giden bir kıl tipi değildir. Emin bir seviyeye kadar uzar ve durur. Bu gidişatta uzun saç kullanacak bireylerin bu tip saç ekimlerinden uzak durmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda beden kıllarının yapısı, kalınlıkları ve kök modelleri saçlar ile birbirini yakalamaz. Bu surattan da beden kıllarından yapılan saç ekimlerinde problemli görüntüler ortaya çıkabilmektedir.

Beden kıllarından saç ekimi yapma operasyonu rahatlıkla ve basitlikle hakikatleştirilebilir ancak alınan tehlikeler hakkında hasta kesinlikle evvelden bilgilendirilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yaşanır?

Ekim işlemi hastanın neredeyse bir gününü alır. İşlem tamamen bittikten sonra ekim alanı ve donör bölge sargı bezleriyle kapatılır. Ertesi gün hasta saç ekim merkezine tekrar gelir ve pansuman yaptırır. Pansuman işleminden sonra sargı işlemi yinelenir. Bu gün içerisinde hasta sadece istirahat eder. Ameliyattan sonra 2. gün pansuman işlemi tekrarlanır. Ancak bu sefer sargı işlemi yapılmaz. Bu günde hasta ve doktor operasyon sonrası süreçle ilgili tekrar bir görüşme yapar. Doktor hastaya 3. gün yapması gereken ilk yıkamayla ilgili ve operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda ayrıntılı bir bilgi aktarımı yapar. Hasta 2. gün de yine evde istirahat eder.

3. gün hastanın ilk saç yıkama günüdür. Hasta bu ilk yıkamayı isterse saç ekim merkezine giderek yaptırabilir. Evde yıkama yapılacaksa uzman doktorun verdiği tavsiyeler ve bilgiler doğrultusunda hassasiyetle saç yıkanır. Saç yıkama işlemi bugünden sonra 15. güne kadar her gün 2 kez olarak yinelenir.

Ekimin 1. haftasında ekim alanında saçlar kendini gösterir. Yıkamanın da etkisiyle hızla uzayan saçlar hastanın yüzünü kısa süreliğine güldürür çünkü en fazla bir hafta sonra bu yeni saçlar şok dökülme dediğimiz 1 aya yayılan dökülmeyle kaybolur.

Ekimde iki hafta sonra saç kökleri yeni kanalcıklarına büyük ölçüde tutunmuşlardır. Hasta bu haftadan itibaren dikkatli olmak şartıyla spor yapabilir ve cinsel hayatına da geri dönebilir. Pek çok yasak bu hafta itibariyle ortadan kalkar ancak hasta ekim bölgesine dışarıdan gelecek zararlarla ilgili her zaman dikkatli olmalıdır.

Ekiminden 2 ay sonra yer yer saçların çıktığı görülür. Bu aydan itibaren çıkmaya başlayan her saç teli hastanın kalıcı saçlarıdır. Ve her geçen gün sıklaşarak uzamaya devam edecektir.

Ekiminden sonra ki 6. ayda hasta saçlı görüntüsüne kavuşmaya başlar. Bu aydan itibaren normal saç döngüsüne kavuşan saç oranı % 70 civarında olacaktır.

Ekiminden sonra 1. yıl artık saç ekimi sonucunun tam olarak alındığı zamandır. Başarılı bir operasyon geçiren hasta bu günlerde ekilen saçlarının % 90’ını görebilmektedir. Bundan sonraki hayatına dökülmeyecek sağlıklı saçlarıyla devam edecektir.

Video Kaynak 1    |     Video kaynak 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu