Bilgi Arşivi

Ramazanda Sahur Menüsü

Sahurda Neler Yemeliyiz ?

Sahur menüsünde yediğimiz yemekler gün içinde vücudu dirençli ve zinde tutacak ayarda kuvvetli besinlerden oluşmalıdır.

Açlığın yanı sıra susuzlukta büyük bir problem olabilir bu nedenle yediğimiz yemeklerin tuz oranlarıda bir hayli önem arz etmektedir.

Kısacası sahur menüsünde yediğimiz yemekler hem gün boyu tokluk hissi vererek iftar saatine kadar dinç bir şekilde ulaşmamızı sağlamalı, hem de susuzluk konusunda sorunlar yaratmayan gıdalardan oluşmalı.

Ramazanda beslenme konusunda uzmanların yaptığı araştırmalara bakıldığında, iftarda, sahurda ve ikisi arasında zamansız ve kontrolsüz yenen yemekler hızlı ve sağlıksız kilo alımı ile sonuçlanmıştır.

Ramazan ayı boyunca sahur ve iftarlarınız için menüler oluşturup tüm aile bireylerinin bu menüye uymasını sağlamanız sağlık açısından ve orucun kolaylığı açısından faydalar sağlayacaktır.

Sahur menüsü için tok tutan ve aynı zamanda hafif sayılabilecek yemekleri seçmeliyiz.Bu menüye girebilecek bazı yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz; Çorba, Yumurta, Zeytin, Yoğurt, Çavdar Ekmeği, Peynir, Muz

Sahur Menüsü
Sahur Menüsü

Sahur Menüsü

  • Süt,Yumurta ve Peynir gibi protein bakımından zengin besinlerin seçimi uzun süre midede kaldıklarından tokluk hissi verir ve günün uzun bir bölümünde kolaylık sağlayacaklardır.
  • Sahurda ağır yemekler yerine kahvaltıya yönelik besinler alınmalı Pide, Yumurtalı Ekmek, Bulgur Pilavı bunlara birer örnek olabilir.
  • Seçilen gıdalar aşırı tuzlu olmamalı susuatmayan yemekler yapılmalıdır.
  • Sahur yemeğinden önce ve sonra meyve yemenizde hem tatlı alımı için hemde vitamin kaynağı olması bakımından yararlı olacaktır.
  • Bol bol su içmeniz gün içinde susuzluk çekmemeniz açısından gereklidir. Fakat suyu tam sahur vaktine bırakmanız yemek yemenizi engelleyebileceğinden iftardan sahura su alımını yaymanız iyi olacaktır.
  • Rahat bir oruç için kesinlikle sahura kalkılmalı ve az veya çok sahurda yemek yenmelidir.

2 Yorum

  1. Ben sahurda yumurta salatalik ekmek ve çay tüketiyorum gündüz daha dinç oluyorum ayrica en sonda su içerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu