Bilgi Arşivi

Ramazanda İftar Menüsü

İftarda Nasıl Yemek Yemeliyiz ?

Ramazanda iftar menüsü sağlığımız açısından çok önemlidir.Gün boyu aç kalan vücut dirençsizdir ve ilk yenecek yemek çok ağır olmamalı mümkünse çok hafif atıştırmalıklardan oluşmalı bir süre beklendikten sonra normal bir yemek yenmelidir.

Çünkü uzun saatler boş kalan midemiz daralmıştır mide yapısı bilindiği gibi hareketli bir yapıdır aç kaldığımız sürede küçülür. Küçülen mideye bir anda hızlıca yemek doldurmak hiçte mantıklı değildir..Mümkün mertebe önden hafif bir çorba içip mideyi yemeğe hazırlamalıyız.

Midemiz biraz rahatladıktan sonra normal yemeğe geçebiliriz.Fakat yinede oturup sofra bezine kadar yemekten kaçınmalıyız çünkü ciddi mide sorunları ile karşılaşmamız kaçınılmaz olabilir.

Hazımsızlık gibi sorunlar yaşamamak için sizlere güzel bir menü sunacağız eğer menümüze ramazan boyu uyarsanız hem sağlıklı beslenmiş olacaksınız hem de orucu tutmaktan zevk alacaksınız..

İftar Menüsü
İftar Menüsü

İftar Menüsü

  • Gün boyu aç kalan mideye İftar Menüsünde çok sıcak ve çok soğuk gıdalar sokmaktan kaçınmalıyız.. Bu Sebepten başlangıç olarak hafif ılık bir çorba güzel ve hafif bir başlangıç olabilir.
  • Çorba ile yapılan başlangıçtan hemen sonra  çok ağır yemekler yerine mümkünse sebze yemekleri tercih edilmelidir.
  • Sebze yemeklerinin yanında bir kase yoğurt güzel bir seçim olabilir.
  • Eğer bunlar ile doyum sağladıysanız bu şekilde yemekten kalkıp 1-3 saat kadar beklemeli sonra yemek yemelisiniz.Eğer doyuma ulaşamazsanız Ana öğün olarak ızgara et veya ızgara tavuk tercih edebilirsiniz.
  • Tatlı ihtiyacınızı karşılamak için ise ağır tatlılardan birini seçmek yerine meyve yemeniz hem vitamin hemde tatlı eksiğinizi gidermeniz açısından oldukça faydalıdır.

4 Yorum

  1. Özellikle benim gibi ramazanda aşırı kilo alanlar için faydalı bir makale olmuş teşekkürler 😇

  2. Bu yazıyı hazırlayandan Allah razı olsun gerçekten. Ne sağlıklıdır, hafif olan yemekler nelerdir, neler yapmamız gerekiyor hepsi yazıyor.

  3. Çok beğendim yazınızı çok güzel anlamışsınız herkesin ramazanın kutlu olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu