Cinsel Sağlık

Rahim Alma Nedir? Rahim Ameliyatında Neler Yapılır?

Rahim Alma

Rahim esirgeyici yaklaşımın daha ön planda olsa da birtakım alma ameliyatı yapılabildiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Miray Sekkin Eser, ameliyatın öncesi, sonrası ve riskleri hakkında bilgi verdi.

Rahim Alma

Rahim esirgeyici yaklaşımın daha ön planda olsa da birtakım alma ameliyatı yapılabildiğini belirten Kadın Hastalıkları…

Rahim alma ameliyatı öncesi hazırlıklar

Rahim alma ameliyatlarının en sık nedenler ortasında myomlar (rahmin düz kasından uygun huylu tümörler), olağandışı kanamalar, endometriozis (çikolata kistleri, adet devirlerinin çok sancılı doğru rahatsızlık), uzun müddettir olan ve tedavilere karşılık veren kronik rahim rahim sarkması, rahim sarkması ve kanser bulunmaktadır.

Kapalı rahim ameliyatının kullanılacak kullanılacak hazırda kan tetkikleri, EKG, akciğer sineması, anestezi konsültasyonu ve evvelden sahip olduğu diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlıkları için kronik hastalıklarına bağlı hazırlıklar yerlerinde. Hastanın evvelden kullanılan kullanım şekli ameliyata uygun olacak şekilde düzenlenir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu bazen genel anesteziye verilen anal fiil değerlidir. Ameliyat öncesi gece uzunluğu oruç üzere açmak konut ameliyata kadar rasgele bir şey yiyip içmemek değerlidir. Ameliyat gecesi lavman dediğimiz barsakları boşaltıcı uygulamalar yapılabilir. Ameliyat öncesi yapılması gereken ilaçlar verilir. Riskli görünüş varis çorabı giydirilir.

Rahim Alma
Rahim Alma

Riskler

Riskleri anesteziye bağlı ve cerrahiye bağlı riskler olarak ayırabiliriz. Anestezik casuslara boyama alerji durumları olabilir. Anestezi sırasında pıhtılaşmada artma bağlı emboli dediğimiz pıhtı atması olabilir. Cerrahiye olan riskler kanama, idrar torbasında, barlarma, barlar tembelliği, enfeksiyon olarak belirtilebilir. Bu riskler geçirdiği ameliyatlara, karın içi enfeksiyon yahut yapışıklığın arttığı daha yüksek olmaktadır. Daha evvelce sahip olunan şeker hastalığı, sağlama sistemindeki zayıflıklarda daha riskli daha riskli.

Rahim Alma

Ameliyat sonrası

Gerekli olan sıvı destekleri ve ağrı kesicilerle birlikte. Gaz giderici ve hareket etme edin. Bu süreçte erken ayağa kalkmak, pıhtı ve emboli dönüştürür. Barsakların daha çabuk hareketlenme ve gaz çıkmasına yardımcı olur. Riskli tanıtım kan sulandırıcı ilaçlar başlanabilir. Hastanın 6 hafta vajinal uygulamasında bir uygulama izleyin. Ayaktan duş gerekli, gerekli ilaçların doğru, onu gün kıyafetlerin unutma, ağır işler yapılmaması gerekenler. 6 hafta sonra tabip denetimi ve patoloji sonuçlarının takip edilmesi faydanıza olacaktır.

Rahim Alma

 

 

Rahim Ağzı Kanseri için bu konumuzu kontrol etmeyi unutmayın.

Ameliyat sonrası tedavi

Fizikî olarak, karın doldur birtakım düzenlemeler olur. Daha evvelden rahim bulunan bölgeye baraklar yerleşir. Menapozda yayın ve yumurtalıklarınız sıcak da geçmişsa menapoza bağlı basması, terleme üzere sorunlar olabilir. Kemik erimesi takiplerinize dikkat etmeniz kıymetlidir. Adet kanaması artık olmayacaktır.

Ruhen, kadının bakış açısı çok uzun. Menapoza girmenin gerilim, doğurganlığın kaybedilmesine neden olabilecek tepkilar, yahut onu çok rahatsız eden bir durum ortaya çıkmasına yönelik memnuniyet verici olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu