Anne - Çocuk

Prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilecekler

Prematüre bebeklerde beslenme sorunlarına daha sık rastlanır. Bu sıkıntıların birden fazla çabucak doğum sonrası periyotta görülmekle bir arada emme ve yutma sıkıntıları uzun müddet devam edebilir. Bu kademede tekrar; ağır bakım ünitesinde aile beslemeye ortak edilerek konut kademesinde kendi başlarına beslemede eğitilmelidir.

Prematüre bebek

 

Prematüre bebeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

  • Besleme esnasında prematüre bebeğin başı 45 derece açı ile tutulmalı.
  • Biberon emziğinin akış suratı ayarlanmalı.
  • Mamanın ısısı kesinlikle denetim edilmeli.
  • Anne sütü yahut mamanın ölçüsü hekimin yahut yenidoğan hemşirenizin belirttiği formda ayarlanmalı.
  • Prematüre bebeğin beslenmesi ile ilgilenen kişinin konforu düzgün sağlanmalı.
  • Bebeğin beslenmesini 30 dakikadan fazla tutulmamalı.
  • Prematüre bebeğlerin çene kasları tam olarak gelişmediği için emme süreci esnasında çok çabuk yorularak uyku fazına geçebilirler. Bu nedenle bilhassa biberon ile beslerken parmağınızla çeneden dayanak sağlayarak bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.
  • Prematüre bebek birinci evvel etkin emip daha sonra uyku haline geçiyorsa bebeğin gazı olabilir. Bu sebeple öncesinde bebeğin uygun konumda gazını çıkartmaya çalışılmalıdır.
 

Prematüre bebeklerin beslenme müddetinin 30 dakikayı geçmeyecek formda ayarlanması gerekir. Bunun nedeni, prematüre bebeklerde besleme ne kadar uzarsa öğün sayısı o kadar azalır. Bu da kilo kaybını artırır.

Beslenme esnasında erken doğmuş bebeğinizin rengini ve hareketlerini hakikat gözlemlemeniz gerekir. Sağlıklı bir bebeğin rengi pembedir. Bebeğin renginde hastane çıkışına nazaran sararma yahut soluklaşma gözlemlerseniz kesinlikle hekiminize başvurmanız gerekir.

Prematüre bebeğin beslenme esnasında ağız ve burun etrafında morarma, bedeninde genel bir renk değişikliği olursa beslemeyi kesmeli, kesinlikle bebeğinizi gözlemleyip hekiminizi husus hakkında bilgilendirmelisiniz.

Prematüre bebeği besledikten sonra yapmanız gerekenler
– Bebeğinizi beslenme sonrası sağ yahut sol yan yana yatırın.
– Başı bedenle bir arada %10 dereceye kadar dikleştirmekte yarar vardır.
– Aspirasyon beslenme sonralarında çok sık görülen bir komplikasyondur. Bu nedenle buna dikkat edilmesi gerekir.

Prematüre bebekte kabızlık
Prematüre bebeklerde kabızlık da az olmayan bir durumdur. Uzun vadeli kabızlıklarda hekiminize başvurmanız gerekir. Yenidoğan ağır bakım ünitesinde ve bebek bakım odasında hemşireler tarafından bağırsak masajı eğitimi verilmektedir. Meskende yapacağınız bu masaj metodu bebeğinizin sindirimi için size yardımcı olacaktır.

Bebeklerde egzama konumuza dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu