Anne - Çocuk

Pekala ya okuldayken regl olursam? 2021

Okuldayken Regl

– Ergenlik öncesindeki kızların soruları doğrultusunda hazırlanan Genç Kızların Büyüme Rehberi / Regl Kitabı, kızların regl olmaya birinci başladığında tuhaf ya da utanç verici olabilecek bir sürü şeye karşı tetikte olmalarını sağlıyor. Kitapta, “Peki ya okuldayken regl olursam?” diye soran kızlara, okuldayken regl olmayla nasıl baş edebilecekleri konusunda pratik yHatıratlar sunuluyor.

okuldayken regl
okuldayken regl

Ergenlik periyodunda kız çocuklarında bedensel birçok değişiklik görülür. Hormonların değişmesine bağlı olarak âdet görme bunlardan biridir. Burada annenin çocuğa âdet periyodu öncesinde kimi bilgiler vermesi gerekir.

okuldayken regl

Göğüste büyüme, bedenin kimi bölgelerinde kıllanma görüldükten yaklaşık 1 yıl sonra âdet görülmeye başlAnır. Çocukta âdet görülmeden evvel annenin ona çok fazla kan olmayacağını, hafif bir ıslanma halinde regl olacağını ve bundan korkmaması gerektiğini anlatması, evvelden bilgi vermesi çok Değerlidir.

Ergenlik periyodunun başlarında âdette düzensizlik görülebilir. Bu nedenle, çocuğun hazırlıksız yakalanmaması için âdet periyoduna girdikten sonra buna hazırlıklı olması konusunda annenin bilgilendirme yapması, âdet devrine yaklaşırken dışarıya çıktığı vakitlerde bir küçük çanta içinde ped, pak çamaşır üzere eşyalarını koyduğu küçük bir el çantası bulundurması, onu rahatlatacaktır.

Lakin tekrar de kimi vakit istenmeyen sürprizlerle karşılaşılabilir. İşte, okulda yahut dışarıda âdet görmeye başlayan kız çocukları için bu Berrakmla başa çıkma yolları:

Meskeni arayıp pak iç çamaşırı iste

Tuvalete gittiğinde regl olduğunu ırakm edersen birkaç seçeneğin var. İç çamaşırında sadece ufak bir leke varsa ilkyardım odasından ped yahut tampon alıp sınıfa dönebilirsin. Çok ağır geldiyse ve aile büyüklerinden biri evdeyse onu arayıp sana pak bir iç çamaşırı getirmesini isteyebilirsin.

Tuvalete beline kazağını bağlayıp git

Bazen de regl olduğunu anladığında derste olabilirsin. Bir anda çamaşırın ıslanabilir ya da sıvının sızdığını hissedebilirsin. Bu türlü bir Durumda elini kaldırıp müsaade iste. Sonra da tuvalete gidip Durumu denetim et.

okuldayken regl

Sıvı, insanların görebileceği halde eteğine ya da pantolonunu geçerse…

Bu, ömürlerinin bir devrinde neredeyse herkesin (ya da en azından bundan korkan çabucak herkesin) başına gelebilir. Bir kazak, kapüşonlu ya da uzun kollu gömlek giyiyorsan bunu çıkarıp o kısmı kapatacak formda beline bağlayabilirsin. Sonra da tuvalete gidip bir tampon ya da ped koyabilirsin. Şayet beline bağlayacak bir şeyin yoksa ve etek giyiyorsan, leke öne gelecek Biçimde eteği çevirebilir ve tuvalete ulaşana kadar çantHatıra ya da kitaplarını önünde tutabilirsin. cüdayeten bir arkadaşından beline bağlayabilecek bir şey isteyebilirsin. Muhesasen en yaygın tahlil, tuvalete kadar bir arkadaşının senin gerinden yürümesidir. Böylelikle onun dışında kimse lekeyi göremez.

okuldayken regl

Tuvalet kağıdından ped yap

Lakin sıvının eteğine ya da pantolonuna geçme riski varsa bunu önlemek için bir şeyler yapman gerekecek. Tuvalet kağıdı ya da kağıt havludan kalınca bir ruloyu iç çamaşırının ağına ped üzere yerleştir. Tuvalet kağıdının kayıp düşmesinden telaş ediyorsan ağın etrafından dolayarak sar. Bu muhesasen konuta gidene kadar, ped ya da tampon alabileceğin bir yer bulana kadar seni yönetim edecektir.

Çorabını ve bandanAnı kullan

Tuvalet kağıdı bulamayacağın bir yerde beklenmedik bir halde de regl olabilirsin ya da tahminen de reglinin birinci günü ağır olduğundan tuvalet kağıdı kâfi gelmeyebilir. Bu Durumlarda çantanda acil Berrakm pedi olarak kullanabileceğin bir şeyler kesinlikle vardır. Yedek çorapların çok yeterli iş görür. Birebir formda bandanalar da o denli.

Kız arkadaşlarından yahut kadın öğretmenlerinden ped iste

En Kıymetlisi de yHatıranda ped ya da tampon yoksa öteki kızlar ve kadınlardan yardım alabilirsin. Bu zorluğu kesinlikle yaşadıklarından nasıl hissettiğini anlayabilirler. Pek birçok da yHatıranda acil Berrakm pedi ya da tamponu taşır; hiç tAnımadığın bir kadın bile gereksinimin olduğunda memnuniyetle sana yardımcı olacaktır.

okuldayken regl

Okuldaki dolabında yedek etek, pantolon ve külot bulundur

Okul dolabında ya da sırt çantanda yedek bir etek ya da pantolon ve kesinlikle bir külot bulundurmak uygun bir fikir olabilir. Bunlara gereksinimin olmasa bile acil bir Berrakmda daha rahat hissedersin.

Sürprizler olabileceği için, regl olmayı beklediğin günlerin çabucak öncesinde günlük ped kullanmak da işe yarayabilir. Reglin yaklaşırken ya da en azından en ağır olduğu günlerde koyu renk etek yahut pantolonlar giymeye çalış, zira bu türlü koyu renklerde muhakkak olmaz.

Okuldayken ReglMartı Yayınları’ndan çıkan Genç Kızların Büyüme Rehberi Regl Kitabı, eğlenceli ve bilgilendirici illüstrasyonlarıyla genç kızlara, ömürlerinin bu yeni devrinde kenlisanerini inançta ve rahat hissettirecek sağlıklı bilgiler veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu