Güzellik

Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 2021

Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parfüm Seçimi Öncelikle parfüm severlerin iki kategoriye dağılabileceğini düşünüyorum: yaşamları süresince aynı parfümü hoşlanan ve ikonik parfümlere sahip olanlar; parfümü hiç değiştirmeyenler ve değişik parfüm tecrübelerine sarih olanlar olmak üzere ayırabiliriz.

parfüm beğenirler bence ikiye ufalıyor: Hayatı süresince aynı parfümü beğenip imza parfümü olanlar başka bir deyişle parfümünü hiç değiştirmeyenler ve farklı koku tecrübelerine sarih olanlar. Ben ikinci gruba dahilim. Aralıksız yeni kokular sınamak, kimsenin keşfetmediği parfümler bulmak sanki hobim diyebilirim. Hayat boyu hoşlandığım bunalmadığım parfümlerim de vardır. Ama genelde o günkü moduma göre parfüm tercihimi yapıyorum. Hatta bazen travmatik bir gün geçirdiysem o an üzerimdeki koku bana daha sonra kokladığımda makûs hatıralarımı anımsatabiliyor.

Yeni kokuları sınamaya ve kimsenin keşfetmediği kokuları bulmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bazılarının yaşamı süresince beğendiği bir parfümü vardır ve kokudan sıkılmazlar. Birde genellikle günün havasına göre parfüm seçenler vardır.

Parfüm Seçimi

Parfüm Seçimi Koku duyusu beyin hücrelerine direk olarak erişebildiği için genellikle kalıcı belleğe alınır. Bu sebeple parfüm gerçeğinde çok eforlu bir andırdırma ve karakter özelliğidir. Bebeklerin annelerinin kokularını tanımaları bu biçimde asıllaşır. Çok ufak yaşlarda aldığınız kokuları dahi tekerrür aldığınızda andırabilirsiniz.

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır ?

Parfüm alırken dikkat edilmesi gereken işlevlerden bahsedecek olursak öncelikle parfümün üç element kapsadığını söylemeliyiz. Bir parfümü sınadığınızda, bileğinize sıktığınız anda, kokuyu kokladığınızda dinlediğiniz ilk anekdot budur. Bu, bir parfümün çiçeksi, baharatlı veya oryantal olduğunu ayırt ettiğiniz anımsa.

İkinci nokta, iki saat sonra ki bileğinizde kalan kokudur. Bu, parfümün esas aromasıdır. Üçüncü anekdot ise, ertesi gün dahi üzerinizde kalan kokudur. Ve şayet kokladığınızda hala parfümü beğeniyorsanız ve kalıcılığını seviyorsanız, netlikle satın almalısınız.

Parfüm Seçimi Genel bir likeni olan beyaz derili insanların çiçek kokuları, koyu derili insanların baharatlı çiçek kokuları kullanması gerektiği gibi bir likeni vardır. Parfümün her ciltte değişik bir kokusu vardır. Bu surattan parfümün cildinize çok uygun olup olmadığını kavrayabilirsiniz.

Bazen koyu derili bir insan çiçek kokusunu beğenebilir. Ama natürel ki deri rengi aromanın kimyasını değiştirecektir. Parfüm, şahsın yaşına, coğrafi konumuna, deri rengine, yeme alışkanlıklarına, içki ve tütün tüketimine ve baharat tüketimine göre kokuyu değişik biçimde yansıtır. Zira tüm bu işlevler insanların terleme süratini ve hormonal balansını tesirler. Bu surattan herkesin kokusu değişiktir. Bu sebeple her parfüm herkese uygun değildir.

Parfüm seçerken evvel cilde, sonra kıyafetlere püskürtün. Bir veya iki saat bekleyin, sonra bileğinizdeki aromayı koklamak için azıcık zaman ayırın. İki saat sonra koklayın ve muhtemelse ertesi güne ertelemeye karar verin. Bu doğru parfümü seçmeniz için en iyi usul olacaktır.

Ünlü burunlar kullanım ölçüsünün beş fıs yeterli olduğunu söylemektedir. İki fıs kulak arda, sağ ve sol olmak üzere iki fıs giysinize, bir fısta enseye diyerek anlatmaktadır. Beş fıstan daha fazla sıkmanın daha kalıcı olmadığını korunmaktadır.

kaliteli parfümler

Parfüm Seçiminde Kalıcılık

Parfümün daha uzun müddet kalıcı olmasını sağlamanın bir başka yolu da onu bitirici mahsullerle kullanmaktır. Bu destekler son senelerde çok popüler hale geldi. Oud kapsayan parfümler, özellikle ülkemize gelen çok rakamda Arap turist tarafından seçim edilmektedir ve hoşlanılmaktadır. Duş jeli ile duş alıp ardından ıslatıcı, el kremi hatta saç parfümü ile beraber kullandığınızda parfüm kaçınılmaz olarak kalıcı bir hal alacaktır.

Genel olarak parfüm tercihinde, seçtiğiniz parfümün sizi yansıttığını, mevsime, hava vaziyetine, hatta giyiminize dahi uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

EDP ​​Eau De Perfume: İçeriği % 18’den fazla olan parfümlerdir. Parfümün kokusu çoğaldıkça dayanıklılığı çoğalır. Bu sebeple, öbür parfüm cinsleriyle karşılaştırıldığında, EDP parfüm en eforlusudur diyebiliriz.

EDT Eau De Toilette: Koku içeriği % 10 olan parfüm cinsidir. EDP ​​parfümüne göre daha az koku kapsar. Kalıcı daha az kalıcıdır diyebiliriz.

EDP ​​ve EDT parfümlerini karşılaştırmanın doğru olmadığı etraflarda vardır. Misalin, terlediğimiz bir etraftaysak, EDP kullanmak güç olabilir. Özellikle yazın makûs hava şartları sebebiyle EDP kullanmak rahatsızlık verebilir. Gerçeğinde, bu iki seçim tamamen şahsidir.

Kimileri kışın dahi hoş kokan parfümleri beğenmeyebilir. Misalin, eforlu aromalı ağır parfümleri hoşlandığınız için genellikle en hoşlandığım EDP parfümleri seçim edebilirsiniz. Parfüm seçerken daha evvel hiç fikriniz olmadıysa bir gün içinde kesinlikle parfüm almak zorunda olduğunuzu düşünmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu