Bilgi Arşivi

Orkide Çiçeği Nasıl Yetiştirilir ?

Orkide Çiçeği Bakımı’nın Püf Noktaları

Orkide Çiçeği Tropik bir bitki olduğundan bakımı ev ortamında oldukça zor denilebilir.Mümkün mertebe bakımını düzenli ve özen göstererek yapmamız gereken çiçek türlerinden biridir.Orkideler doğal ortamlarında ortalama 9 ay boyunca kış uykusuna yatan bitkiler olduğundan ev ortamı sıcaklığı ve sulama gibi etkenlere bilinçli olarak dikkat edilmesi gerekir.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Orkideler doğal ortamlarında ağaç kabuklarında direk olarak güneş ışığına maruz kalmadan yaşarlar..

Evimizde de doğal ortamı taklit etmemiz, bakım konusunda bize büyük yarar sağlayacaktır.Mümkünse Doğu ve kuzey cephesi olan evlerde bakımı daha kolay olur.Cam kenarında bakımı biraz daha özen isteyebilir.

Evde Orkide Çiçeği Bakımı

Direk güneş görmemesi gerekir, mümkünse bir perde arkasında hafif güneş ışığı görecek şekilde bakılması uygundur.Kış aylarında ise cam kenarları pek tavsiye edilmez çünkü kışın ani ısı değişimlerine karşı kendini koruyamaz.

orkide çiçeği

Orkide Çiçeği Hafif Nemli Ortamları Sever doğal ortamlarını göz önünde bulundurduğumuzda ağaç kabuklarındaki nemlerden beslendikleri unutulmamalıdır.Evinizin sürekli havalandırılan rüzgara ve ani ısı değişimleri olan bir bölgesi sağlıklı bakımına pek uygun olmayacaktır.

Her çiçek açan orkide sağlıklı olduğu anlamına gelmez.orkideler kış uykusuna yatan çiçeklerdir.Ev ortamında sürekli aynı ısıya maruz kaldığı zaman biraz huzursuzluk yaşayabilirler.Normal doğal şartlarında uyku moduna gireceği dönemde evimizin ısısı yüksek olduğundan uyuyamaz ve çiçek açabilirler..

Mor orkide çiçeği

Çiçek açtıktan sonra tomurcuk dökülmesi veya çiçek dökülmesi sorunlarının en başlıca sebebide uyku düzeninin karışmış olması olabilir.Mümkünse yaz aylarının bitimine yakın Orkide çiçeğimizin yerini daha sakın biraz daha oda sıcaklığından bir kaç derece soğuk bir odaya alırsak kış uykusuna girmesi için yardımcı oluruz. Kış uykusundan uyandığında daha hızlı gelişim gösterdiğini daha dirençli olduğu ve açtığı tomurcuk ve çiçekleri dökmediğini gözlerimizle görebiliriz.

Orkide Sulama Nasıl Yapılır ?

Orkide Çiçekleri nemli bölgheleri seven çiçekler olmasına rağmen aşırı suyu sevmezler.Sulama konusunda çok dikkat edilmesi gereken bir tür olan orkide bazı kurallara uyarak sulanmalıdır.öncelikle orkide beslediğimiz saksı şeffaf olmalı ve orkidenin köklerini süreklü gözlemleyebilmeliyiz.

Herhangi bir sorunda orkide köklerinden bize sinyaller verecektir.Sağlıklı bir orkide’nin kökleri açık yeşil tonlarında olması gerekir.

Eğer kök renkleri yeşilden gri tonlara kaymaya başlamışsa sulama zamanı gelmiş demektir. Sulama sıklığı olarak yaz aylarında haftada 2 kez sulama uygundur.Eğer orkidemizin kökleri kahverengi ve çürümüş şekilde görünüyorsa fazla sulama yapılmış demektir.Hemen sulamayı kesip ortamın ısısını biraz arttırıp köklerin kurumasını fazla nemin kaybolmasını beklemeliyiz.

orkide çiçeği

Sulama yapılan suyun temiz içme suyu olması daha uygun olacaktır.Sulama yapılırken dikkat etmemiz gereken noktalardan biride hava kökleridir.Orkide hava boruları ile nefes alırlar bu hava kökleri kesinlikle ıslatılmamalı ve toprak altında bırakılmamalıdır.

Orkidemizin şeffaf saksısından baktığımızda köklerin hafif grileşmeye başladığını gördük ve sulamaya karar verdik nasıl yapacağız ? 2 türlü sulama yöntemi halk arasında sıklıkla ve rahatça kullanılmaktadır;

Orkide Sulama Yöntemleri

  • Orkidemizin saksısını elimize alıp yukarıdan köklerin ve toprağının üzerine doğru su akıtıp şeffaf olan saksıdan tüm köklerin ıslandığını görürüz.Toprağında bulunan ağaç parçacıkları tam olarak nemlendiğinde sulamayı bırakıp suyun alttaki deliklerden tamamen akıp süzülmesini bekliyoruz. Orkide saksınızın altında kesinlikle enaz 5-6 delik olmalıdır.Yukarıdan akıttığınız su aynı hızla aşağıdan çıkmalıdır orkide kökleri su içinde bırakılmamalıdır.
  • Geniş Bir kabın içine orkide saksımızın yarısına gelecek kadar su ile doldurup orkide saksımızı bu suyun içine oturtup saksı içindeki orkide toprağı ıslanana kadar bekletiriz.Islandığına emin olduktan sonra saksıyı sudan çıkartıp suyunun süzülmesi için düz bir tabağın içine bırakırız iyice suyu süzüldükten sonra her zamanki yerine alabiliriz.

Orkideleri sularken yapraklarına özellikle su gelmemesi gerekir.. Hava borusu ve yaprakların göbeklerine dikkat ederek sulamalıyız.Fakat yapraklarınında neme ihtiyacı vardır.Yapraklarını nemlendirmek için spreyleme yapabilirsiniz.yine saf temiz içme suyu ile yaprakların üzerine bir iki fıslama ile su serpiştirilebilir. Yine bu methotda da aşırıya gidilmemelidir.

beyaz orkide çiçeği

Orkide Çok Sulama Nasıl Anlaşılır ?

Orkidemiz Hal ve hareketlerinden fazla sulamayı size hissettirecektir.yeterki Dilinden anlayın.Daha öncede bahsettiğimiz gibi köklerindeki kahverengi çürümeye doğru giden bir renk görüntüsünün sebebi fazla sulamadır.Aynı zamanda yapraklarında sararma başlamasıda fazla sulama belirtilerinden bir tanesi olabilir.

Orkide Az Sulama Nasıl Anlaşılır ?

Peki Orkidemizin az sulandığını nasıl anlarız ? Eğer yapraklarımız küçülüyor ve kırışıklık gösteriyorsa az sulama veya düzensiz sulama yapıldığı anlamına gelebilir.Orkide yapraklarının görünümü bilindiği üzere gergin ve diridir.Bu yapraklarda büzüşme oluşumu görülürse sulama düzenimizi gözden geçirmeliyiz.

Orkide Çiçeği Saksı Değişimi Nasıl Yapılır ?

Orkidelerimiz sağlıklı durumlarındayken düzenli çiçek açtıklarında kök renkleri yeterli uygunlukta ve dinç olduklarında zevk için saksı değişimi önerilmemektedir. Orkidelerin hassas çiçeklerden olduğu unutulmamalıdır.Psikolojileri iyi olduğunda huzurlu ve mutlu olduklarında, Hızlı gelişim tomurcuklanma ve çiçek açma eylemi gösterirler.

orkide çiçeği

Orkidelerin saksı değişimi için en gerekli durumlardan bir tanesi saksının bitkiye küçük gelmesidir.Bu durumu saksının altındaki su deliklerinden köklerini çıkarması ile anlayabiliriz.

Saksı değişimi için gereken durumlardan bir tanesini şu şekilde örnekleyebiliriz.Örneğin bir orkideniz aşırı su verilmiş ve kökleri kahverengi hal almış çürümeye doğru gidiyor ise saksı değişimi ve aynı zamanda toprak değişimi gereklidir.

Bitkiyi kurtarmak için çiçekli veya tomurcuklanmış olmasını göz ardı etmemiz gereken durumlardan biri köklerinde çürüme başlangıcı görülmesidir. Çiçeklenmişte olsa köklerdeki çürüme başladıysa belli bir zaman sonra hem tomurcuklarını hemde çiçeklerini dökecektir.

Bu durumdaki bir orkide güzel kaliteli bir orkide toprağı ile yine uygun orandaki bir şeffaf saksıya alınmalıdır.Yeni aldığınız saksı ve yeni toprağın tam kurulukta olmasına dikkat edilmelidir.

orkide çiçeği

Zaten köklerinde aşırı sulamadan çürüme başlamış bir bitkiyi tekrar nemli bir toprağa koymanın hiçbir faydası olmadığı gibi yapılan değişikliğinde bir anlamı kalmaz.. Kuru toprağa alınan orkide 2 hafta kadar sulanmamalı ve kök renkleri takip edilmelidir.Tekrar açık yeşil kökler belirmeye başladığında hafif hafif sulama nemlendirme yapılabilir.

Orkide Toprağı Nasıl Seçilmelidir ?

Orkide çiçeği toprakları bilinen diğer çiçekler gibi normal topraklara benzemezler. Ağaçların dış kabuklarından oluşan küçük ağaç parçaları olarak anlamlandırabiliriz.Orkideler doğal ortamlarında ağaç köklerine tutunurlar kökleri hemen hemen açıktadır.Saksıda bakımında da yine aynı doğal ortamındaki gibi sıkı olmayan bir toprağa ihtiyaç duyarlar.Bu toprak mümkünse iyi bir çiçekçiden orkide bakımından anlayan çiçekçiden alınmalıdır.

Orkide topraklarınında bir çok çeşidi bulunmaktadır sizin orkidenize en uygunu hangisi ise çiçekçinizden toprak önerisi alabilirsiniz.Yeni toprağa geçiş sırasında orkidelerinizin köklerini zedelemeden ve en önemliside hava boruları açıkta kalacak şekilde dikmeniz gerekmektedir.

Orkide evde nerede durmalı?

Orkideler Direk Güneş ışığından hoşlanmadıkları için evin cephesine göre konumlandırılmaları uygun olacaktır.Orkideler GÜNEŞ değil AYDINLIK ORTAM severler.

Orkide kaç günde bir sulanır?

Orkideler nem seven fakat aşırı sudan hoşlanmayan bitkilerdir.Bu sebeple orkide çiçeğinizin haftada maksimum 2 kez sulanması yeterlidir. Buna ek olarak haftada bir yapraklarına spreyleme yöntemi ile su serpiştirebilirsiniz.

Orkide yılda kaç kez çiçek açar?

Orkide Çiçeği Sağlıklı Bir Ortamda Güzel Bakım ile Yılda 2 Kez Çiçek Açabilir.

Orkide toprağı ne zaman değişir?

Orkide çiçeğiniz aşırı sulama ile kökleri çürümeye başladıysa, Yanlış gübreleme yapıldıysai ve saksısı küçük gelmeye başladıysa yeni toprağa geçirilebilirler.

Orkide çiçeği güneş sever mi?

Orkideler Direk güneş yerine gün ışığından hoşlanırlar. Evinizdeki orkide çiçeğinin konumu ışık alan havadar bir yer olmalıdır.

14 Yorum

  1. Hiçbir şekilde şu çiçeğe bakmayı becerememiştim tavsiyelerinizi dikkate alacağım

    1. Orkidemiz vardı ömrü cok sürmedi önerilerinizi dikkate alıp bir tane daha orkide alacağım

  2. Görümcemse doğum gününde alınan çiçeğin bakımını sizlerin sayesinde düzene oturtabildik çok teşekkür ederim emeğiniz için

  3. Bir orkidenin bakımının bu kadar uzun ve dikkatli yapılmasını gerektiğini bilmiyordum çok güzel anlatmissiniz emeğinize sağlık

  4. Orkide çiçeğini evde yetiştirmenin zor olduğunu biliyordum. O kadar detaylı anlatmışsınız ki artık yetistirebilirim gibi hissediyorum. Tavsiyelerinizi dikkate alarak dememek istiyorum. Teşekkür ederim.

  5. Çok bilgi verici bir yazı olmuş evde orkide yetiştirmek istiyordum herşeyi öğrenmiş oldum.

  6. Çok bilgilendirici bir paylaşım olmuş bende orkide yetiştirmek istiyorum faydalı bilgiler aldım teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu