Diyetler

Obeziteyi Engelleyen Besinler

Obeziteyi Engelleyen Besinler Nelerdir

Obeziteyi engelleyen besinler denildiğinde iştahı kapatan besinler ilk sırada yer almaktadır. Kişinin iştahı kapandığında kilo alması da yavaşlar.
Böylece kişi iştah azalması yaşadığı için kilo vermesi çok daha kolaylaşmaya başlar. Özellikle lifli gıdaların obezitenin önüne geçtiği bilinmektedir.

Obeziteyi Engelleyen Besinler
Obeziteyi Engelleyen Besinler


Ancak bunun yanı sıra bazı brdin grupları en başta gelerek hem kilo kaybı sağlar hem de iştahı kapatıcı etkileri de bulunur. Obeziteyi engelleyen besinler;

  • Balık
  • Fıstık
  • Yoğurt
  • Zeytinyağı
  • Kiraz
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
  • Çilek
  • İşlenmemiş buğday
  • Fındık
  • Böğürtlen

Yeşil Koyu Yapraklı Sebzeler

Yeşil yaprakların rengi koyulaştıkça C ve A vitamini seviyesi artmaktadır. İçerisinde barındırmış olduğu kalsiyum seviyesi zenginleşiyor ve diyet lifi de artış sağlamaktadır.


Yeşil koyu yapraklı sebzeler hemen hemen kalorileri yok denecek kadar az olduğundan mide şişene kadar tüketebilecek vitamin depolarıdır.

Obeziteyi Engelleyen Besinler
Obeziteyi Engelleyen Besinler


Kalori miktarı az, yağ yakıcı fitokimyasalları barındıran ıspanak, semizotu, maydanoz, marul, dereotu, roka ve taze nane salatalara bol miktarda katılırsa obeziteyi engelleyen besinler arasında maksimum düzeyde etki göstermeye başlar.

Balık
Balık; İyot, Omega 3, protein ve selenyum sebebi ile kilo aldırmayan kırmızı ete göre daha az kalori barındırmaktadır.
Bu yüzden de haftada üç ya da dört kez tüketildiğinde vücudun yağ biriktirmesine engel olmaktadır. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan mineralleri almaya da yardımcı olur.


Yoğurt
Temel öğünlerde yoğurt yenildiğinde bağırsaklardan salgılanan doygunluk hormonlarının iyi bir şekilde hareketlenmesini sağlanmış olur.
Böylece kısa bir zaman içerisinde tok kalmak konusunda destek olur. Taze meyveleri yoğurt ile birlikte yenildiğinde kilo aldırmaz tam tersi olarak yağ yakmanızı sağlar.


Fıstık ve Fındık
Fındık ve fıstık her ne kadar sağlıklı bir yağ içeriği yüksek ve bol miktarda kaloriye sahip olsa da selenyum, B1 vitamini, magnezyum gibi kalori yaktırmayı arttıran mineral ve vitaminleri fazla miktarda barındırmaktadırlar.


Zeytinyağı
Zeytinyağının barındırmış olduğu E vitamini, oleik asit, polifenoller ve %10’un altında doymuş yağ asidini barınmış olduğu nedeni ile vücutta ki yağ oksidasyonunun sağlamasını yaparak obeziteye engel olmasını sağlamaktadır.
Zeytinyağlı yemeklere ve salatalara kişi başı bir yemek kaşığı, çorbalara da bir tatlı kaşığı zeytinyağı katarak yemekleri hazırlamak obeziteden korunmak için en doğru yöntemlerden bir tanesidir.


İşlenmemiş Buğday
Buğday, vücudun çok hızlı yakmış olduğu karbonhidrat içeren besinlerden bir tanesidir. Çünkü içerisinde barındırmış olduğu enerji metabolizmasını hareketlendiren çinko ve B1 vitamini minerali fazlası ile vardır.
Bulgur ve buğdayın sağlıklı yapılan diyette bir defa günde küçük kasede tüketilmesi obeziteye engel olur.


Kiraz, Çilek, Böğürtlen
Obeziteyi engelleyen besinler olarak çilek, kiraz, böğürtlen ve ahududuya benzer koyu kırmızı renkli bu taze meyvelerin kalorileri seviyeleri düşüktür.


Fakat içerisinde barındırdıkları özel antioksidanlar sebebi ile de vücudun yağ toplamasına önlem alan meyvelerdir. Yoğurt ile birleştirerek ara öğünde yenilmelidir.

Tarçının Faydaları ve Zararları Neler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu