Sağlık

Obezite Tedavisi Bulunan Bir Hastalıktır

Obezite Tedavisi Bulunan Bir Hastalıktır

Novo Nordisk Türkiye Lider Takviyecisi ve Genel Müdürü Dr. Burak Cem ve Novo Nordisk Türkiye Muayenehane, Medikal, Ruhsat Ve Nitelik İdareyicisi Dr. Ömer Buğra Bahadır 4 Mart Dünya Obezite Günü,4 Mart Dünya Obezite Günü sebebiyle kıymetli açıklamalarda bulundu.

“ÇAĞIMIZIN PANDEMİSİ OBEZİTE REHABİLİTASYONUNUN ÖNÜNDEKİ MANİLER KALDIRILMALI”

Novo Nordisk Türkiye Lider Takviyecisi ve Genel Müdürü Dr. Burak Cem, Türkiye’de her 3 erişkinden birinin kronik bir hastalık olan obeziteyle çaba ettiğine dikkat çekti. Dr. Burak Cem, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Obezite Tedavisi : “Obezite sadece yeme bozukluğundan kaynaklanan bir hastalık değil. Etrafsal, genetik, ruhsal etkenler ile ömür tarzı ve kullanılan ilaçlar da obeziteye neden olabilir. Obezite, vücutta çok yağ birikmesi olarak belirlenen bir hastalık ve her geçen sene daha da çoğalmakta. Obezitenin en başta gelen nedenleri ortasında hızlı kentleşme ve hareketsiz yaşam geliyor.

2020’de başlayan COVID-19 pandemisi bir gün son bulacak, lakin obezitenin çağımızın pandemisine dönüşme riski gelişiyor. Dünya Sağlık Teşkilatı’nün 2016 datalarına kıyasla obezite dünya genelinde 1975’deri bu yana 3 katına çıktı. Dünyada 1,9 milyar fazla kilolu ve 650 milyon obeziteli erişkin bulunuyor. Yine, 5 yaşın altındaki 41 milyon çocuk ise fazla kilolu yahut obeziteli.”

obezite tedavisi
obezite tedavisi

Obezite Tedavisi ile Yaşama Hoş Bakma

Obezite, karışık ve çok etkenli bir hastalıktır. Obezitenin rehabilitasyonunda diyetisyenden psikoloğa,

idman uzmanından doktora, bariatrik cerraha tüm disiplinleri barındıran bir ekip,

beraber misyon yapmalı ve kilo vermek isteyen şahıs sistemli takip edilmeli.

Obezite rehabilitasyonunun önündeki en büyük pürüzlerden birisi de stigmalar. Obezite uğraşında ayırımcılık ve mühürleme ile uğraş de kıymetli bir yere sahip. Oysa ki fazla kilo ve obezite tek başına kozmetik bir mesele değil, bunun yanında bir hayli hastalığa sebebiyet veren bir hastalıktır. Obezite, başta tip 2 diyabet olmak üzere, hipertansiyon, kalp hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı üzere bir hayli kronik kardiyometabolik hastalığa yer oluşturur. Kilo vermek bir hayli hastalık tehlikesini eksiltir ve hastaların yaşam niteliğini artırır.

Ancak reelinde rehabilitasyon bu mücadelenin sırf bir cephesi.

Novo Nordisk olarak, kamuoyunda lüzumlu farkındalığı oluşturarak cemiyetin sıhhatli ömür alışkanlıklarını kazanması ve bu sayede hastalanılmaması için de bir hayli proje yapıyoruz.

Obeziteli fertlerin yaşamlarını her mantıkta muntazamlaştırmaya çalışıyoruz. Bu bahiste gerek küresel olarak gerekse ülkemizde sivil toplum kuruluşlarıyla eforlu iş birlikleri yapıyoruz. Desteklediğimiz farkındalık projelerinin önde gelenleri: HAYDİ, Obezite Yüksekokulu, Obeziteyi Değiştiren Kent: İstanbul, kilomuyonetiyorum.com.”

Obezite Tedavisi İçin Kararlı Olmalıyız

Dünyanın en büyük vakıflarından biri tarafından idarenen Novo Nordisk, ulvi bir emelle kurulmuş ve bu kasıtla her sene takribî 33 milyon hastanın yaşamını hoşlaştırma bakış açısıyla gelişim odaklı hareket etmektedir. Küresel misyonumuz; biyoteknolojik yapıtlarımız, küresel iş birlikleri ve geleceğe güzergah veren rehabilitasyonlarımızla 21. asrın en büyük sağlık problemlerinden biri olan diyabeti yenmek ve obeziteyi değiştirmek.

2021 yaşam kurtaran molekül Insulin tarihi bir km taşını işaret ediyor. Bu molekülün serveti üzerine kurulmuş bir işletmede çalışmanın gururuna sahip olarak, giderek gelişen ve cemiyetimizi tehdit eden obeziteyle kararlılıkla uğraş ediyoruz.

“AMACIMIZ, TÜRKİYE’DE YAPIM VE STRATEJİK MERKEZ OLABİLMEK”

Bir Hayli ülke dünyanın başkan insülin üreticisi ve dünyanın en büyük vakıflarından biri tarafından idarenen Novo Nordisk’in imalinin bir kısmını kendi ülkelerine getirmek istiyor. Biz de bu kasvet devirde Novo Nordisk Türkiye olarak bir adım öne çıkmak, yatırımı kendi ülkemize sürüklemek için çalışıyoruz.

Türkiye’deki varlığımızı kuvvetlendirmek için tasarladığımız bu yatırımla, 200 şahsın istihdam edilmesini, muayenehane çalışmlarımızı 2 katına çıkarmayı, Türkiye’yi bir lojistik merkez olarak konumlandırmayı ve tıpkı müddette 77 ülkenin idarendiği bir yönet merkezi yapmayı öngörüyoruz. Bu şansta devletimizin farklı uzuvlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Umuyoruz ki, mahallî yatırım için verdiğimiz bu çaba, öbür ülkelerin önüne geçer ve Türkiye’de yapım ve stratejik merkez olma emelimizi hakikatleştirebiliriz.

“OBEZİTE REHABİLİTASYONUNDA TEFTİŞ NETLİKLE DOKTORDA OLMALI”

Kilosunu idaremek isteyen herkesin kendi mesullüğünü alıp birinci olarak beden kütle indeksini bilmesi gerektiğini söyleyen Novo Nordisk Türkiye Muayenehane, Medikal, Ruhsat Ve Nitelik İdareyicisi Dr. Ömer Buğra Bahadır şu bilgiyi veriyor:

“Obezite rehabilitasyon edilebilir kronik bir hastalıktır. Rehabilitasyonun netlikle multidisipliner bir yaklaşımla, başka bir deyişle, doktorun teftişinde, diyetisyen, psikolog ve bunun üzere değişik disiplinler eşliğinde, çok taraflı olarak ele alınması gerekir. Lakin teftişin netlikle hekimde olması gerekir.

Kilo vermek ömür niteliğini artırır ve bir hayli hastalık tehlikesinde eksilme sağlar. Bedelli olan fertlerin kendi mesullüklerini ve fakirlik dinledikleri yardımı alarak obezite hakkında farkındalığının olmasıdır.

Yağ dokusu oranını ölçmek ve kilo aşırılığı yahut obezite tanısı koymak için en basit yol Beden Kütle İndeksi VKİ hesabının yapılmasıdır. Beden Kütle İndeksi VKİ 30’un üzerinde olan fertler obeziteli kabul edilir. Kilosunu idaremek isteyen herkes, kendi mesullüğünü almalı ve birinci olarak beden kütle indeksini bilmeli. Fazla kilolu yahut obeziteli olup olmadığını bilmek isteyenler, internetteki bir hayli uygulamadan birine girip beden kütle indeksini çarçabuk ölçebilir. Eğer netice 30’un üzerindeyse süre kaybetmeden netlikle doktoruna yahut bir uzmana müracaat etilmesi gerekir.

Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi : COVID-19 VE OBEZİTE

Dünya Obezite Federasyonu bültenleri ya da dünyanın pek çok yerindeki hekimlerin ferdî çalışmaları var, obeziteli fertlerde COVID-19’un neticelerinin daha makûs olduğunu ve hastalığın daha ağır seyrettiğini öğreniyoruz. Yapılan bir meta inceleme çalışması neticelerine kıyasla; fazla kilolu ve obeziteli COVID-19 hastalarının, banal kilolu olan hastalara kıyasla; COVID-19 pozitifliğinde yüzde 46’lık, sağlık kurumuna uyuyuşta yüzde 113’lük, mevt sonlanımında yüzde 48’lik çoğalış gösterdikleri ortaya konulmuştur. Tutulmak mevzusunda değil, lakin rehabilitasyon mevzusunda obezite, COVID-19 açısından dezavantaj oluşturuyor.

Obeziteli fertlerde COVID-19 hastalığın yönetinde güçlüklerle karşılaşabilir. Ayrıyeten bu süreçte rehabilitasyonları yarım kalan obezite hastaları var, obezite muayenehanelerine gidemiyor. Bu hastaların doktorlarıyla temasta olmaları gerekiyor. Doktorlarına istişareden asla rehabilitasyonlarını kesmemeliler.

“İNSAN YAŞAMINI UYGUNLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Novo Nordisk olarak obeziteye dikkat toplamak için pek çok bilimsel ve cemiyetsel çalışmalar yürütüyoruz. Rehabilitasyon mevzusunda, yürüttüğümüz muayenehane çalışmalarımızın büyük çoğunluğu obeziteyi rehabilitasyon etmeye müteveccih.

Novo Nordisk olarak, her sene iki yeni molekül geliştirebilecek kapasitemizle, portfolyo bakımından da çok eforlu ilaç işletmelerinden birisiyiz. Halihazırda faz 1-4 ortasında 17 molekülümüz var. Bu portfolyonun büyük bir kısmı ise obezite rehabilitasyonuna odaklı. Başka Bir Deyişle Novo Nordisk olarak, bu mesullük şuuruyla hareket ediyor, geleceğe güzergah veren rehabilitasyonlarımızla insan yaşamını uygunlaştırmak için çalışıyoruz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu