Sağlık

Obezite Konusunda bilinmesi gerekenler

Obezite Konusu Halk ortasında şişmanlık olarak bilinen obezite, bedende çok derece de yağ birikmesi ile ortaya çıkıyor. 2017 yılında yayınlanan OECD obezite raporuna nazaran, 2015 yılında OECD ülkelerinde toplam nüfusa oranla ortalama yetişkin obezite oranı ise yüzde 19,5. Obezitenin en az görüldüğü OECD ülkelerinin başında ise yüzde 3,7 ile Japonya geliyor. Obezitenin yetişkinlerde en fazla görüldüğü OECD ülkelerinin başında ise yüzde 38,2 ile ABD yer alıyor.

Obezite Konusu

Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş, 4 Mart Dünya Obezite Günü için Türkiye’de obezite oranları, sık görülme nedenleri üzere bahislerde bilgi verici açıklamalarda bulundu.

“Ülkemizde obezite oranı, OECD ortalamasının üstünde; yüzde 22,3 düzeyinde. Ayrıyeten ülkemizde kadın obezitesi erkeklerin oranının yaklaşık 2 katı. İnsanın günlük yaşantısını olumsuz tarafta etkileyen obezite kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık.

Obezite Konusu

Obezite Konusu Dünya Sıhhat Örgütü’nün sıhhati bozacak ölçüde bedende çok yağ birikmesi olarak tanımladığı obezitenin, besinlerle alınan güç ölçüsünün, fizikî aktivite ile ve bazal metabolik sürat ile tüketilen güç ölçüsünü aştığı durumda ortaya çıktığını açıklayan Renan Güneş, obezitenin diğer hastalıklara da yer hazırladığının altını çizdi ve 4 Mart Dünya Obezite Günü’ne özel olarak obezite hakkında şu bilgileri verdi:

Kalp krizi ve inmeye yol açıyor

Obezite’nin Obezitenin birebir vakitte Obezitenin neden olabileceği hastalıklar
* İnsülin direnci (hiperinsülinemi)
* Koroner arter hastalığı*
* Kas iskelet sistemi sıkıntıları
* Beden kitle endeksinin artışına bağlı olarak yemek borusu kanseri, mide kanseri, kolon kanseri, safra kesesi kanseri, rahim kanseri ile kıymetli ölçüde alakalı olduğu bildirilmiş.
* Kısırlık
* Reflü

Obezite tedavisi

Obezite Konusu tıbbi beslenme tedavisi hedefinin değiştiğini söyleyen Renan Güneş “Bireyin yaşına, cinsiyetine, fizikî aktivite durumuna, ömür haline ve fizyolojik durumuna uygun besin öğesi ihtiyaçlarını kâfi ve istikrarlı bir biçimde sağlamak büyük kıymet taşıyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları yerine yanlışsız ve kalıcı beslenme alışkanlıkları kazandırmakta bir öbür kıymetli konu. Beden yükünü istenilen seviyeye getirmek ve tekrar kilo almayı engellemek ise son basamak” diyerek kelamlarını noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu