Sağlık

Niçin Covid-19 aşısı olmalıyız? 2021

Niçin Covid-19 aşısı olmalıyız? 2021

Yaklaşık bir yıldır tüm dünya pandemi dediğimiz bütün ülkeleri etkileyen bir salgınla boğuşuyor. Çok evvelce beri bilinen Corona isimli virüsün, yeni bir melezi olan CoV-2 (Covid-19) ölümcül ve yaygın bir enfeksiyonla bütün ülkeleri önemli bir formda etkilemeye devam ediyor.

Virüsün insanlığın kaç yılına mal olacağı ve yapabileceği toplumsal hasarın ne büyüklükte olacağı kestirim bile edilemez. Bu pandemiyi bitirebilmek için insanoğlunun elinde aşılama ile kazanacağımız bağışıklık haricinde kullanabileceği öbür bir metot şu an mevcut değil. Başka bir deyişle aşılanmaktan öbür bir deva görünmüyor.

Covid-19 aşısı

Aşı hakkında çeşitli komplo teorileri ve temelsiz bilgilerle insanların geleceğini tehlikeye atanları dinlemememiz gerektiğini belirten Bayındır Kümesi Kavaklıdere Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kısmı Prof. Dr. Levent Doğancı şunlara dikkat çekiyor: “Unutmayın ki son 2 yüzyılda insan ömrünün uzaması, dünya nüfusunun inanılmaz bir ölçüde artması immünizasyon (aşılama) ve antibiyotik üzere iki büyük buluşla gerçekleşti.”

Covid-19 aşısıTesirli ve özgül bir antiviral tedavisi olmayan bu salgın hastalığın yok edilebilmesi için 3 yol olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı, bu üç yolu şu formda anlattı:

  • “İlk yol insanların birçoklarının yıllarca süren salgında, doğal olarak virüsle karşılaşıp sonunda sağ kalanların bağışıklık kazanarak salgının sonlanması.
  • İkinci doğal yol, mutasyona açık olan bu virüsün bir büyük mutasyon daha geçirerek beşerden beşere bulaşma yahut hastalık yapma kabiliyetini kaybederek öbür coronavirüsler üzere tarihe karışıp kaybolması. Mutasyon virüsün çok daha ölümcül de olmasına yol açabilecek bir değişim de gösterebilir ki o vakit insanlık açısından (çok az bir mümkünlük da olsa) yok olma tehlikesi doğabilir. Lakin bu doğal olayların insanlığın kaç yılına mal olacağı ve yapabileceği toplumsal hasarın ne büyüklükte olacağı iddia bile edilemez.
  • Görüldüğü üzere bu pandemiyi bitirebilmek için insanoğlunun elinde aşılama ile kazanacağımız bağışıklık haricinde kullanabileceği öteki bir metot şu an mevcut değil. Öbür bir deyişle aşılanmaktan öteki bir deva görünmüyor”

Bilgi kirliliğine dikkat!

Dünyada rutin olarak aşı üreten ve yeni bir aşı üretme-geliştirme kapasitelerine sahip bir kısmı çok uluslu, çok sayıda tıbbi kartel bulunuyor. Bunlar ortasında memleketler arası boyutta harikulade bir rekabet ve yarış olduğu biliniyor. Toplumun birçok bölümünün baş karışıklığına düşmesinin bir nedeni de bu rekabetin körüklediği ve internet ortamında süratli bir biçimde yayılan temelsiz bilgi kirliliği. Bizim ülkemiz üzere kendi beşeri aşı teknolojilerini stratejik olarak geliştiremeyen uluslar bu bilgi kirliliğinin de ana maksatları haline geliyor. Prof. Dr. Levent Doğancı, Covid-19 aşılarıyla ilgili bilgi kirliliğinin ağır olduğu bu devirde merak edilen soruları da cevapladı.

Hangi COVİD-19 AŞISI tercih edilmeli?

Hangi COVİD-19 AŞISI tercih edilmeli?
Hangi COVİD-19 AŞISI tercih edilmeli?

Bu sorunun en kısa cevabının, en kısa vakitte ve emniyetli olarak ulaşılabilen aşı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Doğancı, “Artık aşı çalışmaları hakkında bilgiler sıhhat çalışanı olmayan başka beşerler tarafından da medyatik ortamda yakından izleniyor. Bu durum aşı kararlarının verilmesine faydadan çok ziyan veriyor. Hangi firmanın ürettiği Covid-19 aşısının başkasından üstün olabileceği hakkında bir yorum yapmamıza şu andaki bilimsel bilgiler kâfi değil” dedi.

COVİD-19 AŞISI Kaç gün orta ile aşı olmak daha faydalıdır?

Prof. Dr. Levent Doğancı’nın verdiği bilgilere nazaran,

  • Birinci aşılamadan sonra koruyuculuk 14-21 gün içinde oluşuyor.
  • Bu koruyuculuğun tesirini ve müddetini artırmak için ikinci bir aşı yapılıyor. böylelikle bağışıklık doku ve hücrelerinin hafızalarına aldıkları karşılık çok daha güçlü oluyor.
  • Covid-19 aşılarında da gaye toplumun bir an evvel aktif bir seviyede antikor seviyelerine ulaşması. Oluşan bağışıklığın da bir süre gözetici seviyede kalması gerekli.
  • Bu açıdan belirlenen 28 gün uygun mantıklı ve bilimsel bir mühlet olarak öngörülüyor.
  • Büyük kitlelerin aşıya verdiği cevaba nazaran bu müddette kimi değişiklikler olması da beklenen.

COVİD-19 AŞISI 60 yaş üstü beşerlerle ilgili çalışma olmadan aşı uygulanabilir mi?

60 yaşına kadar bağışıklık sitemi olağan olan bir kişinin bir anda bu sisteminin arızalanmayacağını söyleyen Prof. Dr. Doğancı’ya nazaran bu kaygı çok yersiz. Başka birçok aşıda olduğu üzere bu yaşta olan insanların, aşının uyandıracağı antikor karşılığına daha az sahip olacağını belirten Doğancı, 60 yaş üzerindekilerin, bir kontrendikasyonları yok ise aşılanmalı gerektiğini kelamlarına ekledi.

COVİD-19 AŞISI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu