Cilt Bakımı

Nane ve Zerdeçal Maskesi

Nane ve Zerdeçal Maskesi Faydaları

Nane ve zerdeçal maskesi birlikte kullanım faydalarına geçmeden önce zerdeçalın faydalarından bahsedelim.
Özellikle eski zamanlardan günümüze kadar uzanan güzellik sırrı zerdeçaldır. Tıbbi ve güzellik alanlarında sıklıkla kullanılan ve Hintli kadınlar tarafından da cilt beyazlatıcı olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçal Maskesi
Zerdeçal Maskesi


Yüz maskesi olarak kullanılan nane ise cilde kompres şeklinde uygulanarak yapılabilir. Tonik etkisi ile ciltte sıkılaşma yapan nane, tahriş ve iltihapların da önüne geçmektedir.


Bir tutam taze nane işinizi görecektir. Dolayısıyla ikisini birleştirdiğiniz zaman da hem siyah noktalarınızdan kurtulursunuz hem de cildinizi sıkılaştırmış olursunuz.

Siyah Nokta Temizleme Maskesi

Nane maskesinin faydaları arasında bulunan yaşlanan ciltlerin yumuşamasıdır. Bunun yanı sıra cildinizi geliştirerek doğal renk tonunu tekrar kazanabilirsiniz.
Zerdeçal ve nane maskesi güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan sayesinde her cilt tipinde rahatlıkla uygulanabilir.
Göz çevresine kullandığınız zerdeçal, kırışıklıkları yok ederek koyu halkalarınızın görünümünü azaltmaya başlar.


Özellikle yazın oluşan güneş lekeleri ve oluşan siyah noktalar yüzünden aynaya bakarken kendinizi mutsuz hissetmenize son verin.
Çünkü bu maskeyi kullanan çoğu kişi olumlu geri dönüşler yaparak sürekli uyguladıklarını söylemişlerdir.

Zerdeçal Maskesi
Zerdeçal Maskesi


Cildinizin bakım rutininde özellikle spor da oldukça önemlidir. Hafif yürüyüşler ve terlemek cildin doğal tabakasını oluşturur. Ayrıca terlemek cildinizin güneş enerjisinin kötü etkilerinden korur.

Nane ve Zerdeçal Maskesi Nasıl Kullanılır

Her mutfakta bulunan ve cilt bakım rutininde etkili olan taze nane ve zerdeçal maskesi ile yenilenin. Taze naneyi sıcak bir suyun içine koyun ve bekletin.
Üzerine de zerdeçal tozu ekleyin. Uzakdoğu kadınlarının ciltlerine parlaklık vermesi için kullanılan zerdeçal tozu, güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir.


Bunun yanı sıra ağrı kesici özelliği bulunmakla birlikte yara iyileştirici ve antiseptik özelliği vardır. Yaşlılığa da etkisi olduğu bilinir.
Cilt, bakımsız kaldığı zaman kırışmaya başlar. Burada yaşa meydan okumak değil, tam tersine cildimizi kötü etkilerden korumak için savaşıyoruz.

Zerdeçal Maskesi


Bu yüzden de yaşlılıkta oluşan kırışıklıklar kaderiniz olmasın. Nane ve zerdeçal maskesi;

  • Pigmentasyon azalır
  • Yazın cildinizin maruz kaldığı güneş enerjisinden oluşan cilt susuzluğunuz giderilir.
  • Nemlendirici ve antioksidan etkisi sayesinde cildinizde kırışıklık olmaz
  • Kuru ciltlerde ve pul pul olan ciltlerde kullanıldığında yararlı etkilerinin olduğu fark edilmiştir
  • Siyah nokta temizleme için oldukça etkili bir yöntemdir

Maske Kullanım Önerileri

Siyah nokta temizleme için nane ve zerdeçal maskesi sizin için ideal bir maske olup prganik ve doğal yöntemlerle yapılır.
Zerdeçal, genel olarak kumaşta iz bırakan bir yapıda olduğu için lekesi de çıkmamaktadır. Bu yüzdem de bu maskeyi kullanırken tek kullanımlık havlu veya leke olsa da önemsemeyeceğiniz bir havlu kullanmalısınız.


Maskeden sonra cildinizde oluşan sarı leke ihtimalini göz önünde bulundurun. Fakat bu sarı leke birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçer. Eğer hemen kurtulmak istiyorsanız yıkayarak su ile geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu