Cinsel Sağlık

Menopozu Sorunsuz Atlatmak İçin Öneriler

 

Yumurtalık işlevlerinin kaybı sonucu adetlerin sona ermesi manasına gelen menopoz; ateş basması, uyku sıkıntıları, regl düzensizlikleri, sık idrara çıkma üzere belirtilerle ortaya çıkıyor. Birçok kadının korkuyla beklediği menopoz periyodunu hayat stilinde yapılacak küçük değişikliklerle rahat geçirmek mümkün.

Menopozu Sorunsuz Atlatmak
Menopozu Sorunsuz Atlatmak

Menopozu Sorunsuz Atlatmak Aile ve toplum açısından en kıymetli periyot

Menopoz sürecinde sistemli jinekolojik muayenenin çok değerli olduğunu lisana getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nilgün Tandoğan, “Meme muayenesi ve rahim ağzı kanser testi rutin olarak yapılmalı. Biz teşhis koymak için hormon seviyelerini kıymetlendiriyoruz ve menopoz geçiş periyodu ise, gerekiyorsa tedaviye geçiyoruz.” dedi.

Menopozu Sorunsuz Atlatmak

Tandoğan, menopozun hastalık olmadığını, doğal bir süreç olduğunu belirterek “İnsan hayatının uzaması nedeniyle kadınların menopozda geçirdiği müddet uzamaya başladı. Evvelce kadınlar menopoza girdiğinde yaşlandığını düşünüyordu lakin artık hayat müddeti uzadı. Bedende çok fazla değişiklik kelam konusu değil. Beslenme formu, kilo, sigara, alkol, kafein tüketimi kıymetli. Nizamlı antrenman yapmayı öneriyoruz. Günlük yarım saatlik ya da haftada 3 gün birer saatlik yürüyüş ve bisiklet üzere antrenmanların yapılması gerekir. Kas ve kemikleri kuvvetlendiren yük kaldırma ve germe antrenmanları de ileriki süreçte kemik erimesine karşı esirgeyici olacaktır.” tabirlerini kullandı.

Kadınların aktivitelerine dikkat ederek, ömür biçimlerini değiştirerek, bunun olması gereken bir süreç olduğunu bilerek daha rahat menopoz geçireceklerini lisana getiren Tandoğan, kadının tecrübe ve deneyiminin en ağır olduğu, aile ve toplum açısından en pahalı periyot olduğunu söyledi.

Menopozu Sorunsuz Atlatmak
Menopozu Sorunsuz Atlatmak

Kalp sıhhatiyle ilgili daha dikkatli olmak gerekiyor

Menopoz periyodunda kadınların en büyük şikayetinin göbek bölgesinde yağlanma ve kilo alma olduğunu belirten Dyt. Figen Fişekçi Üvez, “Çünkü ostrojen hormonunun metabolizmanın suratı üzerinde kıymetli bir tesiri vardır. Bunun dışında kemik erimesiyle ilgili şikayetler artabilir. Onun dışında kolestrol düzeylerinde artış kelam konusu olabiliyor.

Menopozu Sorunsuz Atlatmak

Bu devirde kadınların kalp sıhhatiyle ilgili daha dikkatli olmaları gerekiyor. Beslenme konusunda şekerli ve unlu eserlerden uzak durmak, yeteri kadar su içmek gerekir. Kolestrol düzeyini istikrarda tutmak için hayvansal kaynaklı besinlerden uzak durmak gerekir.” halinde konuştu.

 

Aşk ve İlişkilerde Bilinçaltı nın Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu