Sağlık

Meni nedir? Sperm ile meni farkı nedir?

Meni nedir? Sperm Nedir ?

Meni nedir? Sperm ile meni arasındaki fark nedir? Meni semen, ejakulat erkeklerin cinsel ihtardan sonra orgazmın sonunda penis ucundan başka bir deyişle dış idrar yolundan çıkan takribî 2-7 ml olan faize akışkandır.

Meni üremenin devamı için salt lüzumludur. İçeriğini prostattan, prostatın hemen arttaki seminal veziküllerden ve en ehemmiyetlisi sperm kapsayan testis ve epididimlerden gelen akışkanlar oluşturur. Sperm ise testiste sperm yapıcı hücreler tarafından oluşturulan meninin az bir kısmını oluşturan ürememiz için salt lüzumlu erkek faize hücreleridir. Meninin içinde sperm hücreleri, sperm hücrelerini aktive eden PSA, çinko gibi bir hayli enzim ve maddeler vardır.

Erkekte üremenin olabilmesi için beyinde hipotalamus ve hipofizden salgılanan sperm üretimini uyaran hormonların yeterli olması ve bunlara yumurtalarda testislerde sperm imali için lüzumlu sertoli hücrelerinin sağlam ve bu spermleri kadının yumurtasıyla buluşturacak epididim, vaz deferens, prostat, seminal vezikül ve üretranın hem sağlam hem de misyonlarını yapıyor olması lüzumludur.

Sperm

Meni nedir? Sperm ile meni arasındaki fark nedir?

Beyinde hipotalamustan GnRH gonadotrop relasing hormon hipofiz bezinden follikül sitümile edici hormon FSH ’un salınımını uyarır.

Bu hormon kan yoluyla testislere yumrtalara kazanç ve burada sperm üretimini sağlayan sertoli hücrelerinden sperm yapılmasını sağlar. Yapılan bütün olgunlaşmamış spermler olgunlaşma sürecinden sonra testisin hemen bitiminde epididim bezi uzvuna kazanç ve burada depolanır.

Cinsel ihtarla spermler epididimden vaz deferens uzvuyla prostata taşınır. Buradan prostatın, seminal veziküllerin, bulboüretral bezlerin akışkanıyla birleşerek meniyi oluşturup idrar yolundan dışarıya boşalma hakikatleşir.

Meni nedir: Bu vaziyet cinsel ilişki sırasına reelleşti ise meni vajene erişir ve meni içindeki spermler kadının yumurtasına doğru yolculuk reelleştirir ve civar uygunsa spermlerden birisi yumurtayı döller ve hamilelik hakikatleşmiş olur. Spermelrin bu yolculuğu için meni içinde seminal vezikül, prostat ve bulboüretral bezlerin akışkanlarının olması gerekir. Meni protein, karbonhidrat ve mineral açısından oldukça zengindir.

Meni nedir

Üremenin oluşabilmesi için erkekte bir boşaltmada en az 15 milyon sperm olması ve yarısının hareketli olması lüzumludur. Sperm hücresi gözle görülemez ancak mikroskopla baş boyun ve kuyruk kısmı görülebilir.

Ayrıca hareketleri ve morfolojisi değerlendirilebilir. Hamilelik için en az %4 hiç hatasız sperm olması lüzumludur.

Netice olarak meni ile sperm aynı şey değildir. Sperm olmadan da meni olabilir. Yumurtalarda hiç sperm üretilmese dahi boşalma sırasında sıradan ölçüde meni çıkabilir. Meni nedir Bu testisten değil de prostat, seminal vezikül ve bulboüretral bezlerden gelen akışkanlardır.

Meni içinde sperm hiç olmayabilir, az olabilir veya hiç olmayabilir. Nihayetinde; Boşalma sırasında çıkan akışkana meni, ejakulat ya da semen, bu akışkan içinde testisten gelen ve üremeyi sağlayan hücrelere de sperm diyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu