Sağlık

Meme kanserlerinde genetiğin önemi 2021

Meme kanserlerinde genetiğin önemi 2021

Meme kanserleri tüm dünyada Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı olarak ilan edilen Ekim ayı toplumu bilgilendirmek, hastalıktan korunmak ve erken tanıyı kolaylaştıracak sistemleri duyurmak ve şuurlu bireylere yol göstermek için pek çok aktiviteye mesken sahipliği yapıyor.

Biz de bu manada, Kişiselleştirilmiş Tıp Uzmanı Dr. Sibel Özgül ile göğüs kanserinin nedenleri, oluşmasına yer hazırlayan tesirleri ve genetik testlerin göğüs kanseri tedavisi sürecine katkıları ile şahsileştirilmiş tıp üzerine konuştuk.

Meme kanserleri
Meme kanserleri

Meme kanserleri neden olur?

Meme kanserleri tüm dünyada Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı olarak duyuru edilen Ekim ayı cemiyeti bilgilendirmek, hastalıktan korunmak ve erken tanıyı basitleştirecek göğüsteki muhakkak hücrelerin anormal hale gelip teftişsiz bir şekilde artarak bir ur oluşturduğu bir hastalıktır. Tam göğüs kanserleri kalıtsal değildir ancak tüm kanserler genetiktir. Uzuvlarımız, dokularımız ve hücrelerimizin hakikat sürede, hakikat bicimde işlevlerini hakikatleştirebilmeleri her hücrede taşınan genetik bilginin olan Deoksirübo Nükleik Asidin noksansız, yanlışsız ve müddetinde kullanılması ile olasıdır. Vücutta gelişigüzel bir farklılık ya da bozulma Deoksirübo Nükleik Asit’da kodlanmış olan yanlışsız komutun bozulmasına, hasebiyle o hücrenin kuraldışı davranan olağandışı bir hale dönüşmesine yol açabilir.

Ailesel kanserlerde göğüs kanseri her iki göğüste de görülebilir

Tüm Meme kanserlerinin ufak bir yüzdesi ailelerde kümelenir. Bu kanserler kalıtsal soydan gelen olarak belirlenir ve kalıtsal gen değişinimleri ile irtibatlıdır.

Kalıtsal olmayan sporadik olaylarda aileden gelen göğüs kanseri yatkınlığını çoğaldıran bir gen bulunmamakla beraber etrafsal etmenler öbür gen farklılıklarına yol açarak kansere sebebiyet verir.

Kalıtsal hadiseler sporadik vakalara kıyasla yaşamda daha erken büyüme meylindedir ve yeni ilk urların her iki göğüste de büyüme muhtemelliği daha yüksektir.

Kalıtsal göğüs kanserlerinin sebepleri

Bir Hayli ailede kalıtsal göğüs kanseri ile ilgili genetik farklılıkların tamamı şimdi öğrenilmemektedir. Göğüs kanseri için ek genetik tehlike etmenlerinin tanımlanması, tıbbi araştırmanın etkin bir alanıdır. Genetik farklılıklara ek olarak, tahlilciler, bir şahsın göğüs kanserine tutulma tehlikesine katkıda bulunan bir hayli şahsî ve etrafsal etken de tanımlamışlardır. Bunlar ortasında cinsiyet, yaş, kavmi orijin, evvelki göğüs kanseri öyküsü, göğüs dokusunda muhakkak farklılıklar, hormonlar ve faize etmenleri başı sürüklemektedir. Yakın akraba aile abonelerinde göğüs kanseri öyküsü kıymetli bir tehlike etmenidir, özellikle erken erişkinlikte ortaya çıkmış kanserlere dikkat edilmelidir.

meme kanserleri nasıl olur
meme kanserleri nasıl olur

 

Meme kanserlerine karşı şahsileştirilmiş rehabilitasyon yaklaşımları

Dünyada gitgide daha yaygınlaşan Şahsileştirilmiş ve Önleyici Tıp ile Genetik ve genomik alandaki sihrimeler bugün artık “precision oncology” denilen ferde özel onkoloji başka bir deyişle hastanın genetiğine mukayeseyle özelleştirilmiş rehabilitasyon yaklaşımının etkinliğini ve lüzumluluğunu ortaya koymuştur.

Hastanın genetiğine mukayeseyle özelleştirilmiş rehabilitasyon yaklaşımlarına ilginin gitgide arttığı bu periyotta, kemoterapi süreci ve başka ilaç rehabilitasyonları uygulanırken hastanın bedeninin bunlara nasıl tepkin vereceği üzerinde çalışmalar yapan Şahsileştirilmiş Tıp Uzmanı Dr. Sibel Özgül ile şahsileştirilmiş rehabilitasyon yaklaşımlarının gerekliliği üzerine bilgiler verdi:

“Kanser hastaları, banal bir rehabilitasyon tasarıyı içerisine alınırken bu bilgilerden yoksun kalabiliyor. Kemoterapi süreci ve başka ilaç rehabilitasyonları uygulanırken hastanın bedeninin bunlara nasıl tepkin vereceği üzerinde durulmayabiliyor. Lakin şahsa özel rehabilitasyon tasarıyı oluşturmak gereğini ve imkânını göz önünde bulundurmak gerekiyor.”

Meme kanserlerinde hastalığın tespiti ve rehabilitasyonu mümkün!

Hastalanmadan, hastalığın tespitinin ve rehabilitasyonu mümkün olduğunu belirten Dr. Sibel Özgül, husus hakkındaki kelamlarına şöyle devam ediyor:

“Kromozomlarımızı oluşturan Deoksirübo Nükleik Asit genetik yönergelerle doludur. Bu direktifleri bir anlamda kişinin kullanma kılavuzudur. Bu kılavuzu gerçek deşifre eder ve muayenehane manasını bilirsek taşıdığımız hastalık risklerinden, nasıl beslenmemiz gerektiğine; hangi idman biçiminden, bir ilaca nasıl karşılık vereceğimize; ruhsal olarak eforlu ve zayıf taraflarımıza kadar pek çok bilgiye ulaşmak mümkün olur.

Bir farklı yandan genetik testler kişinin hastalık açısından taşıdığı riskleri ortaya koyarken, ilaçlara karşı bedeninin nasıl tepkin vereceğini de gösteriyor. Bunu ilaç pasaportu üzere düşünebiliriz. Böylece gerçekte hastanın o ilaçtan fayda görüp görmeyeceğine belirleyebiliyoruz.

İlaca verilen yanıt, hastanın genetik yapısına bağlı olduğu üzere bir o kadar da tümörün değişebilen genetiğine de bağlı oluyor. Bu sebeple özellikle esasen hastalık ortaya çıktı diyerek genetik test yaptırmanın gereksiz olduğunu düşünmek yanılgı oluyor.

Rehabilitasyon hastanın genetik yapısına özel olarak planlanmalı

Bugün tüm gelişmiş ülkelerde göğüs kanseri teşhis ve rehabilitasyon kılavuzları hastaları taşıdıkları genetik mutasyonlara mukayeseyle sınıflandırılıyor. Kemoterapi, adjuvant ya da radyoterapi modülleri hastanın genetiğine mukayeseyle düzenleniyor. Bunlara ek olarak rehabilitasyon sonrası metastaz ve nüks riskini gösteren özel genetik testler de mevcut ve birtakım ülkelerde sıhhat otoriteleri tarafından onaylanarak sigorta sistemi içinde hastalara sunulmaya başlandı. Bu anlamda genetik risk faktörlerinin yanlışsız bir biçimde belirlenebilmesi ismine, tümör ortaya çıksın ya da çıkmasın, önleyici rehabilitasyon ismine de değerli aşamalar kaydetmemizi sağlayan genetik testler, sağlıklı bireylerin de başvuru etmesi gereken teşhis protokolleri ortasında sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu