Güzellik

Meme Büyütme Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Meme Büyütme hakkında bilgiler

Leyla Arvas meme büyütme operasyonu ve implant çeşitlerini sizlerle paylaştı.

Kadınların estetik kaygısı, cerrahi operasyonların gün geçtikçe artmasıyla daha belirgin hale geliyor. Kadınlar kendilerini daha iyi hissetmek, mutlu olmak, mükemmel görüntüye ulaşmak için kadınlık simgesi göğüslerin görünümüne büyük önem veriyorlar. Kadın olmanın en büyük göstergesi olan dolgun göğüslere sahip olma hayaliyle kliniğime başvuranların sayısı oldukça fazla.

Meme büyütme ameliyatı için uygun adaylar

18 ile 60 yaş aralığındaki kadınlar meme büyütme operasyonu için en uygun adaylardır. Estetik olarak kendi bedenleri içerisinde rahat olamayan kadınlar, estetik girişimler sayesinde özgüvenlerini tekrar kazanabilmekteler. Meme büyütme ameliyatı estetik ve kozmetik bir prosedür olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda hamilelik ve emzirme süreçlerinden sonra meme hacminde bir azalma meydana gelebilir. Bazı durumlarda kadınlarda doğumla gelen meme simetri bozukluğu ya da gelişemeyen meme formlarıyla deformasyona uğramış meme tipi görülebilmektedir.

Bu deformasyonların düzeltilmesi için genç hastalara da operasyon uygulanabilir. Başka doğumsal nedenlerle memesi hiç olmayan, tek taraflı olan veya iki tarafta da anormallik görülen bazı genç kızlarda meme oluşturma ameliyatı yaş olarak öne alınabilmekte. Silikon jel uygulamaları için kadınların belirli bir yaş ve üzerinde olmaları gerekmektedir. Genel olarak 22 yaş ve üstü kişilere uygulanan implantlar birden fazla teknikle meme dokusuna yerleştirilebilmektedir.

Meme Büyütme

İmplantların özellikleri

Gelişimsel olarak memesi fazla gelişmemiş, küçük kalmış ya da kilo alıp verme sonrasında memelerinde sarma oluşan kadınlarda kullandığımız medikal araçlardır meme protezleri. Çok çeşitli boy, hacim ve dokuda bulunan silikon protezler kadınların istedikleri göğüslere ulaşmasını kolaylaştırıyor. Tüm silikon protezlerin aynı, değişmeyen bir dış tabakası bulunur. Bu tabakanın içinde serum fizyolojik dediğimiz tıbbi bir su ya da silikon jel bulunuyor.

Silikon jeller yuvarlak veya su damlası şeklinde olabiliyor. Silikon protezleri kaplayan dış protezin yüzeyi sünger dokulu, yumuşak ya da pütürlü bir yapıyla kaplı olan protezler de mevcut. Quartz Clinique’de FDA onaylı yüksek kalite implantlar kullanmaktayım.Kullanım alanı öncelikle meme büyütme ameliyatları olan protezlerin hangi formda olacağını ortak kararla belirliyoruz.

Meme dokusuna implant nasıl yerleştirilir?

Meme implantları meme dokusu içerisine dört farklı bölgeden yerleştirilmekte;

Meme ucu – Areola çevresi: Meme ucundaki koyu renkli halkanın alt çizgi bölgesine yarım ay şeklinde kesi uygulanır. Bu kesi şekli aynı meme altı çizgi kesisinde olduğu gibi meme protezinin yerleştirilmesinin kolay bir şekilde uygulanmasını sağlar. Areola çevresinden yapılan kesilerde silikon protez meme kasının üzerine ya da altına rahatça yerleştirilebilir. Areola çevresi ten renginden daha koyu renkte olduğu için kesi izi kolaylıkla saklanır ve zor fark edilir. Bazı kadınlar emzirme yapılan bu hassas bölgeden kesi yapılmasını istemeyebilirler.

Meme Altı Kıvrımı: Meme altınındaki memenin doğal kıvrımı, meme büyütme ameliyatlarında ve protez yerleştirmede cerraha kolaylık sağladığı için en çok tercih edilen tekniktir. Meme altındaki kıvrımın derin olması yapılan kesinin görünmesini azaltmakta. Eğer hastanın alttan bakıldığında meme altı kıvrımı derin değilse, başka bir deyişle hastanın memeleri küçük ve dik bir formdaysa yapılacak kesi izinin görünür olma ihtimali daha yüksek oluyor. Meme operasyonun tekrarlaması halinde cerrahın tekrar işlem yapabileceği uygun bir kesi bölgesidir.

Meme Büyütmenin Zararları

Kol Altı: Göğüs bölgesinde hiçbir iz kalmasını istemeyen hastalar kol altından yapılan kesiyi tercih ediyorlar. Kol altı bölgesinden yapılan kesinin uzaklığı meme bölgesine uzak olsa da ameliyatın başarılı geçmesi konusunda herhangi bir sorun teşkil etmez. Kol altından yapılan kesilerin dezavantajı koltukaltı bölgesinde bir yara izi kalmasıdır. Silikon jel implantların yerleştirilmesi için kesinin biraz daha büyük olması gerekebilir.

Göbek Deliği: Göbek deliği kullanılarak meme bölgesine yerleştirilen bu operasyon şeklinde meme bölgesinde herhangi bir kesi işlemi yapılmadığı için doğal olarak kesi izi de kalmamakta. Bu işlemde implantlar katlanarak göbek deliğine atılan bir kesiden meme içlerine kadar ilerletilmekte. Ancak iki bölüm arası uzaklık fazla olmasıdan dolayı yerleştirilen implantın meme içine doğru yerleştirilmesi oldukça zor olmakta. İmplantların zaman içerisinde meme bölgesinden kayma ihtimali oldukça yüksektir. Revizyon ameliyatlarında aynı bölgeden kesi yapılmamakta.

Silikon implantlar bu yöntemde uygulanamaz ve meme içerisine yerleştirilemez. İmplantların meme bölgesinden dışarı kayma riski ve tam yerleştirilememe riski düşünüldüğünde cerrahlar tarafından tercih edilen bir bölge olmadığı rahatlıkla söylenebilir.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde hangi implantın hastanın vücut yapısına uygun olacağını, implant nakil işlemlerini hastalarımla paylaşarak operasyonun daha verimli geçmesini sağlıyorum. Operasyon sonrasında ise hastalarımın tüm yapması gerekenleri onlarla paylaşıyorum ve bu ameliyatı olan kadınların memnuniyetinin yüzde yüz olmasını sağlıyorum.

 

Meme büyütme ameliyatlarında iyileşme sürecinde ağrı yaşanır mı?

Meme büyütme ameliyatında hastaya genel anestezi uyguluyoruz. Genel anestezi altında yapılan ameliyatlar operasyonun acısız olmasını sağlamaktadır. Meme büyütme ameliyatı sonrasında komplikasyon olmadığı takdirde hasta 24 saat içerisinde taburcu olabilir. Tabii ki protez yerleştirilmesi sırasında vücutta küçük de olsa bir kesi yapılmaktadır. Kesi yeri ve ameliyat sonrasında kesi yerine yapılan dikiş yerinde az da olsa bir ağrı duyulabilir. Tavsiye edilen ağrı kesicinin kullanılmasıyla ağrılarda azalma görülür.

Meme büyütme operasyonu fiyatları nelerdir?

Tüm dünyada meme büyütme operasyonunun fiyatları farklıdır. Bu farklılık operasyon sırasında kullanılan tekniğe, kullanılan proteze ve yapılan işlemin başka bir operasyonla kombine edilip edilmemesine göre değişebilmektedir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas’ın sizler için detaylandıracağı tüm prosedürler ile ilgili bilgi almak için Nişantaşı Bölgesinde bulunan Quartz Clinique +90 212 241 46 24 numaralı telefonundan randevu oluşturabilir, Meme Büyütme operasyonunu rahatlıkla ve güvenle yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu