Makyaj

Makyaj Malzemelerinin Tarihine Dikkat !

Makyaj malzemelerinin tarihine baktınız mı ? Son kullanma tarihi olduğunu biliyor musunuz?

Makyaj Malzemelerinin Son Kullanma Tarihi Geçtiyse Zararı Var Mı?

2021 yılı maalesef covid-19 virüsünün etkisinde geçecek. Bu yılda maskeli olarak devam edecek gibi görünüyor. Makyaj malzemelerinin son kullanma tarihi geçmeye başlamıştır. Çünkü Maske taktığımızdan dolayı makyaj yapmak oldukça zor oluyor.
Genellikle göz makyajı tercih ediyoruz. Ten makyaj malzemelerinin ise ömrü doluyor.

Makyaj Malzemelerinin Tarihi
Makyaj Malzemelerinin Tarihi

Çünkü ten makyajı ve ruj oldukça zor oluyor maskeli günlerde. Mat ruj kullansak bile maske içerisinde buhar yüzünden dudak çevremize bulaşan ruj sorunları yaşıyoruz.
Tarihi geçmiş makyaj malzemeleri herkesin evininde bulunur ve bunu bilmeden kullanmaya devam ederiz.

Makyaj Malzemelerinin Tarihi geçince ne olur?

En sevdiğiniz allık veya rujunuzu atmak için zor bir çağrı olduğunu biliyoruz, ancak makyajın son kullanma tarihlerine uymak aslında inanılmaz derecede önemlidir.

Neden mi? Kozmetik malzemeler bakteri yuvası haline gelir; bu, cilt tahrişini, çatlakları, göz enfeksiyonlarını ve arpacıklardan kaçınmak için onları düzenli olarak değiştirmek gerektiği anlamına gelir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanırsa, ciltte kızarıklık, şişlik ve yanma hissi gibi tahrişler meydana gelebilir.

Makyaj Malzemelerinin Tarihi
Makyaj Malzemelerinin Tarihi


Son kullanma tarihi geçmiş maskara veya göz kalemi kullanırsanız şişlik, kaşıntı, kızarıklık veya göz nezlesi gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Eğer makyaj malzemesinden dolayı bu tür durumla karşılaşırsınız, hemen en yakın dermatoloğa veya göz doktoruna gitmelisiniz.
Allıktan göz kalemine kadar her tür kozmetik için makyajın son kullanma tarihleri mevcuttur.

Makyaj Malzemelerinin Son Kullanma Tarihi Nedir?

Sadece eski bakım ürünleri, dolabınızda veya makyaj çantanızda değerli yer kaplamakla kalmıyor; eski makyaj malzemelerinin kullanılması, aslında tehlikeli cilt ve göz tahrişlerine neden olabilir. Makyaj Malzemelerinin Tarihi Her ürünün kendine özel bir kullanım süresi vardır. Fakat makyaj malzemeleri için bu süre açıldıktan sonra başlar. Bir kremi aldınız ve kullanmaya başladınız, işte tam bu noktada kullanma tarihi başlar.

Makyaj Malzemelerinin Tarihi
Makyaj Malzemelerinin Tarihi

Peki Makyaj malzemelerinin son kullanma tarihi nedir?

Likit eyeliner yerine kalem eyeliner tercih etmeniz, makyaj malzemesinin ömrünü artıracaktır. Şunu düşüyor olabilirsiniz ben çok uzun süredir aynı maskarayı kullanıyorum ve gayet sorunsuz sürüyorum diyorsanız bunu bilmelisiniz.
Son kullanma tarihleri, makyaj malzemeleri için biraz kısa tutulur. Bu demek olur ki, artık eski performansı bu üründen alamayacaksın. Performansa bağlı olarak ürüne tarih koyulur.
Fakat bu durum bazen tatsız sonuçlanabilir. Tarihi geçmiş bir ruj istenilen görünümü sağlamaz veya uçuk çıkartabilir.

Açıldıktan sonra başlayan süresi şu kadardır,

 • Kapatıcı: Bir Yıl
 • Krem Allık: Bir Yıl
 • Eyeliner: Üç Ay
 • Eyeliner Kalem: İki Yıl
 • Göz Farı: Bir Yıl
 • Dudak Kremi: Bir İla Beş Yıl
 • Dudak Parlatıcısı: Bir Yıl
 • Ruj: İki Yıl
 • Sıvı Göz Kalemi: Üç Ay
 • Maskara: Üç Ay
 • Oje: Bir Yıl
 • Pudra Allık: İki Yıl

Makyaj Malzemesinin Bozulduğunu Nasıl Anlarım?

Makyaj malzemelerine bir sürü para veriyoruz ve çeşit çeşit ürünleri alıyoruz. İki üç farklı maskaramız olmamasına rağmen 3 ayda bir maskara bile bitiremeyiz. Bu durumda geriye şu kalıyor, bozulana kadar kullanmak.


Peki makyaj malzemesinin bozulduğunu nasıl anlarım diyorsanız, koku testi ilk önceliğimizdir. Makyaj Malzemelerinin Tarihi için bir ürün tuhaf kokuyorsa ilk kural onu kullanmayınız. Ancak, makyaj çantalarımızın içeriği söz konusu olduğunda güvenmemiz gereken tek duyu koku değildir.

Makyaj Malzemelerinin Tarihi
Makyaj Malzemelerinin Tarihi


Aldığımız bir ürünün örneğin fondötenin rengi değişmeye başlamış ise bu ürünü asla kullanmayın Sıvı ürünler söz konusu olduğunda, bazı bileşenlerin daha kolay değişebilir. Toz ürünlerde ise artık pigment vermiyor, kurumuş, çatlamış veya donmuş ise kullanmayı bırakmalısınız. Makyaj malzemelerinin son kullanma tarihi için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır.


Makyaj Malzemelerinin Tarihi içerisinde bir ürün vardır ki buna çok dikkat etmeniz gerekir. Maskara, rimel ürünü her gün kullandığımız için üzerinde bakteri ve mikroplar birikir. Mümkün ise temizleyin veya sık sık değiştirin. Toz ürün kullanmak her zaman daha dayanıklı, temizliği kolay ve bozulması geç olandır.


Makyaj malzemeleri farklı kullanım ömürleri vardır. Bu ömürlere dikkat ederek hem sağlınızı koruyabilir hem de yaptınız makyajın daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Sıvı, likit ürün kullanımda daha dikkatli olmalısınız. Toz ürünleri tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu