Makyaj

Makyaj Malzemeleri Temizleme Yöntemleri

Makyaj Malzemeleri Temizleme Neden Önemlidir

Güzel görünmek, sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmakla başlar. Dolayısıyla makyaj malzemeleri temizleme de sağlıklı bir cilde sahip olmanız için oldukça önemlidir.
Özellikle de kullanmış olduğunuz makyaj fırçaları ve süngerleri bunların başında gelmektedir. Çünkü bu makyaj malzemeleri sürekli olarak cildinize uyguladığınızdan dolayı, mikroorganizmalar üremiş olabilir. Bu durum da cildinize zarar verir.
Bir havluyu bile uzun bir süre kullanmazken, makyaj malzemelerini de buna benzetebilirsiniz. Havluyu her ne kadar temiz tenimize kullansak da onu yıkama ve temizleme gereksinimi duyabiliriz.

Makyaj malzemeleri temizleme

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarınızı en son ne zaman yıkadınız? Birçok insan makyaj fırçaları ayda bir kez bile yıkamıyor. Yüzümüze sürdüğümüz süngerler ve fırçalar kesinlikle temizlenmesi gerektiğini biliyor musunuz? Doğru bir biçimde makyaj malzemeleri temizleme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Yüz sağlığınız için doğru bir temizlik yapmanız gerekir.

Kirli makyaj fırçaları cilde zarar verir mi?

Fırçalarınız şu anda makyajla kaplanmışsa ve artık kılların orijinal rengini göremiyorsanız. Muhtemelen iyi bir temizliğe ihtiyaç duydukları gerçeğiyle yüzleşmenin zamanı gelmiştir.
Ayrıca, potansiyel olarak zararlı böcekleri ve bakterileri önlemek için güzellik malzemelerini ve makyaj çantamızı sterilize etmek iyi bir uygulamadır. Makyaj fırçalarımızdan çıkan günlük kir, tüylerin sertleşmesine, tıkanıklığa ve cilt tahrişine neden olabilir.

Makyaj malzemeleri temizleme


Aynı şey süngerler için de geçerli. Süngerler, bir fırçadan daha fazla kir barındırabilir ve düzenli olarak temizlenmeli ve üç ayda bir değiştirilmelidir. Birçok makyaj uzmanı asla sünger kullanmıyor.
Temiz olmayan fırça ve süngerleri biri ile paylaşmak ise birine yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Virüs ve bakterilere neden olabilir. Örneğin uçuk çıkmasına neden olur. Hala kirli makyaj fırçaları cilde zarar verir mi diye merak ediyor musunuz?


Cildinizin korunması için bu önerileri mutlaka dikkate almanız gerekir. Çünkü kirli makyaj fırçaları mutlaka cildinize zarar verecektir. Dolayısıyla makyaj malzemeleri temizleme işlemi, günlük rutinlerinizin bir parçası olmalıdır.

Makyaj Fırçalarınızı Temizlemek Neden Önemlidir?

Fırçalarınızı temizlemenin bu kadar önemli olmasının ana nedeni hijyendir. Kirli makyaj fırçaları yağlı makyaj ürünleri, ölü cilt hücreleri ve bakterilerle yüklüdür ve bu, yüzünüzle düzenli olarak temas eden bir şey için iyi bir kombinasyon değildir!
Makyaj malzemeleri temizleme Hijyen faktörüne ek olarak, temiz makyaj fırçaları da uygulama için daha iyidir. Makyajınızı mükemmel bir şekilde uygulamak için temiz bir fırça ile çok daha kolaydır. Kirli bir fırça kullanmak sivilcelere ve pürüzlü bir makyaja neden olacaktır.


Makyaj fırçaları yıkamak için seçebileceğiniz birkaç farklı temizleyici vardır.
Makyaj fırçalarınızı temizlemek neden önemlidir konusunu anlatmaya çalıştık. Bu yüzden de makyaj malzemeleri temizleme işlemi sizin için önemli bir mevzudur.

Makyaj malzemeleri temizleme


Bazı üreticiler, kullanım ömürlerini uzatmaya yardımcı olması beklenen fırçaları için özel bir makyaj fırçası temizleyici sunar. Fırça temizleyici biraz pahalı olabilir, ancak bulaşık deterjanı da aynı temizliği sunmaktadır. Bazı kullanıcılar katkı maddesi kalmaması için bebek şampuanı tercih eder lakin bu doğru bir uygulama değildir. Makyajın yağını temizleme için bebek şampuanları çıkartamaz.

Makyaj Fırçası Temizleme Adımları

Bir makyaj fırçası nasıl temizlenir, neden temizlemelidir bunları açıkladık. Sırada adım adım fırça temizlik aşamalarıdır. Makyaj fırçası temizleme adımları siz de temiz fırçalara sahip olabilirsiniz.

  • Makyaj fırçanızın kıllarını nemlendirmek için soğuk su altında tutun.
  • Burada soğuk su kullanmak önemlidir çünkü sıcak su, fırçayı bir arada tutmaya yardımcı olan yapıştırıcıları eritebilir.
  • Aynı derecede önemli olan, hem fırça sapının hem de yüksüğün (sap ve kıllar arasındaki metal parça) olabildiğince kuru kalmasını sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır.
  • Yüksük hassastır ve içine su girerse yapıştırıcıyı gevşetebilir ve kılların düşmesine neden olabilir.
  • Fırçanızı temizlemek için bir deterjan seçin elinize ya da plastik bir kabın içerisine dökün ve fırçalarınızı sürtmeye başlatın.
  • Daha sonrasında durulayın.

Burada önemli olan makyaj fırçası temizleme şekli değildir. Kurutma şekli daha önemlidir. Bir havlu ile suyunu alın ve bir yere mesela bardak içine koyun. Fakat tüylerinin düzgün durması için yaslanmamalı. Ama yüksüğün içine kaçmaması içinde hafif eğimli durmalıdır.

Makyaj malzemeleri temizleme


Makyaj fırçaları birçok kiri ve bakteriyi barındırır. Temizlenmesi çok önemlidir. Fakat temizlerken kıymetli fırçalarımıza zarar vermemek gerekir.
Her durum gibi makyaj malzemeleri temizleme işlemi de oldukça hassas bir konudur. Bu yüzden hijyeninize dikkat ettiğiniz gibi, bu mevzuyu da hijyen kurallarınız arasına koymak size yarar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu