Cilt Bakımı

Limon ve Karbonat Maskesi

Limon ve Karbonat Maskesi Yapmanın Yararları

Karbonat ve limon maskesi yapılırken her iki malzeme de oldukça etkilidir. Limon suyu veya limon yağının iyi bir kir sökücü olduğunu biliyor muydunuz?
Bu maskeyi yaparken dikkatinizi çekmek istediğimiz bir yer var. Limon, gözeneklere kadar nüfuz eder ve ciltte birikmiş olan yağ ve kiri çözer.

Karbonat Maskesi
Karbonat Maskesi


Karbonat ise peeling görevi görürken, ovma yöntemi sayesinde gözeneklerinizin boşalmasını sağlayarak siyah nokta temizleme görevinde bulur. Bu maskeyi yaparken karbonat yerine yemeklik tuzu da kullanabilirsiniz. Burada amacımız peeling etkisi göstermektir.

Yapılışı

  • 1 yemek kaşığı karbonat ya da tuzun içine yarım adet limon suyu ekleyin. Bunu macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edin.
  • Daha sonra da siyah noktalarınızın olduğu problemli bölgelere bu maskeyi uygulayın ve ovarak sürün
  • Peeling etkisi yaratarak yavaş yavaş yaydığınız maskeyi, 15-20 dakika boyunca bekletin.
  • Soğuk su ile yüzünüzü yıkamaya başlayın.

Unutmayın ki soğuk su cilt gözeneklerini kapatır ve siyah noktalarınız da bu sayede oluşmaz.

Karbonat Maskesinin Yararları

Karbonatın antistepik özelliği olup doğal bir peeling görevinde bulunur. Karbonat ile yapılan cilt maskeleri oldukça yaygındır.
Karbonat ve limon maskesi, doğal bir beyazlatıcı görevinde bulunur. Siyah nokta temizleme ile birlikte; sivilce tedavisine, güneş lekelerine ya da diğer sebeplerle ortaya çıkan cilt lekelerine yardımcı olmaktadır.
Bu işlemi haftada 1 kez yaptığınızda cilt lekelerinizden ve siyah noktalardan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz. Hem doğal hem
Karbonat, ciltte yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra antibakteriyel özelliği vardır.

Antibakteriyel özellikte olması demek, cildinizde olan mikropları öldürerek cildinizin taze kalmasını sağlar.
Karbonat, kozmetikte de kullanılan bir üründür. Cildinizi yağdan ve ölü hücrelerden kurtararak cildin Ph dengesini düzenler.

Karbonat Maskesi
Karbonat Maskesi


Karbonatın cildinizde derinlemesine etki gösterebilmesi ve peeling etkisi yaratması için cildinizin mutlaka temiz olması gerekmektedir. Bunun için de ööncesinden buhar banyosu yapmanız oldukça etkili olacaktır.
Ayrıca hazırlamış olduğunuz karbonat ve limon maskesi çok fazla bekletilmeden cildinize uygulamış olmanız önerilir. Siyah nokta temizleme işlemi için karbonat maskesinin haftada 1 veya 2 defa yapılması uygun görülmektedir.

Karbonat Maskesi Zararlı Mı?

Karbonatın cilde olan faydalarını anlattık. Cilt temizliği için, saç temizliğinde ve diş temizliğinde yaygın olarak kullanılan karbonatın elbette bazen yan etkileri de bulunabilir.


Karbonat, çok nadir de olsa alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Karbonat alerjisi belirtileri veren kişide ciltte kurdeşen dökme, cildin maviye dönüşmesi, şişlik, kaşıntı, boğazın kapanması gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.
Eğer karbonat alerjisi ile karşı karşıya kaldıysanız mutlaka bir doktora danışmanızda fayda vardır. Ama karbonatın içine giren limon sayesinde alerjik reaksiyonlar minimum seviyeye iner.


Fakat bu alerji olmayacaksınız anlamına da gelmemektedir. Siyah nokta temizleme için karbonat ve limon maskesi faydalarından bahsettik. Cildinizi önemseyin ve haftalık rutin bakımlarınızı aksatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu