Bilgi Arşivi

Lamine Parke Döşemesi Nasıl Yapılır?

Lamine Parke Nasıl Döşenir?

Laminat parke nasıl döşenir? anlatmaya başlamadan önce, zemin ve parke hazırlığından bahsedelim. Zemini iyi hazırlanmamış parkenin tırnakları birbirine geçmez. Ayrıca, ses ve ısı yalıtımı için de parke zemin hazırlığı önemlidir.

Parke ve Zemin Hazırlığı

  • Uygulama yapılacak ortamda nem %40 ile % 70 arası olmalıdır.
  • Parkenin sıcaklığının ortam ısısına denk olması için parke döşenmeden önce uygulama yapılacak yerde 48 saat bekletilir.
  • Zemin düzgün olmalı. Mutlaka zemini düzgünlüğü kontrol edilmeli ve zemin düzgün değilse düzeltilmelidir. Bu iş için akıllı (kendi yayılan) tesfiye şaplarını kullanabilirsiniz.

Laminat Parke Döşemesi

Laminat Parke Döşemesi altına ısı ve ses yalıtımı için şilte veya strofor döşenir.(2,3,5 cm.lik) Ortamdaki ısı ve ses yalıtımı arttırmak için, strofor da döşenebilir. Şilte yerine parkenin altına dansitesi (yoğunluğu) fazla olan strafor döşenmesi topuklu ayakkabı başta olmak üzere ses yalıtımına da fayda sağlar. Strafor ile iyi bir ısı yalıtımı sağlamakla kalmaz, evinizde oluşan seslerin alt komşunuza ulaşmasını da kısmen engellersiniz.

Laminat Parke Döşemesi
Laminat Parke Döşemesi

Laminat parke döşenirken duvar kenarlarından 1,5 cm. boşluk bırakılmalıdır. Buna genleşme boşluğu denir. Duvar genleşme boşluğu verilmeyen parkeler, ortadan veya kapı ağızlarından şişme yapar.

Ayrıca, en veya boydan 8 metreden fazla olan uygulamalarda genleşme payı için parkenin profil ile bölünmesi gerekir.
Parkenin yönünü belirlemede zeminin büyüklüğü önemlidir. Büyük mekanlarda uzunluğa doğru paralel döşenir. Küçük mekanlarda ise, örneğin 3×3 veya 3×4 gibi odalarda genleşmeyi azaltmak için ışığın geliş yönüne doğru dikey olarak döşeme yapılır.

Parke için ek parça kesilecekse, 40 santimetreden küçük olmamalıdır. 40 santimetreden küçük parça, parke dişinin atmasına yol açar.

Parke döşenmesi bittikten sonra, kapı bitişlerinde koridor ve oda arası gibi yerlere profil yapıştırılır. Bu kısımlarda kot farkı (yükseklik farkı) olursa, kot farkı profili, kapı arası düz ise, düz profil yapıştırılır.

Esneme payını azaltacağından parkeye süpürgelik çakılmaz.

Laminat parke döşenmesinde yapıştırıcı kullanılmaz, çivilenmez, vidalanmaz.

Evde Böcek İlaçlama Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu