Cilt Bakımı

Kuru ve çatlamış dudaklar için bakım

Kuru ve çatlamış dudaklar için bakım teklifleri 2021

Op. Dr. Evrim Uçkunyaka, pandemi devrinde maske kullanımı ile artan dudak kuruluğu ve çatlamış dudaklar meselelerine karşı dolgun ve parlak dudaklar için bakım teklifleri paylaştı.

Çatlamış dudaklar için
Çatlamış dudaklar için

Çatlamış dudaklar bakımı için konutta ağrı ve acı olmadan dermaroller uygulaması yapabilirsiniz. Dermaroller’ın ucundaki ince uçlu iğneler dudakların üst katmanında yer alan meyyit derinin atılmasını ve hücrelerin yenilenerek yerine sağlıklı hücrelerin gelmesini sağlar. Uygulama sonrasında gözenekler 10-15 saniye açık kalacağı için uygulamadan çabucak sonra o bölgeye vitamin, nemlendirici, antioksidan krem ya da hyalüronik asit dayanağı verirseniz, bu eserler daha süratli ve kolay bir formda deri altına ulaşır.

Fakat unutmayın: Cildiniz hassas ve alerjik ise, daha küçük mm’lerde dermaroller kullanmanız önerilir.

Kurumuş dudaklar için bakım teklifleri:

  • Yumuşak bir diş fırçası ile dudaklarınızı tertipli olarak fırçalayın. Böylelikle meyyit derilerinden arındırırsınız.
  • Koyu renkli yahut mat rujlar dudakların daha süratli kurumasına yol açabilir. Bilhassa kış aylarında mat ve/veya koyu renk ruj kullanacağınız vakit, rujdan evvel dudak nemlendiricisi kullanın.
  • Nane yağı dudaklarınızı nemlendirmeye yardımcı olur. Sistemli olarak dudaklarınıza nane yağı ile masaj yapabilirsiniz. Böylelikle dudaklarınız daha canlı duracaktır.
  • Sıhhat için su içmenin değeri büyük. Lakin bilhassa dudak kuruması sıkıntınız varsa, bol su içmeniz daha da kıymet taşır. Zira bedendeki su eksikliği ciltte kurumaya ve dudaklarda yıpranmaya neden olabilir.
  • Dudaklarınız için sistemli olarak nemlendirici bitkisel yağlar kullanmak, haftalık peeling ve maske uygulamaları da dudaklarınızdaki kuruluğu önlemeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu