Cilt Bakımı

Kuru Cilt İçin Tonik Uygulaması

Kuru Cilt İçin Tonik Neden Önemlidir

Cilt yapısı ve cilt tipine göre değişen cilt bakım rutininde kuru cilt için tonik bakımı oldukça etkili yöntemlerdendir.
Kuru ciltler için bakım önerileri, oldukça sık araştırılmaktadır. Eğer kuru bir cildiniz varsa öncelikle bol bol su içmeniz önerilir. Çünkü vücudunuz susuz kaldığı zaman kuru cilde sahip olmak kaçınılmaz sonlardan biridir.

Kuru Cilt İçin Tonik
Kuru Cilt İçin Tonik


Kuru cildi olan kişiler, kırışıklık, sert deri dokusu, deri dökülmesi, erken yaşlanma belirtileri gibi nedenler ön plandadır.
Bu tip cilt tipleri olan kişiler her hava koşulundan etkilenir. Örneğin kışın rüzgar ve soğuktan etkilenen cilt, yazında güneşten etkilenir.
Bu yüzden de evde doğal yöntemlerde tonik uygulaması yapmaları, kuru ciltlerden korunmalarını sağlamaktadır.

Evde Doğal Yöntemlerle Tonik Yapmak

Evde doğal yöntemlerle tonik yapmak için basit malzemelerden yararlanacaksınız. Yapacağınız bu tonikler sayesinde hem cildiniz temizlenecek hem de nemlenecektir.
Tonik yapmak için pek çok tarif yöntemleri vardır. Cilde tonik yapmanın faydaları arasında öncelikle siyah noktalarınızdan kurtulmak yer alır.


Çünkü tonik uygulanmayan cilt gözenekleri açık olur ve siyah nokta oluşumu da hızlanır. Fakat her gün düzenli olarak tonik uygulaması, cildinizin gözeneklerinin sıkışmasını sağlar.
Ancak tonik uygulaması yaparken de cilt tipine göre tonik seçimi oldukça önemlidir. Çünkü her cilde aynı tonik uygulaması yapılmaz.

Doğal Tonik Tarifleri

Siyah noktalar ve kuru cilt için tonik tarifleri aşağıdaki gibidir;

Ebegümeci Toniği Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

  • 2 yemek kaşığı aynısefa çiçeği
  • Yarım Fincan Süt
  • 2 yemek kaşığı ebe gümeci
  • 2 Yemek Kaşığı Lavanta

Hazırlanması;

Yarım fincan süt kaynatıldıktan sonra tüm malzemeler buna eklenir. Karışımın ağzı kapatılır ve oda sıcaklığında bekletilir. Karışım soğuduktan sonra da tülbent yardımıyla süzme işlemi yapılır.
Kuru cilt için tonik hazırdır. Bunu günde 2 defa olacak şekilde cilt temizliğinde kullanın ve kalanları da buzdolabında muhafaza edin.

Kuru Cilt İçin Tonik
Kuru Cilt İçin Tonik

Ballı Tonik Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • İki çay kaşığı bal
  • İki adet salatalık

Hazırlanışı

Salatalığın kabuklarını soyun ve mikser ya da rendeden geçirip püre haline getirin. Salatalığın suyunu süzdükten sonra bu suya bal ekleyin ve karıştırın. Bunu sabah akşam olacak şekilde cildinize uygulayın.

Kayısı Yağı Toniği Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 250 ml gül suyu
  • 5 damla kayısı yağı

Hazırlanması

Malzemelerin hepsini bir kaba koyarak karıştırın. Sabah akşam bu karışımı yüzünüze uygulayın. Bu karışım cildinizi temizlerken aynı zamanda cildinizin nem oranını da sağlamaktadır.

Jilet temizliğinden sonra kaşıntı nasıl geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu