Bilgi Arşivi

Kültür Mantarının Besin Değeri ve Faydaları

Halk arasında beyaz şapkalı prenses olarak da bilinen kültür mantarı, zehirli mantarlarkategorisinde yer almaz. Ülkemizde çoğunluğu Antalya ve çevresinde yetişen kültür mantarı tamamen sağlıklıdır. Yaşanan mantar zehirlenmelerinin kaynağı olarak ise doğadan toplanan mantarlar gösterilmektedir. Doğadan toplanarak yenen mantarlar aslında tam bir kumardır. Doğada yetişen mantarların zehirli olup olmadığını bu alanda tecrübeli kişiler bile zor anlamakta hatta bazen yanılgıya bile düşmektedir.

Mantar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazarlarda ve marketlerde satışa sunulan mantarları satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmakta. Özellikle bahar aylarında bol yağışla beraber doğadan toplanan mantarlardan uzak durmakta fayda var. Uzmanlar bundan dolayı kültür mantarı tüketmenizi tavsiye etmektedir. Özellikle satın alırken ambalajlı mantarlar tercih edilmeli ve mümkünse ambalajının açıldığı gün içerisinde tüketilmeli.

 Kültür Mantarı

Kültür mantarları üzerine bazen mikroorganizmalar bulunabiliyor. Bu mikroorganizmalar kültür mantarını çiğ şekilde tüketenlerde hafif bağırsak ve mide ağrılarına neden olabilmekte. Bu durumun zehirlenme ile karıştırılmaması gerektiğini belirten uzmanlar iyi bir şekilde temizlenip pişirilmiş kültür mantarında hiçbir zehir olmadığını belirtmişlerdir.

Kültür Mantarının Sağlık Açısından Faydaları

Kültür mantarı sağlıklı mı sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Özellikle diyet yapanlar ve şeker hastaları için bire bir olan kültür mantarı B, C vitaminleri ve mineral açısından oldukça zengindir. Kalsiyum, fosfor, demir, bakır ve potasyum mineralleri içeren kültür mantarı özellikle kansızlık problemi çeken hastaların ihtiyacı olan eksikleri içeriyor. Düşük karbonhidrat ve yağ oranına karşın sahip olduğu yüksek proteinin neredeyse tamamı vücudumuz tarafından sindirilebilmektedir. En yüksek besin değerli sebzeler arasında bulunan kültür mantarını tüketilmesi uzman hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir.

 Kültür Mantarı

Mantar Zehirlenmesi Tedavi Yöntemleri

Mantar zehirlenmesi tedavi evde yapılmaz. Eğer birisinin veya kendinizin yediğiniz mantar tarafından zehirlediğinden şüpheleniyorsanız ilk yapmanız gereken şey ambulansı aramak. Kesinlikle hastayı kusturmaya ya da yoğurt, ayran gibi hastayı kusturacak yiyecekleri hastaya vermeyin. Eğer hasta kusuyorsa hastayı düzgün pozisyona getirerek kusmuğun ciğerlere dolması engellenmeli. Zehirlenmeye karşı alabileceğiniz tek önlem ise doğadan toplanan mantarlar yerine kültür mantarı tüketmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu