Cilt Bakımı

Kulak temizleme pamuklarına dikkat

Kulak temizleme pamuklarına dikkat

Kulak Temizlemenin Önemi

Kulak temizleme konusunda yaygın olarak kullanılan temizleme çubukları, kulak sıhhatini tehlikeye atıyor. Bilinenin tersine kulak kepçesinin kıvrımlarını temizlemek için kullanılabilecek olan pamuklu çubuklar, yanlış kullanımlar sonucunda kulak zarına ziyan verebiliyor, iltihap ve mantar oluşumuna neden olabiliyor.

Halk ortasında bilinen ismiyle kulak kiri kulak kanalında bulunan yağ bezlerinin salgıladığı bir sıvı olup kulağın nemlenmesini ve dış etkenlerden korunmasını sağlar. Bilinenin tersine kulaklarda oluşan kir kulağın doğal istikrarını sağlayıp, bakteri oluşumunu engellemektedir. Herkesin kulağında oluşan kirin yoğunluğu, rengi farklı olmakla birlikte uzun müddet kulaklık kullanımı, kulakta kir oluşumunu arttırıp oluşan kirin doğal bir formda dışarı atılmasını engelleyebilmektedir. Kulakta oluşan kir, dış kulak yolunda ve çoklukla zardan uzakta oluşmaktadır. Kulağınızda oluşan kiri konutta kendiniz temizlemeye kalktığınızda kulak zarına itebilirsiniz.

Kulak temizleme
Kulak temizleme

Çocuklardaki kullanım riskleri

Kulakta oluşan kirin, zarı kapatacak kadar büyük olması halinde yahut kirin zara itilmesi durumunda; işitme kaybı, dolgunluk, tıkanıklık hissi, kulakta ağrı ve çınlamaya sebep olabileceğini söyleyen Seda Başkurt, bilhassa çocuklar konusunda ebeveynlerin daha şuurlu davranmaları gerektiği ihtarını yaptı.

Başkurt, “Çocuğunuzun kulağını pamuklu çubuk ile kurcalayıp temizlemeye kalktığınız durumlarda bilhassa çocuklarda dış kulak yolu yetişkinlerdeki kadar uzun olmadığı için kulak zarı yırtılabilir, iltihap ve mantar oluşumuna sebep olabilirsiniz” dedi.

Kulak temizleme
Kulak temizleme

Kulak paklığı uzmanlarca gerçekleştirilmeli

Duş sonrası kulak kepçesini ve kıvrımlarınızı kurulamanın kâfi olduğunu tabir eden Odyolog Seda Başkurt; pamuklu çubuk, kulak mumu üzere kulak zarına ziyan verecek ve kulağın doğal istikrarını bozacak müdahalelerden kaçınılması tavsiyesinde bulundu.

Kulak temizleme süreçleri hakkında da bilgi veren Başkurt, “Kulak kiri; işitme aygıtı kullanan hastaların, kulak zarı görünmeyecek kadar büyük olduğu durumlarda kulak kalıbı alınmadan ve işitme testi yaptırmadan evvel kulak burun boğaz tabibi tarafından temizlenir. Eski sistemlerden biri olan kulak yıkama süreci günümüzde kulak burun boğaz tabipleri tarafından tercih edilmemektedir. Bu prosedürle kulağa basınçlı su verilmektedir. Lakin kulak zarı delik olan yahut hassas olan bireylerde külfet yaratacağından vakumlama formülü denilen aspiratörlerle yapılmaktadır. Kulak temizleme süreci ağrılı bir süreç değildir. Konutta kulak pamukları ile kulağınızı temizlemeye kalkarsanız kulağınızda geri dönüşü olmayan ziyanlar verebilirsiniz. Bu yüzden kulaklarınızı sırf kulak burun boğaz tabibi tarafından temizletmeyi unutmayınız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu