Spor

Koşu Yapmanın Faydaları

Koşu Yapmanın Faydaları ve Vücutta Yarattığı Değişiklikler

Koşu yaparken kişinin fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlamasını sağlar. Bu yüzden koşu yapmanın faydaları göz önüne alındığı zaman pek çok açıdan faydası olduğu görülebilmektedir.
Koşu yapmaya karar verdiyseniz bunu düzenli olarak hayatınıza sokmanız gerekir. Özellikle de açık havada yapılan koşular, dışardan aldığınız enerjiyi ve diğer etkileri de ciddi oranda alabiliyorsunuz.

Koşu Yapmanın Faydaları
Koşu Yapmanın Faydaları


Özellikle dışarda yapılan koşular, yağ yakımını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra stresin önüne geçerek kişinin kendine olan güvenini maksimum seviyeye çıkarmaktadır.
Düzenlli olarak egzersiz yapmak, insanların vücudunu biçimlendirri ve kişinin kendine olan güvenini arttırır. Ama bunu koşu ile yaptığınız zaman bu durum 2 katına çıkar ve daha fazla yarar alırsınız.

Koşu Bandı İle Normal Koşu Arasındaki Fark

Koşu Yapmanın Faydaları

Öncelikle koşu yapmanın faydaları nerede olursa olsun aynı etkiyi yaratır. Koşu bandıyla da dışarı da koşmak da birbirine benzeyen durumlardır. Bu yüzden de önemli olan noktalara değineceğiz.
Koşu bandında istediğiniz zaman koşu yapabilirken, dışarıda istediğiniz zaman yapamazsınız.


Koşu bandında dilediğiniz yüksekliği ve hızı ayarlayabilirsiniz fakat dışarda koşarken nerede koşarsanız şansınıza!
Dışarda çalışmak ile koşu bandında çalışma kas gruplarını birbirinden farklı bir şekilde çalıştırır. Bu durum da kaslarınızın çekiş gücünü değiştirir ve dolayısıyla duruşunuzu bozar
Dışarda çalışırken kaslarınızı çalıştırabilirsiniz.

Koşu Yapmanın Faydaları
Koşu Yapmanın Faydaları

Fakat koşu bandında böyle bir lükse sahip olamazsınız. Koşu bandında daha az efor harcarken, bu da demek oluyor ki daha az kalori yakımı sağlamış olursunuz.

Dışarda koşu yapmanın faydaları

Güneşten alınan sağlıklı ışınlar ve gün ışığı uykusuzluk problemini ortadan kaldırarak daha sağlıklı uyumanızı sağlar.
Koşu yapmak, vücudun dengesini sağlar, moral ve motisvasyonunuzu düzeltir.
Açık havada çok fazla oksijen aldığınız için oksijen alırsınız. Bu yüzden de oksijen aldıkça bağışıklık sisteminiz de güçlenmeye başlar
Koşu yapmanın sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu durum da kişiyi stresten uzaklaştırır.
Ayrıca koşu yapmaya karar verdiğinizde disiplin bu konuda önemli etkenlerden biridir. Özellikle açık havada yapacağınız koşu için sabahın erken saatlerinde uyanmanız sizi daha iyi hissettirecek.

Koşu Yapmanın Faydaları
Koşu Yapmanın Faydaları


Koşu yapan kişiler genellikle normal hayatlarında kolay kolay yorulmamaktadır. Bunun nedeni ise kondisyonlarının artış göstermesine bağlıdır.
Koşu yapmanın faydaları arasındaki bir diğer önemli özellik ise basit ve ekonomik olmasından ileri gelir
Koşu yapan kişilerde konsantrasyon ve dikkat artışı gözlemlenir. Bu da öğrencilerde ve işe giden bireylerde faydalı bir durumdur.


Açık havada koşu yapmanın faydaları arasında, yeterli güneş ışığı aldığınız için D vitamini ihtiyacını alabiliyorsunuz. Bununla birlikte depresyon, Alzheimer, kalp hastalıkları ve bağ dokusuna bağlı olan sakatlıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu