SağlıkCilt Bakımı

Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir ? Faydaları? Zararları? Fiyatları?

Kolajen nedir ? nasıl kullanılır? Kolajen herkes için faydalımıdır yoksa zararlarıda varmıdır ? İnsanların aklında kolajen soruları gün geçtikçe çoğalmakta.Biraz araştırıp artı ve eksi yönleriyle kolajeni ele alalım.Son yıllarca cilt sağlığı denilince ilk akla gelen şeylerden bir tanesi hiç şüphesiz kolajendir.Kolajen Cilt sağlığımızı zinde tutmak için kullanılan bir proteindir.Kolajen bedenimizin yapısında bulunan en önemli maddelerden biridir.Başlıca görevlerinden bir tanesi bağ dokusunu kuvvetlendirmektir. Cildimiz haricinde tendon, eklem, kemiklerde de bol ölçüde kolajen vardır. Cilt yapısının orta katmanı olan “dermiş”in %70-80 kadarı kolajenden oluşmaktadır.

UYARI: KOLAJEN KULLANIMINI DOKTOR KONTROLÜNDE YAPINIZ !!

video kaynak

Cildi güçlendirir, elastiklik kazandırır ve su tutma kapasitesini yükseltir. Vücudumuzda Yaş aldıkça kolajen üretimi azalır. 20 yaşını geçen her insanda her geçen yıl %1 kolajen azalması olur. Azalma sonucu ciltte kuruma, kırışıklıklar, sarkma, güneş lekeleri, kırışıklıklar, ince cilt ve kırılgan tırnaklara sebep olmaktadır. Kolajen kişide yaşlanma belirtilerini azaltarak, cildin daha parlak bir cilde sahip olmasına ve daha genç görünmesinde büyük rol oynar. Kolajen hem erkek hem de kadınlar için sıkça kullanılmaktadır. Fakat doktor kontrolü olmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir !

Kolajen İşe Yarıyor mu?

Kolajen takviyeleri ciltte için kolajen üretimini artırıcı özellikleri olduğu düşünülerek kullanılır. Cildin daha nemli, sıkı ve yumuşak olmasına faydaları olduğu söylenir. Kolajen kullanan klişilerin ortalama bir kaç ay sonucunda daha sıkı cilt, parlak cilt ve tırnak yapısında olumlu etkileri olduğu söylenmiştir. Bu hususta yapılan bilimsel çalışmaların sayısı henüz az denilebilir. Yapılan araştırmaların sonucuna göre kolajen takviyelerinin içerisindeki kolajen peptitleri sayesinde cilt kuruluğu ve kırışıklıkları azaltmaya faydalı olmuştur. Örneğin bir çalışmaya göre dokuz hafta boyunca düzenli bir şekilde kolajen takviyesi alan kadınlarda cildin elastikiyet artışı olduğunu ve derin kırışıklıklarda azalmaya sebebiyet verdiği görülmüştür.

video kaynak

Kolajen Nasıl Kullanılır ?

Kolajen Takviyesi Günde 1 gr olarak alınır ortalama 12 haftanın sonunda deri kuruluğunda %76, ciltteki çizgilerde %12 azalma, cilt kan akışında iyileşme ve vücudun geneline bakıldığında ise kolajende %6 artış tespit edilmiştir. Bu zamana kadar yapılan araştırmaların genelinde Kolajen takviyesinin güvenli olduğu bilinen yan etkisinin olmadığı açıklanmıştır. Fakat bu araştırmaların bilimsel olarak yapılarak kanıtlanması ve sonuçlarının görülmesi her açıdan daha mantıklı olacaktır.

video kaynak

Kolajen takviyeleri toz, tablet, sıvı, kapsül, ve sakız olarak üretilmektedir. Kolajen vücuda dışardan takviye olarak alındığı zaman aminoasitlere parçalanır bu parçalanma sonrasında aminoasit olarak kana karışır. Daha basite indirgemek için kolajenin daha ufak parçalara ayrılmış hali olan hidrolize kolajen üretilmiştir. Sağlıklı yararlanma açısından peptid kolajenler, hidrolize ve likit formların kullanılması önerilmektedir.

Kolajenin kullanımdakim miktarıda sonuca etki eden hususlardan biridir. Kullanılan takviyedeki kolajen miktarı en az 5gr veya 10gr olmalıdır. Kolajen takviyesi ile birlikte C vitamini, Çinko, Bakır sentezlenmeye olumlu etki edecektir.. Daha hızlı emilebilen ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken husus ise düşük molekül ağırlıklı (3000 daltona yakın) kolajenlerin seçilmesi olacaktır.

video kaynak

Kaç Tip Kolajen Vardır ?

Vücutta farklı türlerde pek çok kolajen molekülü bulunmaktadır. Genel olarak Kolajenin görevi bağ dokusu yapısını desteklemektir fakat her birinin ayrı özelliklerde görevleri bulunmaktadır.

  1. Vücutta bulunan kolajenin %90’ı Tip 1 kolajendir. Deri, Kemik, tendon, fibröz kıkırdak ve diş yapısında görevlidir. 
  2. Bu 2. tip ise, Eklemlerde yer alır elastik kıkırdaklarda bulunmaktadır.
  3. Organ,kas ve damar yapılarında yer alır.
  4. Cilt katmanlarında bulunur.

İleri yaşlarda da vücutta kolajen üretimi olur fakat genç yaşlardakine kıyasla daha yavaş ve kalitesizdir diyebilirz.Bu sebepten cilt esnekliğini kaybeder ve kırışıklık meydana gelir.

Kolajen Üretimini Arttıran Besinler Nelerdir ?

Vitamin C, kolajen üretiminde büyük rol oynar. Yeterli C vitamini alınımı kolajen sentezi için gereklidir.. Ayrıca bakır minerali, üretilen kolajenin düzenlenmesine yarar. Kolajenin dokuya gerekli sağlamlığı verebilmesi için gerekli bağ oluşumlarında bakırın rölü yüksektir. Dolayısıyla özellikle bakırın yeterli miktarlarda tüketilmesi gereklidir.


Sık Sorulan Sorular

Kolajen yan etkileri nelerdir?

İshal, Yorgunluk, Deri Döküntüsü, Midede Ağırlık Hissi, Vücutta Duyarlılık, yapabilmektedir. Bu tür ürünleri kullanmadan doktorunuza danışmanızı şiddetle öneriyoruz.

Kolajen kilo aldırır mı?

Kolajen Kilo aldırmaz. Fakat Kolajen takviyeleri şeker içerikli ya da tatlandırıcı içerikli ürünlerle karıştırılması halinde kilo aldırıcı hale gelebilirler.

Kolajen içmek ne işe yarar?

Kolajen yaşlanma belirtilerini hafifletir, daha parlak, canlı cilt ve daha genç görünme yardımcı olur.

Kolajenin zararı var mı?

Vücuttaki fazla kalsiyum kabızlığa, kemik ağrısına, yorgunluğa, mide bulantısına, kusmaya ve anormal kalp ritimlerine neden olur. Bu nedenle kolajen tablet kullanırken kalsiyum seviyelerine dikkat etmek gerekmektedir.

Kolajen sivilce yapar mi?

Kolajen azlığı cilt yüzeyinde kırışıklık, sarkma, sivilce, sağlıksız görünüm ve cilt bozukluğu gibi durumlar ortaya çıkarır.

Kolajen iştah keser mi?

Kolajen tüketenlerde iştah azalması görülmüştür, bu da genel besin alımının azalması sonucunu verir.

Collagen ne için kullanılır?

Collagen’in Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Kas ve cilt hücrelerini koruyan bağ dokusu yapısına katılarak cilde dayanıklılık, esneklik ve canlılık kazandıran kolajen aynı zamanda eklem, tendon ve organları bir arada tutmada görevlidir.

Kolajen ne zaman etkisini gösterir?

Kolajen kullanımı yaşa ve cildin deformasyon derecesine göre değişir. Ancak yapılan tüm klinik çalışmalar, kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanılması yönündedir. Kolajenin bu 3 aylık süre boyunca hiç ara verilmeden kullanılması önemlidir.

Vücutta Kolajen eksikliği nasıl anlaşılır?

Cilt yüzeyinde kırışıklık, Selülit oluşumu, Tırnak ve saçlarda kırılma, Yüz ve gözde çukur görünüm

Toz Kolajen nasıl kullanılır?

Kolajen suda rahatlıkla çözünen, tadı neredeyse hiç olmayan kokusuz bir proteindir. Su ile tüketimi pratik ve sağlıklı bir alternatiftir. 1 bardak suda günde tercihen 10gr kolajen tozu karıştırılarak güvenle içilebilir.

En iyi kolajen ilacı hangisi?

Voonka Collagen Beauty Hyaluronic Acid, hyaluronik asit içerir kolajen bakımından oldukça zengindir

Kolajen takviyesi için ideal yaş

İşin uzmanları yani doktorlar, kolajen takviyelerini genelde 30’lu yaşlardan sonra öneriyor yine de. 30-50 yaş arasında yılda 2 defa 3’er aylık kürleri, 60 yaş üzerinde yılda 3 defa 3 aylık kürleri tavsiye ediyorlar.

Ciltteki kolajen nasıl artar?

Kolajen içeren gıdaları C vitamini, Soya Ürünleri, Sarımsak, Fasulye, Kırmızı Meyveler ve Sebzeler,Yaban mersini şeklinde sıralandırabiliriz

Kemik suyunda kolajen var mi?

Kemik suyu güçlü bir kolajendir. Bu özelliği ile cilt yenilenmesine önemli bir katkıda bulunur. Vücudumuzdaki proteinlerin yüzde 90’ını kolajen oluşturur.

Ciltte kolajen kaybı neden olur?

Yaşlılık,Sağlıklı ve dengeli beslenmemek kolajen eksikliğinin temel nedenleri arasında yer almaktadır.

Hidrolize Collagen nedir?

Hidrolize kolajen (kollajen peptitler olarak da bilinir), genellikle kolajen tozu besin takviyesi olarak bulunan, daha kolay çözülebilir amino asitlere parçalanan kolajendir.

Kolajen eksikliğinde neler olur?

Kolajen eksikliğinin yansımaları en çok cildimizde görülüyor; cildimiz sıkılığını kaybederek sarkmaya başlıyor, matlaşıyor ve kırışıklar kaçınılmaz hale geliyor. Ayrıca eklem kıkırdaklarından tendonlara, dişlerden tırnaklara kadar pek çok organ ve dokularda hasarlar gelişiyor.

Evde doğal kolajen nasıl yapılır?

2 yemek kaşığı chia tohumu ve 2 yemek kaşığı keten tohumunu üstünü kapatacak kadar suya koyun ve karışım jelleşene kadar birkaç saat bekletin.Elde ettiğiniz jeli kalın bir tabaka halinde yüzünüze uygulayın, yarım saat bekletin ve ılık suyla yıkayın.

Kolajen fiyatları ne kadar?

Kolajenlerin fiyatları markaya göre değişiklik göstermektedir. size uygun olanı mümkünse doktorunuzdan öğrenip ona göre kullanmanızda fayda vardır. İnternet üzerinden sipariş ile sağlığınıza zarar verebilecek ürünler alma ihtimalinizin yüksek olduğunu KESİNLİKLE UNUTMAYIN !

Kaç tip Collagen vardır?

Tanımlanmış yaklaşık 28 tip kollajen var.

Collagen Forte kaç yaş için?

30-40 yaş arası 2 adet collagen forte kullanılması gerekir. 40-55 yaş arası 3 adet collagen forte kullanılması gerekir. 55 yaş ve üstü için 4 adet kullanılması gerekir.

Collagen erkekler kullanabilir mi?

Hem kadın hem erkek rahatlıkla kullanabilir. Ürünün kullanıldığı bölgeler: göz altları, yanak, boyun, alın, dudak üstü, kaz ayakları ve vücudun diğer bölgelerinde uygulanabilir.

Kolajen her gün kullanılır mı?

kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanılması yönündedir. Kolajenin bu 3 aylık süre boyunca hiç ara verilmeden kullanılması önemlidir.

Collagen nerede satılır?

Kolajen takviyelerini markaların resmi web sitelerinden, anlaşmalı eczaneler, güzellik merkezleri, spor salonları gibi noktalardan temin edebilirsiniz.

Dogal kolajen nelerde var?

Kemik suyu, Tavuk, Yumurta akı, Ginseng, Kabuksuz meyveler, Turunçgiller, Tropikal meyveler.

Kolajen saça iyi gelir mi?

Özellikle kellik ve belirli bölgelerde seyrekleşmelerin görüldüğü saçlarda kolajen kullanımı ile yeni saç kökleri elde edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu