Güzellik

Kolajen nedir, faydaları nelerdir ? 2021

Kolajen nedir Dikkatiniz çekmiştir: Son vakitlerde her yerde kolajen hakkında bilgilere rastlıyoruz. Pekala, nedir bu kolajen, ne işe fayda? Hakikaten muhtaçlığımız var mı? Gelin, mevzunun ırakntılarını uzman tabipten öğrenelim. Dermatolog Hekim Makbule Dündar ile kolajen hakkında merak elisanenler üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kolajen nedir
Kolajen nedir

Şayet, son vakitlerde sizler de kolajen üzerine araştırma yapıyorsanız, uzman görüşüne dayalı sunduğumuz bilgiler, tam size göre!

1. Kolajen nedir?

Cildimizin esas yapı taşı kollajendir. Kollajen protein yapıdadır. Proteinlerin en küçük yapı taşı aminoasitlerdir. Kısa aminoasit zincirleri ise kollajen peptitleri oluşturur.

2. Kolajen ve kolajen peptit ortasındaki ırakm nedir?

Kolajen desteklerinde dikkat elisanmesi gereken en Kıymetli nokta kolajenlerin peptitlerine cüdaştırılarak bedende maksat noktaya bozulmadan geçmesini sağlamak. Yapısal olarak hücre zarından geçemeyecek kadar büyük olan kolajenler, peptitlerine ıraklarak beden için faydalı hale getirilebiliyor. Peptitlerine cüdalmış olan kolajenler ise bedende olması gereken asıl tesir alanını Basit Basit bulabiliyor.

3. Kolajen peptitlerin azalması ile ciltte nasıl bir değişim olur?

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; ciltteki kuruluk, kırışıklık, donukluk ve sarkmanın Kıymetli nedeni ciltteki kollajen ölçüsünün azalmasıdır. Cilt 25 yaşından itibaren her yıl %1.5 oranında kollajen kaybı yaşar.

4. Kollajen peptit alınabilecek kaynaklar nelerdir?

Kolajen nedir

Ciltteki kollajen kaybıyla gayretin en düzgün yolları, ayrımlı mezoterapi eserlerini cilde kollajen ve aminoasit olarak enjekte etmek, buna ek olarak da kollajenin yapıtaşı olan faal peptit dizilerini oral olarak yani ağızdan almaktır. Bilhassa kuzey denizinden elde elisanen balık kaynaklı etkin peptitlerin sıhhatimiz için çok yararlı doğal kaynaklar olduğu bilinmektedir. Maksada yönelik peptitler, uygun aminoasit zincirleriyle elde elisandikleri için hem daha tesirli olurlar hem de tesirlerini daha kısa müddette gösterirler.

5. Kollajen peptit eksikliği nasıl anlaşılır?

Yaşla birlikte doğal olarak azalan kolajen yerine konmazsa ciltte sarkma, kırışıklık, kalite bozukluğu halinde kendini gösterir. Yalnızca cildimiz değil, tüm iç organlarımız da bağ dokusu kökenli olduğu için tüm sistemlerimizin optimum çalışmasında problemler ve bilhassa Adale/eklem sistemi problemleri izlenir.

6. Kollajen peptit hangi sistemleri tesirler?

Cilt sıhhatini tüm iç organ sistemleri ve bilhassa Kas iskelet sistemini tesirler.

Kolajen nedir

8. Kullanılması gereken gerçek kolajen peptit oranı nedir?

Peptitleri ve faal besin desteklerinin tesir gösterebilmesi için en az 3 hafta müddete gereksinim vardır. Tesir 3 haftadan sonra başlar. Eserler en az 3 ay sistemli olarak kullanılmalıdır.

9. Kolajen peptit kullanırken nelere dikkat elisanmelidir?

Etkin peptitlere ek olarak cilt için gerekli olan antioksidan vitaminler E ve C tekrar bunlara ilaveten A vitamini öncü hususu karatenoidlerden oluşan ve deniz yosunundan elde elisanen astraksantin; omega3 ve buğday yağı üzere cildi hayli besleyen ve destekleyen besin desteklerini içeren eserlerin birlikte alınması cilt rejuvenasyonunda muvaffakiyet oranını arttırır.

Kolajen Nedir

10. Deniz kökenli, balık kaynaklı kollajen peptitler ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Günümüzde kullanılan en inançlı kollajen peptitler; deniz kökenli, balık kaynaklı kollajen peptitlerdir.

Kolajen Nedir

11. Deniz-kökenli kollajen peptitlerin kalite denetim süreçleri nasıldır?

Bilhassa kuzey denizlerinden elde elisanen balık kaynaklı etkin peptitlerin sıhhatimiz için çok yararlı doğal kaynaklar olduğu bilinmektedir. Bir peptit, sıhhate yararlı olabilecek biyolojik ya da fizyolojik aktivite gösteriyorsa etkin peptit olarak isimlendirilmektedir. Etkin peptitler, insan bedeninde sistemlere takviye olmak ve fizyolojik tesirler sağlamak emeliyle özel ve spesifik aminoasit peptit zincirlerinin seçilip oluşturulmasıyla elde elisanirler. Kollajen elde elisanen faal peptitlerin en Kıymetli ve mevcut olan hidrolize kollajenlerden ırakmı “hedefe yönelik peptitlerin uygun aminoasit zincirleriyle” elde elisanmeleridir. Peptitler bozulmadan elde elisandiklerinde hem daha tesirli olurlar, hem de tesirlerini daha kısa müddette gösterirler.

Kolajen Nedir

Yanıtlayan: Uzman Dr. Makbule Dündar / Dermatolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu