Saç Bakımı

Kısa Saç Bakımının Altın Kuralları

Kısa Saç Bakımı

1 – Saçlarınızı hava şartlarına karşı gözetin

Her zaman hava şartlarına karşı saçlarımızı korunmasız vazgeçtiğimizi unuturuz. Güneşin saç köklerini kuruttuğunu öğreniyoruz ancak rüzgar ve yağmur da saçlarımızın nemsiz kalmasına neden olur ve böylece saçlar basitçe elektriklenmeye başlar.

Kısa Saç Bakımı
Kısa Saç Bakımı

Bu vaziyette saçlarımızı gözetebilmemiz için ıslatıcı kremler , besleyici serumlar kullanabiliriz.

2 – Su sıcaklığına dikkat

Duş alırken suyun çok sıcak olması yeniden hem saç köklerine hem de saç uçlarına hasar verir. Ilık suyla saçlara masaj yaparak yıkamanın saç kopmalarını ve kırıkları yasakladığı öğrenilmektedir.

3 – Şampuan tercihi

Şampuanınızı seçerken her şeyden evvel gereksiniminize uygun mahsulü seçmeniz gerektiğini sıçramayın. Sıhhatli saçlara giden yol aynı zamanda sıhhatli içeriğe sahip mahsullerden geçiyor. Kısa Saç Bakımı Şampuan tercihlerinizde içeriğinde nebatsal ekstreler bulunduran mahsulleri kullanmaya itina gösterin.

4 – Fön ve saç şekillendiricileri

Saçlarımıza biçim vermek için kullandığımız fön ve saç şekillendiricileri yüksek ısıda saçlarımızla temas ettiği için kopma, kırılma ve yanmalara neden olabilir. Yüksek ısıda çalışarak şekilllendirmeye yarayan her türlü aygıtı dikkatli kullanmaya itina gösterin. Fön kullanırken saçlarınıza uzak mesafeden ısıyı dağıltın. Saç şekillendiricilerini kullanırken kesinlikle evvelden saçlarınızı koruma altına alacak bakım serumu ya da yağları kullanın.

5 – Saçlarda Havlu Kullanımı

Duştan sonra saçlarınızın nemini sürüklemesi için havluyla sararak geriye attığınız havlu saçlarınızın kopmasına ve elektriklenmesine yol açar. Kısa Saç Bakımı kurutmada kullandığınız kalın havluların yerine organik ince pamuklu saç havlularından kullanabilirsiniz. Saçlarınızı havluya sarmak yerine masaj yaparak saçların nemine sürükleyebilirsiniz.

6 – Saçlarınız nemini kaybetmesin

Gün içinde saçlar bir hayli etraf etkeniyle karşı karşıya kalıyor. Sigara dumanı, lekeli hava şartları ve megakentte yaşamanın verdiği günlük stresin tüm maskesi suratımız olduğu kadar da saçlarımızın nasıl göründüğünü çok etkiliyor. Tüm bu etmenler toplandığında saçlarımız nemini kaybediyor ve cansız görünmeye başlıyor. Bunun için duş sonrası ve/veya gün içerisinde saçlarınıza yoğun nem katacak yağ ve kremler kullanın. Duşta ıslatıcı özelliğine sahip saç kremlerinin yanı gizeme gün içinde de uygulayabileceğiniz bakım kremlerini seçim edin.

7 – Saçlarınızı devireme sıklığına dikkat edin

Saçların her gün yıkanması ve şampuan kullanılması saç köklerini ve dersinin kurumasına yol açar. Saçlarınızın sıhhatli olabilmesi için saç köklerinin bedenin natürel salgıladığı yağlanmaya lüzumu var. Her gün yıkanan saçlarda bu yağlanma ve nem balansını sağlama süreci aralıksız dışarıdan müdahale görerek fazla suya maruz kaldığı için kurumaya başlıyor. Saçların incelmesinin de yolunu açan sık devireme alışkanlığınızı geride vazgeçin deriz. Sıhhatli saçlar için gün fazla olacak biçimde haftanın 3 günü saçlarınızı yıkamanız yeterli.

8 – Beslenmenize dikkat edin

Yeşil ve kırmızıya giden tonları barındıran sebze ve yeşilliklerin yanı gizeme Omega 3 gibi sıhhatli yağlarla elde edeceğiniz zengin beslenme alışkanlığı, saçlarınızın da natürel parlıklığa ve canlılığa sahip olmasını sağlar. Ne yediğinizin her zaman dış görünüşünüzü de etkilediğini unutmayın. Kısa Saç Bakımı Sebzeler ve hem etten hem de bakliyatlardan elde edeceğiniz protein saçlarınızın içten dışa sıhhatli olmasının altın kaideyidir.

 

9 – Saç Bakım mahsullerini kullanırken…

Saçlarınızın bakımı için uyguladığımız saç bakım maskeleri, yağlar ve saç kürleri şirketin belirttiği giderekmeden uzun saçlarda bekletilmemeli. Kısa Saç Bakımı Gereğinden fazla uygulamaya maruz kalan saçlar canlılığını yitirir ve kuruduğunda fazla yağlanmadan sebum balansı bozularak yapışmaya yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu